leasing na fotowoltaike
7 marca 2024

Myślisz o zainwestowaniu w swoją firmę i jednocześnie chcesz uniknąć jednorazowego, dużego wydatku? Na celowniku zainteresowań masz instalację fotowoltaiczną i zastanawiasz się, ile będzie kosztowało jej utrzymanie i serwis? Dowiedz się wszystkiego o leasingu na fotowoltaikę dla firm, by już niedługo czerpać korzyści z tego rozwiązania.

Co można wziąć w leasing?

Przedmiotem umowy leasingowej może być każda rzecz, która mieści się w zakresie działalności przedsiębiorstwa: od drukarki po nieruchomość. Przedmiot leasingu może być ruchomy (jak samochód) bądź nie (jak np. sprzęt medyczny w postaci rezonansu magnetycznego albo tomografu komputerowego). W leasing można wziąć nie tylko sprzęt IT, ale też oprogramowanie.

Co więc najczęściej brane jest w leasing dla firm? Rzeczy, które są kluczowe dla prowadzenia działalności gospodarczej, ale jednocześnie wymagają inwestycji dużego kapitału. Leasing jest bowiem świetnym rozwiązaniem, które umożliwia dostęp do najnowszych technologii i sprzętu bez konieczności angażowania znacznych sum pieniędzy na ich zakup.

Stąd też rosnąca w ostatnich latach popularność finansowania leasingiem instalacji energetycznych, takich jak fotowoltaika.

Rozważasz leasing na fotowoltaikę?

Skonsultuj to ekspertem mFinanse

Co zyskasz dzięki leasingowi na fotowoltaikę?

Już wiesz, że korzystając z leasingu na fotowoltaikę, nie musisz brać na siebie (i swoją firmę) pełnych kosztów inwestycji na start. Co więcej, masz możliwość dopasowania harmonogramu spłaty do możliwości finansowych swojego przedsiębiorstwa, chociażby decydując o ilości rat. A to dopiero początek listy korzyści, jakie wzięcie instalacji fotowoltaicznej w leasing może przynieść Twojej firmie. Zwróć uwagę także na to, że:

 • biorąc instalację PV w leasing, nie musisz mieć dużych oszczędności, z których sfinansujesz inwestycję. Jej koszt jest rozłożony na raty, którymi łatwiej zarządzać i które stanowią znacznie mniejsze obciążenie dla firmowego budżetu;
 • podpisujesz umowę leasingową i bez czekania kupujesz sprzęt. Instalacja generuje energię elektryczną, dzięki czemu Twoja firma otrzymuje mniejsze rachunki za prąd;
 • w przyszłości oszczędności mogą być jeszcze większe, ponieważ produkcja własnej energii elektrycznej zapewnia ochronę przed przyszłymi wzrostami cen energii;
 • raty leasingowe możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co pozwoli obniżyć podatek dochodowy. W przypadku leasingu finansowego możliwe są odpisy amortyzacyjne;
 • leasingowanie sprzętu umożliwia dostęp do najnowszych technologii fotowoltaicznych bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów ich zakupu. Po zakończeniu okresu leasingowania nie musisz decydować się na wykup sprzętu, ale możesz wymienić go na nowy;
 • instalacja PV może podnieść wartość nieruchomości, na której będzie zainstalowana;
 • jeśli chcesz, aby Twoja firma była postrzegana jako świadoma ekologiczne i odpowiedzialna społecznie, korzystanie z odnawialnych źródeł energii z pewnością poprawi jej wizerunek w tym obszarze.

Leasing online? Jak to działa?

Jeśli w pełni online można robić zakupy firmowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również finansować je całkowicie online. Taką możliwość daje leasing online w mFinanse. Wystarczy, że wskażesz przedmioty, które chcesz kupić i wypełnisz formularz, w którym podasz swoje dane. Kolejny krok to weryfikacja danych, a następny — decyzja leasingowa oraz (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku) przedstawienie umowy.

Taka forma finansowania dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, jaką formę działalności prowadzą.

Leasing na fotowoltaikę: operacyjny czy finansowy?

Wybór formy leasingowania ma wpływ m.in. na to, do czyich składników majątkowych może zostać wpisany leasingowany przedmiot (leasingobiorcy czy leasingodawcy). Wybór między leasingiem operacyjnym i finansowym rzutuje też na sposób rozliczania podatku od towarów i usług czy możliwość odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku leasingu operacyjnego, leasingowana rzecz jest własnością leasingodawcy aż do czasu wykupu po zakończonej umowie. Można jednak odstąpić od wykupu. W trakcie trwania umowy w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca wpisuje opłatę wstępną oraz raty leasingowe.

W przypadku leasingu finansowego, to leasingobiorca może wpisać leasingowany przedmiot do rejestru środków trwałych firmy. Dzięki temu może stosować odpisy amortyzacyjne przy rozliczaniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Myślisz o leasingu sprzętów do firmy?

Skonsultuj to ekspertem mFinanse

Wyzwania, przed jakimi staniesz jako leasingobiorca

Zobowiązanie finansowe

Przed podjęciem decyzji o leasingu instalacji fotowoltaicznej, warto dokonać szczegółowej analizy finansowej, uwzględniającej specyfikę firmy, przewidywane oszczędności oraz warunki umowy leasingowej. Przede wszystkim weź pod uwagę, że leasing najczęściej jest zobowiązaniem długoterminowym. Dotyczy to szczególnie drogiego sprzętu, do jakiego zalicza się instalacje PV. Umowa może opiewać nawet na 5 lat, w których trakcie co miesiąc będziesz płacić raty leasingowe.

Wpływ na bilans firmy

Druga sprawa to zdolność kredytowa. Niektóre firmy leasingowe sprawdzają zdolność kredytową przedsiębiorcy przed udzieleniem mu finansowania. W niektórych przypadkach — jeśli ryzyko udzielenia leasingu ocenią na wysokie — wymagają ustanowienia zabezpieczenia np. w postaci hipoteki albo poręczenia innego przedsiębiorcy.

Zwracając uwagę na kwestię zdolności kredytowej, trzeba też wziąć pod uwagę, że leasing operacyjny może ją obniżyć. Dzieje się tak dlatego, że leasingobiorca wliczając niektóre koszty leasingu do kosztów uzyskania przychodu, jednocześnie obniża dochody firmy. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku leasingu finansowego.

Wybór firmy leasingowej

Ostatnia rzecz: wybór firmy leasingowej. Postaw na firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, której wiarygodność mogą potwierdzić inni klienci. Sprawdź historię firmy i jej stabilność finansową. Pamiętaj, że dobre firmy działają w sposób transparentny: wszystkie opłaty, warunki i ewentualne kary umowne powinny być jasno określone w umowie. Unikaj firm, które stosują ukryte opłaty lub skomplikowane, niejasne zapisy.

Gdy już otrzymasz umowę, dokładanie ją przeanalizuj. Sprawdź m.in. jakie opcje będziesz mieć do wyboru na koniec okresu leasingowania. Czy otrzymasz możliwość wykupu sprzętu? Jakie będą koszty końcowe? Czy istnieje opcja odnowienia leasingu lub aktualizacji na nowszy sprzęt? Zwróć uwagę na kwestie ubezpieczenia — często firmy leasingowe zapewniają kompleksową ochronę i ubezpieczenie na cały okres finansowania. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z ekspertem mFinanse.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.