Leasing operacyjny a finansowy - różnice
4 sierpnia 2021

Obecnie w leasing można wziąć praktycznie wszystko, nie tylko pojazdy, ale też maszyny, specjalistyczny sprzęt, a nawet nieruchomości. Zapoznając się z tą opcją spotykamy pojęcia jakie jak leasing operacyjny czy finansowy. Czy jest różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym? Jaki leasing wybrać? Na te pytania odpowiadają eksperci mFinanse.

Dowiedz się więcej na temat leasingu nieruchomości z wpisu na naszym blogu.

Leasing finansowy a operacyjny– jaki leasing wybrać?

O tym, czy zdecydujemy się na leasing operacyjny czy finansowy decydują względy podatkowe, rachunkowo-księgowe oraz także to, jaką działalność prowadzimy.

Większość leasingobiorców wybiera leasing operacyjny z powodu prostszej formuły oraz korzyści podatkowych. Leasing finansowy wybierany jest rzadziej i w konkretnych sytuacjach – najczęściej, kiedy wybór leasingu operacyjnego jest niemożliwy lub niekorzystny.

Do najbardziej charakterystycznych cech leasingu operacyjnego należy brak przeniesienia prawa własności przedmiotu leasingu na leasingobiorcę. Kolejnym aspektem jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu. Jakie jeszcze różnice między tymi opcjami należy znać?

Zobacz też: Kredyt obrotowy dla firm – co to jest i na czym polega?

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Jeżeli zastanawiasz się jaka jest różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym, to przede wszystkim wynika ona z własności przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy do czasu wykupu po zakończonej umowie, w przypadku leasingu finansowego własność jest po stronie leasingobiorcy.

W przypadku leasingu operacyjnego opłaty oraz wydatki związane z utrzymaniem przedmiotu leasingu leasingobiorca może wpisywać w koszty uzyskania przychodu. Podatek VAT w leasingu operacyjnym dolicza się do każdej raty leasingowej, ponieważ jest on traktowany jako usługa.

Jeżeli chodzi o leasing finansowy (zwany też kapitałowym) przedmiot leasingu zapisany jest jako środek trwały leasingobiorcy, który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tej opcji rata leasingowa podzielona jest na dwie części – kapitałową i odsetkową. Część kapitałowa oznacza spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu, a część odsetkowa jest kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy. W tej opcji podatek VAT musi zostać zapłacony z góry przy podpisaniu umowy leasingu, bo leasing finansowy traktowany jest jak dostawa towaru.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Leasing operacyjny a finansowy – który korzystniejszy?

Leasing finansowy a operacyjny – który w takim razie wybrać? Skoro dużo częściej przedsiębiorcy wybierają leasing operacyjny czy finansowy ma jakieś korzyści i dla kogo?

Leasing finansowy wybierany jest przez przedsiębiorców, którym zależy na krótkim czasie trwania umowy. W tym przypadku czas trwania umowy jest dowolny (jeżeli zdecydujesz się na leasing operacyjny minimalny czas trwania umowy to 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu).

Także w przypadku niektórych sprzętów opodatkowanych preferencyjna stawką VAT 8% np. sprzętu medycznego, leasing operacyjny może być korzystniejszy (raty leasingu operacyjnego, traktowanego jako usługa, zawsze powiększone są o 23% VAT).

Leasing finansowy częściej tez wybiorą przedsiębiorcy, którym zależy na przyspieszonej amortyzacji przedmiotu leasingu. W leasingu operacyjnym to leasingodawca amortyzuje przedmiot leasingu, w leasingu finansowym robi to leasingobiorca.

Szukasz opcji finansowania dla swojej firmy? Skontaktuj się z ekspertami mFinanse, którzy pomogą dobrać sposoby finansowania do potrzeb Twojej działalności.

Zobacz też: Kredyt dla nowych firm – sprawdź, jakie są możliwości 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.