odstępstwo kredytowe
9 maja 2019

Zobacz w jakich przypadkach bank może odstąpić od własnych zasad, aby udzielić klientowi finansowania. Poznaj termin odstępstwa kredytowego.

Odstępstwo kredytowe – co to? 

Odstępstwo kredytowe jest sytuacją, w której klient nie spełnia wszystkich warunków oczekiwanych przez bank przy udzieleniu kredytu. Jednak w niektórych wypadkach bank może odstąpić od własnych zasad, tak, aby udzielić klientowi finansowania. W zamian za odstępstwo istnieje możliwość nałożenia przez bank innych wymogów, które klient powinien spełnić – np.: większy wkład własny czy dodatkowe zabezpieczenia.

Zobacz też: Zdolność kredytowa- jak ją zwiększyć? Nasze wskazówki

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

W jakim zakresie najczęściej udzielane są odstępstwa?

 • Umowa o pracę na czas nieokreślony – bank udziela kredytu tylko wtedy, gdy umowa o pracę trwa minimum od 3 miesięcy. Istnieje jednak możliwość odstąpienia od tej zasady nawet po pierwszym miesiącu pracy. W akceptacji takiego odstępstwa pomaga wykonywanie zawodów, które określane są jako mało ryzykowne: lekarz, prawnik, pielęgniarka, programista, nauczyciel.
 • Umowa o pracę na czas określony – aby bank zaakceptował odstępstwo umowa o pracę na czas określony, powinna trwać minimum 6 miesięcy wstecz, oraz musi być zawarta na kolejne 3-6-12 miesięcy. W tym wypadku ważne jest uzyskanie promesy dalszego zatrudnienia od swojego pracodawcy.
 • Wysokość wynagrodzenia – przy udzielaniu kredytu banki zazwyczaj biorą pod uwagę średnią wynagrodzenia za okres 3-6-12 miesięcy wstecz. W sytuacji, gdy klient otrzymał niedawno podwyżkę, może starać się o nakłonienie banku do zaakceptowania nowej stawki wynagrodzenia, co wpłynie na zdolność kredytową.
 • Własna działalność gospodarcza – minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej musi wynosić 12 miesięcy. Możliwe jest jednak skrócenie tego okresu do 3-6 miesięcy. W tym przypadku należy wykazać, że działalność prowadzona jest we współpracy z byłym pracodawcą, bądź oscyluje wokół takiej samej branży jak poprzedni zawód.
 • Zbyt wysoki wiek jednego z kredytobiorców – aby wiek starszego kredytobiorcy nie był brany pod uwagę wystarczy wskazać wystarczającą zdolność kredytową drugiego współkredytobiorcy. Bank uwzględni tę osobę jako kredytobiorcę, niemniej możliwa długość okresu kredytowania zostanie oparta na wieku osoby młodszej, która wykaże odpowiednie dochody.
 • Wkład własny – zwiększenie wkładu własnego jest również jednym ze sposobów na uzyskanie lepszych i korzystniejszych warunków, np. obniżeniu prowizji czy marży.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Czy to możliwe?

Nawet jeśli nie spełniamy w 100% oczekiwań stawianych przez bank przy procesie kredytowym warto wiedzieć, że  bank indywidualnie podchodzi do każdego klienta i można z nim negocjować. Warto odpowiednio przygotować się do tego procesu w czym pomoże nam doświadczony ekspert kredytowy.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.