kredyt hipoteczny na dwie osoby
3 listopada 2022

Niewystarczająca zdolność kredytowa czy brak wpisów w BIK mogą utrudniać spełnienie marzeń o własnym „M”, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad kredytem z współkredytobiorcą. Jednak czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na dwie osoby, gdy w akcie notarialnym będzie widniał tylko jeden właściciel nieruchomości? Odpowiadamy.

Kredyt hipoteczny na dwie osoby a jeden właściciel – czy warto?

Aktualna sytuacja rynkowa nie napawa przyszłych kredytobiorców optymizmem. Drastyczne zmiany w obrębie stóp procentowych, galopująca inflacja czy wciąż rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że produkty bankowe przestają cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, jak w 2021 roku.

Wysokie wymagania w obrębie zdolności kredytowej powodują, że wielu wnioskodawców poszukuje alternatywnych rozwiązań zwiększających ich szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup własnego „M”. Jedno z nich opiera się na pozyskaniu współkredytobiorcy – osoby, której zdolność kredytowa zwiększy bezpieczeństwo spłaty zobowiązania w określonym terminie.

Jednak czy możesz skorzystać z pomocy współkredytobiorcy w momencie, gdy chcesz być jedynym właścicielem nieruchomości? Jak najbardziej. Przykładem może być sytuacja, w której to rodzice przystępują do umowy kredytowej razem ze swoim dzieckiem, nie stając się przy tym współwłaścicielami mieszkania. To dobry sposób na pozyskanie środków na zakup wymarzonego lokum dla singli niewykazujących odpowiedniej zdolności kredytowej, ale też m.in. dla osób pozostających w nieformalnych związkach pozamałżeńskich.

Przeczytaj także: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Planujesz kredyt hipoteczny?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Kredyt hipoteczny na dwie osoby a właściciel nieruchomości

Współkredytobiorcą może zostać każdy – bliski członek rodziny (rodzic, brat, pełnoletnie dziecko), współmałżonek, partner oraz przyjaciel lub znajomy. Na osobie współdzielącej kredyt hipoteczny będą spoczywały dokładnie takie same obowiązki, co na „głównym” kredytobiorcy (w tym też te dotyczące regularnego spłacania należności wobec banku). Pamiętaj jednak, że nie będzie musiała ona regulować zaciągniętego zobowiązania – zadłużenie może spocząć przede wszystkim na Twoich barkach.

Podczas rozpatrywania wniosku o przyznanie środków finansowych na zakup domu, instytucja bankowa przeanalizuje i obliczy zdolność kredytową współkredytobiorcy. Pod uwagę weźmie takie czynniki jak:

 • staż pracy oraz rodzaj umowy;
 • miesięczne zarobki netto;
 • koszty utrzymania;
 • historię kredytową;
 • bieżące zobowiązania finansowe.

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu szans na uzyskanie kredytu hipotecznego, postaraj się, aby wybrany współkredytobiorca miał podobne lub lepsze zarobki od Twoich, pozytywną historię kredytową (np. pozbawioną negatywnych wpisów w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej) oraz był w odpowiednim wieku (w takim, który umożliwi ewentualne spłacanie rat przez cały okres kredytowania).

Niektóre instytucje bankowe podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny pozwalają na dobranie nie jednego, lecz kilku współkredytobiorców – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie potrzebnego wsparcia finansowego. Pamiętaj jednak, że to bank decyduje, ile osób może Cię jednocześnie wesprzeć w realizacji marzeń.

Sprawdź również: Niespłacanie kredytu hipotecznego – czym może skutkować?

Warunki kredytu hipotecznego przy współkredytobiorcy

Zakup mieszkania wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym, dlatego nic dziwnego, że chcesz zdecydować się na współdzielenie kredytu z zaufaną osobą. Warto w tym wypadku postawić na znajomego lub członka rodziny, który spełni wszystkie najważniejsze wymogi banku – dzięki temu zyskasz pewność, że korzystając z jego pomocy, w szybki sposób osiągniesz upragniony cel.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga od potencjalnego kredytobiorcy odpowiedniego przygotowania. Jednak warto pamiętać, że na przestrzeni lat Twoja zdolność kredytowa może znacząco się poprawić i doprowadzić do decyzji o rezygnacji ze wsparcia współkredytobiorcy. Dzięki temu nie będzie on ponosił współodpowiedzialności za dalsze regulowanie należności. Jeżeli będziesz chciał zrezygnować ze współdzielenia kredytu, jeszcze przed zawiązaniem umowy sprawdź dokładnie jej warunki.

Jeżeli współdzieliłeś kredyt z małżonkiem lub małżonką, z którą się formalnie rozstałeś, obowiązek spłaty zobowiązania spoczywa zarówno na Tobie, jak i na wskazanym w umowie kredytowej współkredytobiorcy.

Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny dodatkowo sprawdź, w jaki sposób wybrany bank postrzega uwzględnionych na wniosku kredytobiorców – czy zaliczy ich do jednego gospodarstwa domowego, czy też nie. Jeżeli potrzebujesz porady w kwestii współdzielenia zobowiązania z bliską osobą, skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Podczas rozmowy ustalisz wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące składania wniosku, ale też uzyskasz wsparcie w dobraniu odpowiedniej oferty.

Jak widzisz – w każdej chwili możesz zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu. Nawet w przypadku niewielkiej zdolności kredytowej czy braku historii w BIK, przed złożeniem wniosku możesz poprosić o pomoc kogoś zaufanego, kto zostanie Twoim współkredytobiorcą. To dobry sposób na start dla młodych osób, ale też wieloletnich związków nieformalnych, które zechciałyby zainwestować we wspólną przyszłość.

 

Opracowanie merytoryczne: Monika Gasser-Miernik – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.