pożyczka lub kredyt dla mikroprzedsiębiorców w czasie pandemii
16 czerwca 2020
Finanse

Rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 sprawiło, że wiele polskich firm dotknął problem trudnej sytuacji finansowej. Problem ten szczególnie dotknął małe i mikroprzedsiębiorstwa. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, rząd wprowadził specustawę „tarcza antykryzysowa”, która zakłada niezbędne wsparcie w wielu obszarach. Do głównych należy czasowe zwolnienie ze składek ZUS i pożyczka w wysokości 5 tys. zł.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy, których dotknęły trudności finansowe w związku z panującą pandemią, mogą złożyć wniosek o udzielenie pożyczki dla samozatrudnionych. Mogą to być dodatkowe fundusze na pokrycie kosztów prowadzonej działalności. Jej wartość wynosi maksymalnie 5000 zł. Zostaje przekazana na okres 12 miesięcy przy stałym oprocentowaniu wynoszącym w skali roku 0,05%. Pamiętaj, że masz szansę na jej umorzenie wraz z odsetkami pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów. W ciągu 14 dni po upływie 3 miesięcy od dnia wypłaty pożyczki na rachunek przedsiębiorcy, złożysz oświadczenie, że działalność gospodarcza była prowadzona przez okres 3 miesięcy od dnia wypłaty pożyczki. Dodatkowo, od dnia jej udzielenia przez okres 3 miesięcy w firmie nie zmniejszył się stan zatrudnienia.

Mikropożyczka 5000 zł — kto może z niej skorzystać?

Wniosek o preferencyjną pożyczkę dla firm w kwocie do 5 000 zł może złożyć właściciel firmy, który spełnił warunki określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy prawa przedsiębiorców. Zgodnie z przytoczonymi przepisami, w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z innych operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro.

Ważnym warunkiem, który musi spełnić wnioskodawca ubiegający się o niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców jest prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 marca 2020 r. To możliwość także w zasięgu mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają i nie zatrudniali pracowników.

Wakacje kredytowe, a koronawirus

Wprowadzone zmiany zakładają także wsparcie przedsiębiorców poprzez odroczenie spłat raty kredytu. Co istotne, właściciel firmy nie jest zobowiązany do wykonywania w tym czasie żadnych płatności. W każdej z tych sytuacji modyfikacje wcześniej udzielonego finansowania będą indywidualnie uzgadniane między bankiem, a kredytobiorcą. Każda z instytucji wypracowuje własne rozwiązania, ale wśród wszystkich możliwości znajdują się zawieszenia spłaty:

  • części kapitałowej raty, przy opłacaniu tylko odsetek z wydłużeniem okresu kredytowania lub bez;
  • cz. odsetkowej raty bez wydłużenia okresu spłaty kredytu;
  • cz. odsetkowej raty z wydłużeniem okresu kredytowania o miesiące korzystania ze wsparcia;
  • rat z wydłużeniem okresu kredytowania;
  • rat bez wydłużenia okresu kredytowania, co spowoduje wzrost później spłacanych rat i ogólnych kosztów kredytu.

Wakacje kredytowe w czasie koronawirusa mają poprawić sytuację finansową wnioskodawców, a nie ją pogorszyć.  Chcąc zyskać pewność, że finanse firmy będą podążały w dobrym kierunku, warto skonsultować się z ekspertem finansowym mFinanse, który bezpłatnie udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania, ale też podpowie najkorzystniejsze rozwiązania. Ich lista znajduje się na stronie mFinanse. Nie czekaj – zadbaj o swoje finanse już teraz.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami