Najważniejsze jest to, że nie musisz pamiętać o spłacaniu kilku różnych kredytów. Masz miesięcznie tylko jeden termin płatności, a kwota scala wszystkie Twoje zobowiązania w jeden.
Dzięki zebraniu wszystkich zaciągniętych kredytów w jeden, możesz liczyć na niższe oprocentowanie oraz spłatę zobowiązań, które do tej pory ciężko było sfinansować.
Istnieje taka możliwość, jeśli Twoja historia kredytowa jest pozytywna, czyli jeśli Twoje dotychczasowe zobowiązania były spłacane w terminie. Po tym, jak bank sprawdzi Twoją terminowość, uzna, że ze spłatą zobowiązań nie było żadnych problemów, będziesz mógł postarać się o kredyt na wyższą kwotę niż dotychczasowe zadłużenia.
Występują sytuacje, kiedy kredyt konsolidacyjny jest najlepszym wyjściem z finansowych problemów. Często jest to moment, kiedy Twoje dochody obniżyły się, a comiesięczne zobowiązania stają się trudnością, nie jesteś w stanie ograniczyć wydatków i za chwile sprawią, że stracisz płynność. Im szybciej poszukasz rozwiązania na tę sytuację, tym lepiej. Kredyt konsolidacyjny będziesz spłacał dłużej, ale przy odpowiednio dobranych, niższych ratach i warunkach umowy z bankiem, będziesz mógł spokojniej spłacać zobowiązania. To na pewno rozsądne rozwiązanie.
Zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, kart kredytowych, kredytu odnawialnego na rachunku, a nawet kredytu hipotecznego czy samochodowego. Każdy bank może wziąć różne parametry pod uwagę i ustala sam, co można w danym momencie skonsolidować. Są banki, które zgodzą się na scalenie tylko dwóch zobowiązań, a są też takie które połączą nawet do dziewięciu kredytów.
Jeśli masz jakieś zobowiązania, na pewno wiesz, że nie ma nic za darmo. Kredyt konsolidacyjny w wieli przypadkach jest rozsądnym rozwiązaniem, ale ma też swoje kruczki. Bank, który będzie chciał scalić Twoje kredyty, zaproponuje Ci niższą ratę, ale też wydłuży Twój okres kredytowania. Właśnie na tym bank będzie zarabiał – na dłuższym terminie pobierania od Ciebie kwoty oprocentowania. Pojawią się też opłaty za udzielenie kredytu, mogą wystąpić dodatkowe koszty np. wykup polisy.
Skorzystaj z wiedzy ekspertów mFinanse
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Jest to rozwiązanie dla osób już zadłużonych, pozwalające na uzyskanie korzystniejszego oprocentowania oraz zmniejszenie miesięcznej raty kredytu. Po skonsolidowaniu swoich kredytów masz miesięcznie tylko jeden termin płatności, możesz też uzyskać bardziej korzystne warunki oraz spłacić zobowiązania, które do tej pory ciężko było sfinansować.
Kalkulacja kredytu konsolidacyjnego
Aby obliczyć swoją nową ratę możesz skorzystać z kalkulatorów online lub skorzystać z pomocy ekspertów mFinanse, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny. Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego jest lepsza niż nieterminowe spłacanie poprzednich kilku zobowiązań a tym samym utrata wiarygodności i zdolności kredytowej oraz negatywna historia w BIK.
Rodzaje kredytu konsolidacyjnego
Wyróżniamy dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego: gotówkowy i hipoteczny.
Biorąc kredyt konsolidacyjny gotówkowy, kredytobiorca może otrzymać dodatkową gotówkę do wykorzystania na zrealizowanie dowolnego celu. Natomiast aby skonsolidować kredyt hipoteczny, musisz posiadać zabezpieczenie hipoteczne. Zainteresowanie tym produktem coraz bardziej wzrasta ponieważ kredyt konsolidacyjny, na którym ciąży hipoteka jest dobrym zabezpieczeniem spłaty.