działka rekreacyjna - jej zakup i co warto wiedzieć?
16 kwietnia 2021

Kupno działki rekreacyjnej dla wielu oznacza zaspokojenie potrzeby posiadania kawałka ziemi, na której można spędzać letnie dni i dbać o własny mały ogródek. Szczególnie w ciągu ostatniego roku, kiedy praca zdalna zatrzymała nas w domach, zainteresowanie działkami rekreacyjnymi znacząco wzrosło. Co to jest działka rekreacyjna? Jak kupić działkę rekreacyjną? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Domek letniskowy – lepszy kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Działka rekreacyjna – definicja

Okres wiosenny zawsze oznacza większe zainteresowanie zakupem gruntów, które mieszkańcy miast chcą przeznaczyć na weekendowy odpoczynek. Od zeszłego roku, czyli od wybuchu pandemii, zainteresowanie takimi nieruchomościami wzrosło dużo bardziej. Zdalna praca i nauka sprawiły, że chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu jeszcze się nasiliła.

W polskim prawie nie funkcjonuje jedno spójne wyjaśnienie, czym jest działka rekreacyjna. Definicja nie jest więc precyzyjna, można jednak przyjąć, że tym mianem określa się grunty wykorzystywane w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych. W takim razie co to jest działka rekreacyjna?

Działki rekreacyjne dzielimy na dwa podstawowe typy. Z jednej strony to Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), z drugiej działki należące do prywatnych właścicieli. ROD-y zlokalizowane są na terenach należących do Skarbu Państwa, samorządu terytorialnego lub innych stowarzyszeń. Użytkownik takiej działki nie jest więc jej właścicielem, a jedynie dzierżawi działkę od właściciela gruntu. W tym wypadku też konieczne jest dostosowanie się przy użytkowaniu do wymogów, które stawia przed dzierżawcą właściciel gruntu.   

Przyjmuje się, że grunt przeznaczony do wypoczynku to działka rekreacyjna. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że na takim gruncie nie można budować domu służącego do całorocznego zamieszkiwania. Jeśli więc udało nam się znaleźć działkę idealnie pasującą do naszych potrzeb, warto wziąć pod uwagę ograniczenia związane z zabudową.

Kupno działki rekreacyjnej – na co zwrócić uwagę?

W przypadku jeśli decydujemy się na kupno działki rekreacyjnej warto poświęcić czas na dokładną weryfikację, czy jej obecny właściciel ma na pewno prawo do jej sprzedaży. Jak już wspomniano, działki ROD nie są własnością osób je dzierżawiących. Jeśli więc trafi nam się super okazja zakupu takiego gruntu, należy zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela na pewno ma prawo do dysponowania terenem. W tym wypadku należy przed finalizacją zakupu zweryfikować, czy właściciel ma akt notarialny lub inne dokumenty potwierdzające jego prawo do działki.

Jak kupić działkę rekreacyjną, jeśli już znaleźliśmy ofertę idealną dla nas? Rozwiązaniem na kupno działki rekreacyjnej, jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki, może być kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna lub kredyt gotówkowy. Zanim podejmiemy decyzję warto skonsultować dostępne opcje finansowania z ekspertem kredytowym mFinanse. Z jakiego powodu? Nie każdy bank ma ofertę hipoteczną na zakup działek rekreacyjnych. Często wymagane jest zabezpieczenie na innej nieruchomości lub wymóg budowy na działce domku całorocznego, co nie zawsze jest możliwe. Z tego powodu poszukując finansowania zakupu gruntu niektórzy wybierają kredyt gotówkowy, który mimo, że wyżej oprocentowany, daje możliwość zakupu takiej ziemi bez dodatkowych ograniczeń.

Chcesz kupić działkę

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Działka rekreacyjna – co to znaczy zabudowa letniskowa?

Przepisy, które mówią o tym, co możemy budować na terenie działki rekreacyjnej wskazują, że możemy na nich wznosić wolnostojące altany. Altana powinna mieć powierzchnię do 35 metrów kwadratowych, a jej postawienie nie wymaga uzyskiwania zgód. Oprócz tego możemy także budować parterowe budynki o powierzchni do 35 metrów kwadratowych służące do okresowego wypoczynku na działce rekreacyjnej. Co to znaczy? Na naszej działce rekreacyjnej możemy postawić domek letniskowy, o ile będzie służył on faktycznie do wypoczynku letniego, a nie będzie zamieszkiwany na stałe. Od września 2020 roku każdy, kto planuje budowę takiego domku powinien ten fakt zgłosić do miejscowego starostwa powiatowego lub odpowiedniego wydziału urzędu miasta lub gminy, na terenie której położona jest działka.

Jeżeli na zakupionym gruncie chcielibyśmy wybudować dom w którym będziemy mieszkać cały rok, to jest to możliwe, ale wymaga większego zaangażowania. Istnieje możliwość przekształcenia działki rekreacyjnej w budowlaną. Taki grunt powinien mieć dostęp do drogi publicznej oraz do odpowiedniej infrastruktury technicznej. Ubieganie o zmianę należy rozpocząć w urzędzie gminy, na której terenie jest działka, aby zweryfikować, czy plan zagospodarowania przestrzennego w ogóle dopuszcza taką zmianę. Jeśli plan nie przewiduje zmian w tym zakresie, przekształcenie działki rekreacyjnej w budowlaną nie będzie możliwe.

Zobacz też: Kredyt na zakup ziemi – jaki powinno się wybrać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.