kredyt hipoteczny zmiany
21 lutego 2020

Czy portfele Polaków faktycznie pękają w szwach i coraz rzadziej korzystają z pomocy instytucji bankowych? Kredyt hipoteczny – prognozy, tendencje oraz przewidywania – oto zestawienie dotyczące rynku kredytów mieszkaniowych w 2020 roku.

Ubiegły rok był dla branży kredytowej udany. Liczba osób, które zdecydowały się zaciągnąć zobowiązanie, aby kupić dom lub mieszkanie wzrosła, co jest przejawem długofalowego trendu. Statystyki za 2019 rok wskazują również m.in. na podniesienie średniej ceny kredytu hipotecznego, która wyniosła 288 tys. złotych. Wedle zapowiedzi analityków rynku nieruchomości, koniunktura także i w nowym roku ma się utrzymać. Jak będzie zatem wyglądać najbliższe kilkanaście miesięcy?

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Kredyt hipoteczny – skąd wziąć pieniądze na wkład własny w 2020 roku?

Po prognozy warto sięgnąć do źródła, czyli Biura Informacji Kredytowej. Wejście w nowy rok z wysokim wzrostem PKB na poziomie 4% pozwoliło instytucji mieć nadzieję na utrzymanie stabilnego rozwoju sektora bankowego w obszarze udzielanych zobowiązań krótko- i długoterminowych. Zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje, a zgromadzone oszczędności w wyniku wzrostu wynagrodzeń są szansą na niezbędny wkład własny.

Już w IV kwartale 2019 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło według Głównego Urzędu Statystycznego prawie 5,2 tysiąca złotych. Pokonanie po raz pierwszy bariery kolejnego tysiąca może być dobrą informacją dla pracowników banków, którzy analizują zdolność kredytową potencjalnych klientów. Jednak z drugiej strony, wzrost realny nie jest tak imponujący. Coraz głośniej mówi się o podwyżkach cen, które mogą zabierać znaczną część nadwyżki dotychczas odkładanej w formie oszczędności.

Chcesz zakupić mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse wszelkie zmiany w kwestii kredytu hipotecznego

Co czeka kredytobiorcę w 2020 roku?

Ubiegłoroczna hossa zaskoczyła nawet największych optymistów. Pomimo jasnych deklaracji dotyczących programów mieszkaniowych (lub nawet jednego!) i sposobów wsparcia przez stronę rządową, kredytobiorcy nader ochoczo ustawili się w kolejce do banku. Zobowiązanie hipoteczne na zakup własnego lokum to najczęstsze rozwiązanie i wzrost liczby dostępnych mieszkań na wynajem tej tendencji nie zmienił.

Biuro Informacji Kredytowej spodziewa się zatem, że wartość kredytów hipotecznych w 2020 roku przekroczy kwotę 70 mld złotych (o 5 mld więcej niż w roku ubiegłym). Ma to związek głównie ze wzrostem cen nieruchomości, a to z kolei – analogiczną hossą na rynku materiałów budowlanych. Gdy wszyscy zyskują, ekonomiści czekają na pęknięcie bańki. Wydaje się jednak, że 2020 rok w ujęciu makroekonomicznym nie będzie rokiem recesji, więc jeszcze można spać spokojnie.

Wiele zależy tak naprawdę od wysokości stóp procentowych. NBP od wielu lat utrzymuje je na niskim poziomie i tylko nagłe tąpnięcie na rynku międzynarodowym może doprowadzić do gwałtownej zmiany tego podejścia. Do tego czasu branża.

Zobacz też: Rynek nieruchomości – prognozy na 2022 rok

Źródła:

media.bik.pl

money.pl

stat.gov.pl

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.