zakupy z odroczoną płatnością a historia kredytowa
16 lutego 2024

Zakupy z odroczoną płatnością to coraz popularniejsza forma płacenia za towary i usługi w Internecie. Firmy takie jak PayPo czy Klarna oferują klientom możliwość późniejszej zapłaty za zakupy i rozłożenia kwoty na kilka rat. Brzmi kusząco, prawda? Obawiasz się jednak, że takie zakupy mogą negatywnie zadziałać na Twoją historię kredytową i wiarygodność finansową? Sprawdź, czy płatności odroczone PayPo widać w BIK i jak wpływają na ocenę kredytową.

Czym są płatności odroczone?

Płatności Buy Now, Pay Later, czyli „kup teraz, zapłać później” to system, który umożliwia dokonywanie zakupów bez natychmiastowego obciążenia Twojego rachunku bankowego. Takie usługi oferują, np. szwedzka firma Klarna i PayPo, które działa w Polsce. Jest to popularna usługa, która przydaje się podczas większych zakupów online, gdy akurat brakuje Ci środków na koncie. Przykładowo, jeśli chcesz zamówić kilka produktów w celu przetestowania. Dzięki temu masz szansę przymierzyć, np. kilka par obuwia i je odesłać, a finalnie kupić tylko jeden produkt. A to wszystko bez konieczności wydawania środków ze swojego konta i oczekiwania na zwrot od sprzedawcy.

Według raportu firmy doradczej Kearney – „European Retail Banking Radar 2023”, z usługi BNPL lub rozłożenia płatności na raty skorzystało już 64% Polaków.

Pomimo rosnącej popularności tego rozwiązania, konsumenci wciąż mają obawy, czy ich zdolność kredytowa nie ulegnie pogorszeniu. Czy to prawda, że zakupy z odroczoną płatnością mogą obniżać Twoje szanse na kredyt? Dowiedz się, jak PayPo wpływa na scoring, czyli ocenę punktową BIK.

Czy Klarna lub PayPo wpływa na zdolność kredytową?

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, czy płatności odroczone mogą zadziałać negatywnie na Twoją zdolność kredytową? Samo korzystanie z Klarna lub PayPo nie wpływa na decyzję banku w kwestii udzielenia Ci kredytu. Jednak warto wiedzieć, że posiadanie aktywnych rat PayPo może mieć znaczenie dla banku przy ocenie Twojej historii kredytowej. Jest to jednak tylko jeden z czynników, jakie bank bierze pod uwagę podczas oceny Twojej zdolności kredytowej. Jeśli korzystasz z płatności odroczonych na małe kwoty – nie będzie to mieć wpływu. To, co może źle wpłynąć na Twój scoring kredytowy to:

 • zakupy na duże kwoty, np. na kilka tysięcy,
 • opóźnienia w spłacie,
 • zaciągnięcie kredytu w celu spłaty rat płatności odroczonych.

Zastanawiasz się jaką masz zdolność kredytową?

Skonsultuj to ekspertem mFinanse

Czy PayPo widać w BIK?

Robisz zakupy online i korzystasz z płatności odroczonych? Warto mieć świadomość, że transakcje przez PayPo czy Klarna są traktowane bardziej jak krótkoterminowe pożyczki niż kredyty konsumenckie. Dlatego informacje o nich nie zawsze trafiają do Biura Informacji Kredytowej (BIK), zwłaszcza jeśli spłacasz sumę zobowiązania na czas. Jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość, że Twoje płatności odroczone zostaną odnotowane w BIK. PayPo, jako instytucja finansowa, ma prawo przekazać informacje o transakcjach klientów do BIK, jeśli nie spłacą zobowiązania na czas.

Powiadomienia BIK – monitoring płatności odroczonych

Dlaczego umowy z PayPo są raportowane do BIK? Klienci, którzy korzystają, np. z Allegro Pay zawierają umowę z PayPo na dokonywanie zakupów z opóźnioną płatnością. Otrzymujesz alerty z BIK w związku z korzystaniem z płatności odroczonych? Powiadomienie z BIK drogą elektroniczną może być związane z Twoim wnioskiem o kredyt gotówkowy, pożyczkę, zakupy na raty lub z odroczoną płatnością. Maila z informacją od BIK otrzymasz dopiero w przypadku zakupów od kwoty 300 zł.  Tego typu powiadomienia możesz w każdej chwili wyłączyć w ustawieniach konta.

Czy PayPo ma wpływ na Twoją historię kredytową?

Podczas oceny Twojej zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę Twoje wszystkie zobowiązania finansowe. Jeśli chce sprawdzić Twoją wiarygodność, zanim udzieli Ci finansowania, zrobi to w BIK lub w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Wszelkie zadłużenia w systemie PayPo będą więc widoczne w Twoim raporcie BIK. Taki negatywny wpis niesie nieprzyjemne konsekwencje w przypadku oceny zdolności kredytowej.

Choć PayPo może trafić do BIK, taka informacja nie oznacza automatycznie negatywnego wpisu w przypadku terminowej spłaty. Wciąż masz szansę na kredyt!

Myslisz o kredycie?

Skonsultuj to ekspertem mFinanse

Zakupy z odroczoną płatnością mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na Twoją historię kredytową:

 • Pozytywny wpływ będzie wtedy, gdy spłacisz swoje zakupy na czas i w pełnej wysokości. W ten sposób pokażesz, że jesteś wiarygodnym i odpowiedzialnym kredytobiorcą, co może podnieść Twój scoring BIK i poprawić Twoją sytuację finansową.
 • Negatywny wpływ będzie wtedy, gdy nie spłacisz swoich zakupów na czas lub w ogóle. W ten sposób narazisz się na dodatkowe opłaty, odsetki naliczane przez firmę oferującą zakupy z PayPo. Ponadto, jeśli Twoje zaległości przekroczą 60 dni, zostaniesz wpisany do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co może znacznie obniżyć Twoją zdolność kredytową i utrudnić Ci uzyskanie finansowania w przyszłości.

PayPo a BIK – o czym należy pamiętać?

Zakupy z odroczoną płatnością mogą być wygodną i atrakcyjną formą płacenia za towary i usługi w Internecie. Jeśli chcesz dbać o swoją historię kredytową i uniknąć negatywnych konsekwencji, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Korzystaj z zakupów z odroczoną płatnością tylko wtedy, gdy masz pewność, że spłacisz odroczoną kwotę za swoje zakupy w terminie i w pełnej wysokości.
 • Nie przekraczaj swoich możliwości finansowych i nie rób zakupów impulsywnych, które mogą obciążyć Twój budżet.
 • Sprawdzaj regularnie swoją historię kredytową w BIK i monitoruj swoje zobowiązania.

Zobacz także: Scoring kredytowy – co to jest?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.