Mieszkanie dla singla – kto może otrzymać kredyt hipoteczny?
28 września 2020
Kredyt Hipoteczny

Powszechnie uważa się, że singlom trudniej jest uzyskać kredyt, ponieważ banki – teoretycznie – wykazują większe zaufanie do par i rodzin z dziećmi. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że single mają równe szanse w dążeniach o wsparcie finansowe na zakup mieszkania. Jakie warunki należy spełnić i jak wyglądają procedury przyznawania kredytu na mieszkanie dla singla?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla singla?

Wśród podstawowych kryteriów, na jakie bank zwraca uwagę podczas weryfikowania zdolności kredytowej – zarówno singli, jak i małżeństw – wymienić należy:

  • wkład własny – wynosi on 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Niekiedy może zostać obniżony do 10%, jednak wtedy wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie. Warto sprawdzić zasady obowiązujące w banku, w którym chcesz ubiegać się o kredyt. Unikniesz dzięki temu sytuacji, gdy wysokość wymaganego wkładu własnego przerośnie Twoje możliwości,
  • ciągłość dochodów – bądź przygotowany na przedstawienie zaświadczenia o pobieranym wynagrodzeniu,
  • wydatki i obciążenia finansowe – jeśli wynajmujesz nieruchomość lub spłacasz zakup dokonany na raty, musisz o tym poinformować bank. Miesięczne koszty i zobowiązania również wpływają na ostateczną ocenę zdolności kredytowej.

Istotny jest tutaj wskaźnik DTI (z ang. debt to income) oznaczający zależność pomiędzy uzyskiwanymi dochodami a zobowiązaniami finansowymi osoby ubiegającej się o kredyt. Wydatki nie powinny przekraczać 40% pobieranych dochodów.

Kredyt na mieszkanie dla singla – czy trudno go uzyskać?

W porównaniu ze staraniami o kredyt na mieszkanie dla singla, małżeństwa mają jedną przewagę – przeważnie wykazują wyższą liczbę źródeł dochodu, gdy zarówno mąż, jak i żona pracują. Jednocześnie w rodzinie koszty utrzymania są rozłożone na więcej osób. Okazuje się zatem, że single mają wyższe wydatki przy niższych przychodach – nie jest to jednak regułą i czasem wykazują wysoką zdolność kredytową.

Warto też wspomnieć, że obciążone hipoteką mieszkanie dla singla jest związane z ryzykiem banku. W przypadku problemów finansowych nie ma drugiej osoby, która mogłaby kontynuować spłacanie kolejnych rat. Z tego powodu niekiedy wśród wymogów pojawia się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy lub ustanowienie żyranta, co stanowi pewne formy zabezpieczenia dla banku.

Jakie są atuty singla w staraniach o kredyt hipoteczny?

Wbrew pozorom osoby niebędące w związku także mają kilka zalet w oczach banku, w porównaniu z małżeństwami. W tym kontekście podkreśla się przede wszystkim:

  • większą elastyczność w robieniu kariery zawodowej – brak prywatnych zobowiązań pomaga zdobywać kolejne osiągnięcia i tym samym podwyższać miesięczne dochody,
  • brak wydatków na dzieci i osoby zależne,
  • perspektywę wejścia w związek małżeński i rozłożenia obowiązku spłacania rat na dwie osoby.

Jak widać, uzyskanie kredytu hipotecznego przez singla nie jest trudne. Niekiedy wiąże się z dodatkowymi wymaganiami, którym jednak można z łatwością sprostać, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami