kredyt hipoteczny zmiany
21 lutego 2020

Czy portfele Polaków faktycznie pękają w szwach i coraz rzadziej korzystają z pomocy instytucji bankowych? Kredyt hipoteczny – prognozy, tendencje oraz przewidywania – oto zestawienie dotyczące rynku kredytów mieszkaniowych w 2023 roku.

Kredyt hipoteczny w 2021 i 2022 roku

Nagłe zmiany w obrębie stóp procentowych oraz wysokości wkładu własnego sprawiły, że 2021 rok był dla branży kredytowej niezwykle udany. Liczba osób, które zdecydowały się zaciągnąć zobowiązanie na zakup domu lub mieszkania, w porównaniu do 2020 roku, znacząco wzrosła – było to przejawem długofalowego trendu. Statystyki za 2021 rok wskazują m.in. na podniesienie średniej ceny kredytu hipotecznego, a także rekordową liczbę wniosków o udzielenie wsparcia finansowego (do końca marca 2021 roku pojawiło się łącznie 56 070 sztuk).

Początek IV kwartału 2021 roku zapoczątkował spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi. Rosnące oprocentowania oraz wejście w życie znowelizowanych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego nie zachęcały do inwestowania w nowe nieruchomości. Natomiast z początkiem 2022 roku sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu – wpłynęły na nią zarówno ogólnoświatowe wydarzenia, jak i rozwój inflacji w Polsce oraz comiesięczne podwyżki stóp procentowych. Jak zatem będzie wyglądać 2023 rok? Czy aktualnie panujące trendy i spadek zapytań o kredyt hipoteczny zmieni się w najbliższych miesiącach?

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Kredyt hipoteczny – pieniądze na wkład własny w 2023 roku

Od września 2021 roku do sierpnia 2022 roku stopa referencyjna wzrosła aż o 6,65% (z 0,10% do 6,75%). Zmiany te odczuły przede wszystkim osoby, które przez cały ten okres spłacały należności związane z zaciągniętymi kredytami. Warto wiedzieć, że zaistniałe zmiany do tej pory rzutują na decyzje potencjalnych kredytobiorców, którzy w obliczu rosnącej inflacji i coraz większych kosztów długoterminowych zobowiązań rezygnują z inwestowania w nieruchomości. Według niektórych prognoz obniżka stóp procentowych może nastąpić dopiero pod koniec 2023 roku.

Choć zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje, to aktualnie zgromadzone oszczędności przeznaczane są na bieżące wydatki oraz potrzeby. Co prawda w II kwartale 2022 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło według Głównego Urzędu Statystycznego prawie 6,1 tysiąca złotych, jednak nawet pokonanie bariery kolejnego tysiąca nie zwiastuje zwiększenia zainteresowania produktami bankowymi. Ciągłe wzrosty cen zabierają znaczną część nadwyżki, dotychczas odkładanej w formie oszczędności.

Przeczytaj też: Historia zmian stóp procentowych od 2021 roku

Planujesz kredyt hipoteczny w 2023 roku?

Skonsultuj swój kredyt hipoteczny z ekspertem mFinanse

Kredyty w 2023 roku – co czeka kredytobiorcę?

Trwająca od 2019 do 2021 roku hossa zaskoczyła nawet największych optymistów. Pomimo jasnych deklaracji dotyczących programów mieszkaniowych i sposobów wsparcia przez stronę rządową, kredytobiorcy nader ochoczo ustawiali się w kolejce do banku. Zobowiązanie hipoteczne na zakup własnego lokum było popularnym pomysłem dla wielu osób – tendencji tej nie zmienił nawet wzrost liczby dostępnych mieszkań na wynajem.

Aktualnie tworzone prognozy na 2023 rok nie zwiastują pozytywnych zmian w obrębie rynku kredytów hipotecznych. Jednak ostatnie wiadomości (m.in. o zastąpieniu wskaźnika WIBOR nowym indeksem WIRD) dają nadzieję na odwrócenie sytuacji zarówno aktualnych, jak i przyszłych klientów banków.

Tworzenie i śledzenie prognoz na 2023 rok jest trudne i skomplikowane. Niektórzy specjaliści wskazują, że stopy procentowe mogą przekroczyć nawet 8%, inni zaznaczają, że w drugiej połowie 2023 roku zaczną one nieznacznie spadać. Warto pamiętać, że wiele zależy od decyzji NBP, które – choć od lat utrzymywało stopy na niskim poziomie – może w każdej chwili wydać decyzję o gwałtownej zmianie stóp procentowych i tym samym jeszcze większego spadku zainteresowania produktami kredytowymi.

Zobacz też: Wsparcie dla kredytobiorców i koniec WIBOR, czyli rządowy plan na 2023

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.