budowa domu
29 lipca 2021

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Jednak zanim zaczniesz realizować swoje pragnienia, przygotuj dokładny kosztorys, w którym uwzględnisz wszystkie koszty związane z budowaniem własnej nieruchomości. Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu tak ogromnej inwestycji? Jaki będzie koszt budowy domu w 2023 roku? Informacje na ten temat zebrali eksperci mFinanse.

Zobacz też: Kalkulator budowlany – jak obliczyć koszt budowy domu?

Budowa domu w 2023 roku – zacznij od zakupu działki

Zanim dokładnie wyliczysz, jaki jest koszt budowy domu w 2023 roku, warto wypisać najważniejsze elementy składowe, które przy takiej inwestycji się pojawią.

Na pierwszym miejscu jest zakup odpowiedniej działki budowlanej. Na jej wartość wpływa wiele czynników, w tym:

 • aktualnie zamieszkiwany rejon Polski;
 • położenie przyszłego placu budowy (czy znajduje się w dużym mieście, czy położony jest w pobliżu rozbudowanych aglomeracji);
 • wielkość parceli;
 • uzbrojenie (obecność różnych mediów, w tym wody czy prądu).

Biorąc to pod uwagę, cena za metr kwadratowy ziemi może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, aby jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i podpisaniem umowy sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzennego, czy dany teren jest przeznaczony pod budowę domu.

Sprawdź też: Jak znaleźć właściciela działki – poznaj różne sposoby

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Ostatnie przygotowania

Zanim na działce na dobre rozpocznie się budowa Twojego wymarzonego domu, przygotuj się na dodatkowe formalności.

Zaraz po skorzystaniu z kalkulatora kredytu hipotecznego oraz złożeniu wniosku o wsparcie finansowe w banku, warto zatroszczyć się o projekt wymarzonej nieruchomości. Tu możesz zadecydować o skorzystaniu z gotowych projektów domów jednorodzinnych, których koszt zamyka się w granicy kilku tysięcy złotych. Przyszli inwestorzy mogą także postawić na projekt indywidualny. W takim wypadku należy przygotować się na koszty ok. 2-3 razy wyższe niż przy gotowych projektach. Dodatkowo warto zawczasu zatroszczyć się o niezbędne mapki geodezyjne, wytyczyć obrys budynku itd.

Jak zaplanować finanse na budowę?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

Druga sprawa to znalezienie ekipy budowlanej i uzgodnienie z nią harmonogramu prac. Wiele firm zajmujących się budową domów umożliwia skorzystanie z opcji dostarczenia przez wykonawcę potrzebnych materiałów (wtedy poniesiesz koszty materiałów i robocizny). Jeżeli się na to nie zdecydujesz, wtedy poniesiesz tylko koszty robocizny, a materiały budowlane będziesz musiał zakupić samodzielnie.

Prognozy nie są zbyt korzystne dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup materiałów do budowy domu – inflacja powoduje, że ich ceny stale rosną. W styczniu 2022 roku, w porównaniu ze styczniem 2021 roku, ich wartość wzrosła średnio o 28%. Mimo chwilowej stabilizacji na rynku budowlanym w czwartym kwartale 2022 roku koszt budowy domu w 2023 roku oraz potrzebnych do tego surowców może podnieść się o kolejne 20%.

Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia

Budowa domu w 2023 roku – stan surowy zamknięty

Według szacunków ekspertów mFinanse, którzy odpowiadają na pytanie, ile kosztuje postawienie własnej nieruchomości, koszt budowy domu parterowego o powierzchni około 100 metrów kwadratowych w 2023 roku to ok. 200 – 400 tys. netto. Podczas planowania kosztorysu warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak sytuacja geopolityczna na świecie oraz wciąż rosnąca inflacja. Co wchodzi w ten koszt? Na początek prace ziemne, fundamenty, ściany nośne i działowe, strop, kominy oraz wentylacja to najważniejsze prace do wykonania w projekcie, jakim jest budowa domu. Koszty tych elementów to już ponad 50% wyżej przedstawionej kwoty.

Kolejnym krokiem jest dach i jego wykończenie, obejmujący nie tylko przygotowanie konstrukcji, ale też jej odpowiednie docieplenie i izolacja. Te działania to ok. 30% całej kwoty inwestycji.

Pozostałe środki przeznaczysz na stolarkę wewnętrzną, czyli okna oraz drzwi, w tym także na bramę garażową. Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat koszty budowy domu wzrosły. Wynika to między innymi z wyższych kosztów zakupu materiałów np. drewna, ale także z wyższych kosztów, jakie musimy ponieść w związku z wynajęciem ekipy budowlanej.

Koszt budowy domu w 2023 roku a wykończenie nieruchomości

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wybudowanie domu, to nie możesz pominąć etapu wykończenia nieruchomości.

W tym wypadku koszt zależy w dużej mierze od Ciebie, Twoich możliwości finansowych i preferencji. Koszt paneli czy glazury może oscylować w granicy kilkudziesięciu lub kilkuset złotych za metr kwadratowy. Tak samo wybór wyposażenia łazienki czy kuchni zależy od ustalonego przez Ciebie budżetu.

Wielu właścicieli nowych domów decyduje się także na samodzielne wykonanie części prac wykończeniowych np. malowania ścian, co wpływa na cały koszt inwestycji, jaką jest wykończenie domu.

 

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który odpowie na pytania dotyczące możliwości sfinansowania takiej inwestycji.

Budowa domu – koszty ogrodzenia i ogrodu

Oczywiście budując dom, nie można też zapomnieć o kosztach związanych z ogrodzeniem i uporządkowaniem ogrodu. Nie są to koszty, które musisz ponosić od razu – często właściciele nowych domów prace związane z zadbaniem o przestrzeń wokół nieruchomości odkładają na kolejny sezon, zaraz po zakończeniu prac wykończeniowych w samym budynku. Mimo że nie są to prace niezbędne na pierwszym etapie inwestycji, to jednak wpływają one na estetykę zamieszkiwanej nieruchomości, a także poczucie bezpieczeństwa jej domowników.

Przeczytaj także: Budowa domu a kredyt – co musisz wiedzieć?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.