budowa domu a kredyt- co musisz wiedzieć
10 sierpnia 2020

Budowa domu to długi proces, który wiążę się ze sporymi wydatkami. Mało kto jest w stanie samemu w całości go sfinansować. Jest jednak rozwiązanie – kredyt na budowę domu. Bardzo często koszt takiego przedsięwzięcia może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, dlatego niezwykle istotne jest zrozumienie całego procesu pozyskania środków na budowę domu.

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Kredyt na budowę i kredyt hipoteczny — różnice

Wielu kredytobiorców żyje w przekonaniu, że kredyt hipoteczny i kredyt pod budowę domu to to samo rozwiązanie. Co prawda, końcowy efekt wyżej wymienionych możliwości jest ten sam — własny dom, jednak sposób osiągnięcia celu w tych dwóch przypadkach jest inny. Potocznie nazywana „hipoteka” wiąże się ze znacznie krótszym procesem, który wymaga od kredytobiorcy zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

W tym drugim przypadku zabezpieczeniem jest aktualny stan budowy, a bank wypłaca kolejne transze kredytu w miarę postępu prac. Jest to bardziej skomplikowane i zajmuje więcej czasu niż zwykły kredyt hipoteczny na budowę domu. Niemniej jest on często wybierany przez kredytobiorców, którzy nie mają lub nie chcą wyznaczać jako zabezpieczenie swojej nieruchomości.

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt na dom?

Banki kierują się bardzo szczegółowymi zasadami w przypadku udzielania kredytu. Jeżeli jesteś zdecydowany, jaki kredyt na budowę domu wybrać, będziesz musiał spełnić kilka warunków. Najważniejsza jest zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty zadłużenia wraz z odsetkami. Eksperci z mFinanse wskazują, że na pozytywną decyzję banku ma wpływ wysoka historia kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.

Co więcej, klient banku, który pozyskuje środki na wybudowanie domu, w dniu spłaty ostatniej raty nie może mieć więcej niż 67-80 lat. W każdym banku maksymalny wiek może się różnić. Podstawą do regularnego spłacania rat jest stabilne i akceptowalne źródło dochodu. Po spełnieniu tych wszystkich warunków możesz złożyć wniosek kredytowy w wybranym przez siebie banku.

Budujesz dom?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jak otrzymać kredyt na budowę domu

Budowa domu – jak dostać kredyt krok po kroku?

Od momentu złożenia wniosku do otrzymania środków na inwestycję może minąć nawet kilkanaście miesięcy. W pierwszej kolejności należy dostarczyć do banku szereg ważnych dokumentów, w skład których wchodzą między innymi:

  • projekt budowlany jest to konieczne, ponieważ bank musi wiedzieć, w co zamierzasz zainwestować uzyskane środki. Między innymi na podstawie tego jest podejmowana decyzja o przyznaniu środków na sfinansowanie budowy;
  • zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów to standardowy dokument, który pozwala potwierdzić stabilność zatrudnienia w wykonywanym przez kredytobiorcę zawodzie oraz gwarancja dla banku, że ich klient będzie w stanie regularnie spłacać raty.

Warto dodać, że może być konieczne także dostarczenie innych, równie ważnych, dokumentów wymaganych przez konkretny bank.

Zobacz też: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.