Leasing nieruchomości - na osobę prywatną czy na firmę?
1 lipca 2021
Brak kategorii

Leasing nieruchomości, według niektórych, jest ciekawą alternatywą dla kredytu hipotecznego. Chociaż sam leasing najczęściej kojarzymy z pojazdami lub sprzętem, jego przedmiotem mogą być także nieruchomości. Czy w takim razie możliwy jest leasing mieszkania lub leasing mieszkania na firmę? Podpowiadamy.

Zobacz też: Najem okazjonalny – co to jest? Jakie są jego koszty?

Leasing nieruchomościco to jest?

Sam leasing jest pojęciem wyjaśnionym w prawie. Kodeks cywilny w artykule 709 definiuje umowę leasingu: „przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.”*

Kiedy umowa leasingu się kończy, leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu umowy po ustalonej cenie, nie jest to jednak konieczne. Mimo, że ustawa mówi o przedsiębiorcach, coraz więcej jest także ofert leasingu dla osób fizycznych. Dotyczą głównie pojazdów, jednak mogą obejmować też maszyny, urządzenia specjalistyczne lub sprzęt biurowy.

Jeśli zastanawiasz się, czy w przypadku samochodu lepszy jest leasing czy kredyt na samochód, zapoznaj się z tekstem na naszym blogu.

Wśród ofert leasingu znajdziemy także te dotyczące nieruchomości. W takim przypadku właściciel nieruchomości oddaje ją w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za comiesięczne opłaty. Formalnie cały czas to leasingodawca jest właścicielem nieruchomości. Własnością leasingobiorcy może stać się dopiero po spłacie wszystkich rat leasingowych i spełnieniu warunków zawartych w umowie leasingu. Leasing może dotyczyć nieruchomości produkcyjnych np. hal, usługowych, biurowych, ale także mieszkalnych.

Chcesz dowiedzieć się bardziej szczegółowo o leasingu nieruchomości?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Leasing na nieruchomość – kiedy się opłaca

Jest on coraz częściej wybierany jest przez przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich firm. Przedsiębiorcy wybierają tę opcję, zamiast np. zakupu nieruchomości, ponieważ w przypadku leasingu historia kredytowa przedsiębiorstwa nie jest tak dokładnie weryfikowana, jak w przypadku kredytu. Dodatkowo umowa leasingowa nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Zainteresowaniem cieszy się leasing mieszkania na firmę, wykorzystywanego np. do działalności biurowej przedsiębiorstwa.

Leasing konsumencki mieszkania

Na rynku są także oferty, w których pojawia się leasing konsumencki mieszkania. Wprawdzie nie ma ich wiele, jednak także jest to opcja, w dłuższej perspektywie, dająca możliwość nabycia na własność nieruchomości. Dlaczego jednak ofert jest niewiele?

Wynika to w głównej mierze z podejścia konsumentów do leasingu na nieruchomość. Niechętnie płacimy za coś, co nie jest naszą własnością. W przypadku leasingu mieszkania comiesięczne koszty mogą być nawet wyższe niż rata kredytu hipotecznego, a jednak płacimy za coś, co nie jest nasze. Wolimy zbierać środki na wkład własny i wnioskować o kredyt hipoteczny, niż ponosić koszty raty leasingowej.

To sprawia, że deweloperzy rzadko proponują opcję leasingu swoim klientom. Też z ich perspektywy bardziej opłacalna jest sprzedaż mieszkania tu i teraz, niż jego udostępnianie leasingobiorcom. Mimo wszystko jest to ciekawa propozycja dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.

*Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Zobacz też: Leasing czy kredyt na samochód – co wybrać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.