budowa domu
29 lipca 2021

Własny dom jest marzeniem wielu z nas. Zanim jednak rozpoczniemy inwestycję warto przygotować się na koszt budowy domu, jaki będziemy musieli ponieść zanim usiądziemy na własnym tarasie. Co należy wziąć pod uwagę przy budowie? Ile kosztuje budowa domu w 2022 r.? Informacje na ten temat zebrali eksperci mFinanse.

Zobacz też: Kalkulator budowlany – jak obliczyć koszt budowy domu?

Koszt budowy domu zaczyna się od zakupu działki

Zanim dokładnie wyliczysz, ile kosztuje wybudowanie domu, warto wypisać najważniejsze elementy składowe, które przy takiej inwestycji się pojawią.

Na pierwszym miejscu jest zakup odpowiedniej działki budowlanej. Oczywiście w przypadku zakupu działki to, ile za nią zapłacimy zależy od kilku czynników: w jakim rejonie Polski mieszkamy, czy zależy nam na zakupie działki w granicach administracyjnych dużego miasta, czy bierzemy pod uwagę mniejsze miejscowości wokół dużej aglomeracji, na jak dużej przestrzeni nam zależy oraz czy działka jest uzbrojona, czyli czy są do niej podłączone wszystkie media, czy dopiero będziemy musieli je podłączyć po zakupie. Biorąc to pod uwagę cena za metr kwadratowy ziemi może wahać się od ok. kilkuset złotych do nawet ok. tysiąca złotych. To jaki finalnie koszt będziesz musiał ponieść zależy od wielkości działki, na jaką się zdecydujesz.

Zastanawiasz się, jak znaleźć właściciela upatrzonej parceli? Dowiedz się jak znaleźć właściciela działki z tekstu na naszym blogu.

Ile kosztuje budowa domu – ostatnie przygotowania

Zanim na budowie naszego przyszłego domu rozpoczną się pracę należy przygotować się na jeszcze dwie ważne decyzje.

Pierwsza to projekt domu. Tu można zdecydować o skorzystaniu z gotowych projektów domów jednorodzinnych, których koszt zamyka się w granicy kilku tysięcy złotych, lub zdecydować się na projekt indywidualny. W takim wypadku należy przygotować się na koszty ok. 2-3 razy wyższe niż przy gotowych projektach. Oprócz samego projektu powinieneś przygotować się także do budowy od strony formalnej, czyli zgromadzić niezbędne mapki geodezyjne, wytyczyć obrys budynku itd.

Druga sprawa to znalezienie ekipy budowlanej i uzgodnienie z nią harmonogramu prac. W przypadku ekip budowlanych możemy też od razu skorzystać z opcji dostarczenia przez wykonawcę materiałów budowlanych (wtedy ponosimy koszty materiałów i robocizny). Jeżeli się na to nie zdecydujemy, wtedy ponosimy tylko koszty robocizny, a materiały budowlane musimy zakupić samodzielnie.

Prognozy nie są zbyt korzystne dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup materiałów budowlanych – inflacja powoduje, że ceny materiałów budowlanych rosną. W styczniu 2022 roku, w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, ceny wzrosły średnio o 28%.

Ile kosztuje postawienie domu – stan surowy zamknięty

Według szacunków ekspertów mFinanse, którzy odpowiadają na pytanie, ile kosztuje postawienie domu, koszt budowy domu parterowego o powierzchni około 100 metrów kwadratowych w 2022 roku to ok. 200 – 230 tys. netto. Co wchodzi w ten koszt? Na początek prace ziemne, fundamenty, ściany nośne i działowe, strop, kominy oraz wentylacja to najważniejsze prace do wykonania w projekcie jakim jest budowa domu. Koszty tych elementów to już ponad 50% wyżej przedstawionej kwoty.

Kolejnym krokiem jest dach i jego wykończenie, obejmujący nie tylko przygotowanie konstrukcji, ale też jej odpowiednie docieplenie i izolacja. Te działania to ok. 30% całej kwoty inwestycji.

Pozostałe środki przeznaczysz na stolarkę wewnętrzną, czyli okna oraz drzwi, w tym także na bramę garażową. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat koszty budowy domu wzrosły. Wynika to między innymi z wyższych kosztów zakupu materiałów np. drewna, ale także z wyższych kosztów jakie musimy ponieść w związku z wynajęciem ekipy budowlanej.

Jak zaplanować finanse na budowę?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

Ile kosztuje wybudowanie domu – wykończenie nieruchomości

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wybudowanie domu, to nie możesz pominąć etapu wykończenia nieruchomości.

W tym wypadku koszt zależy w dużej mierze od Ciebie, Twoich możliwości finansowych i preferencji. Koszt paneli czy glazury może oscylować w granicy kilkudziesięciu lub kilkuset złotych za metr kwadratowy. Tak samo wybór wyposażenia łazienki czy kuchni zależy od Twoich możliwości finansowych. Wielu właścicieli nowych domów decyduje się także na samodzielne wykonanie części prac wykończeniowych np. malowania ścian, co wpływa na cały koszt inwestycji jaką jest wykończenie domu.

Budowa domu – koszty ogrodzenia i ogrodu

Oczywiście budując dom nie można też zapomnieć o kosztach związanych z ogrodzeniem i uporządkowaniem ogrodu. Nie są to koszty, które musisz ponosić od razu, często właściciele nowych domów prace związane z zadbaniem o przestrzeń wokół domu odkładają na kolejny sezon po zakończeniu prac wykończeniowych w samym budynku. Mimo, że nie są to prace niezbędne w pierwszym etapie, to jednak są ważne, żeby na koniec móc napić się kawy we własnym ogrodzie.

Myślisz o budowie domu? Przeczytaj tekst na naszym blogu: budowa domu a kredyt – co musisz wiedzieć?

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który odpowie na pytania dotyczące możliwości sfinansowania takiej inwestycji.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.