9 maja 2019
Przydatna Wiedza

Zobacz w jakich przypadkach bank może odstąpić od własnych zasad, aby udzielić klientowi finansowania. Poznaj termin odstępstwa kredytowego

Odstępstwo kredytowe jest sytuacją, w której klient nie spełnia wszystkich warunków oczekiwanych przez bank przy udzieleniu kredytu. Jednak w niektórych wypadkach bank może odstąpić od własnych zasad, tak, aby udzielić klientowi finansowania. W zamian za odstępstwo istnieje możliwość nałożenia przez bank innych wymogów, które klient powinien spełnić – np.: większy wkład własny czy dodatkowe zabezpieczenia.

 

W jakim zakresie najczęściej udzielane są odstępstwa?

 

  • Umowa o pracę na czas nieokreślony – bank udziela kredytu tylko wtedy, gdy umowa o pracę trwa minimum od 3 miesięcy. Istnieje jednak możliwość odstąpienia od tej zasady nawet po pierwszym miesiącu pracy. W akceptacji takiego odstępstwa pomaga wykonywanie zawodów, które określane są jako mało ryzykowne: lekarz, prawnik, pielęgniarka, programista, nauczyciel.
  • Umowa o pracę na czas określony – aby bank zaakceptował odstępstwo umowa o pracę na czas określony, powinna trwać minimum 6 miesięcy wstecz, oraz musi być zawarta na kolejne 3-6-12 miesięcy. W tym wypadku ważne jest uzyskanie promesy dalszego zatrudnienia od swojego pracodawcy.
  • Wysokość wynagrodzenia – przy udzielaniu kredytu banki zazwyczaj biorą pod uwagę średnią wynagrodzenia za okres 3-6-12 miesięcy wstecz. W sytuacji, gdy klient otrzymał niedawno podwyżkę, może starać się o nakłonienie banku do zaakceptowania nowej stawki wynagrodzenia, co wpłynie na zdolność kredytową.
  • Własna działalność gospodarcza – minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej musi wynosić 12 miesięcy. Możliwe jest jednak skrócenie tego okresu do 3-6 miesięcy. W tym przypadku należy wykazać, że działalność prowadzona jest we współpracy z byłym pracodawcą, bądź oscyluje wokół takiej samej branży jak poprzedni zawód.
  • Zbyt wysoki wiek jednego z kredytobiorców – aby wiek starszego kredytobiorcy nie był brany pod uwagę wystarczy wskazać wystarczającą zdolność kredytową drugiego współkredytobiorcy. Bank uwzględni tę osobę jako kredytobiorcę, niemniej możliwa długość okresu kredytowania zostanie oparta na wieku osoby młodszej, która wykaże odpowiednie dochody.
  • Wkład własny – zwiększenie wkładu własnego jest również jednym ze sposobów na uzyskanie lepszych i korzystniejszych warunków, np. obniżeniu prowizji czy marży.

 

Nawet jeśli nie spełniamy w 100% oczekiwań stawianych przez bank przy procesie kredytowym warto wiedzieć, że  bank indywidualnie podchodzi do każdego klienta i można z nim negocjować. Warto odpowiednio przygotować się do tego procesu w czym pomoże nam doświadczony ekspert kredytowy.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami