kredyt hipoteczny- warunki uzyskania
22 października 2020
Kredyt Hipoteczny

Zastanawiasz się od czego zależy to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny? Warunki, które powinieneś spełnić, wbrew pozorom, nie są takie wygórowane. Nie musisz zarabiać kroci ani mieć umowy o pracę, żeby uzyskać wsparcie finansowe i kupić mieszkanie lub dom. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby zrealizować marzenie o własnym „M”!

Kredyt hipoteczny – zasady uzyskania

Kredyt hipoteczny możesz otrzymać zarówno wtedy, kiedy potrzebujesz funduszy na zakup przytulnej kawalerki, większego mieszkania, jak i domu z ogródkiem. Cel, na jaki zamierzasz przeznaczyć środki udzielone przez bank, będziesz musiał podać już na początku procesu kredytowego. Ponadto, składając wniosek o kredyt rozważ, czy chcesz to zrobić sam, czy jednak z inną osobą. Warto podkreślić, że zobowiązanie finansowe możemy zaciągnąć nie tylko z mężem lub żoną, ale także z partnerem/partnerką bądź rodzicami.

Bardzo ważnym warunkiem ubiegania się o kredyt jest posiadanie wkładu własnego. Banki zazwyczaj wymagają kapitału na poziomie 20% wartości nieruchomości, której zakupem jesteśmy zaineresowani.

Warto znać wszystkie zasady otrzymania kredytu hipotecznego. Warunki uzyskania kredytu hipotecznego należy na bieżąco sprawdzać, a przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania w określonym banku porównać dostępne na rynku oferty.

Kredyt hipoteczny – warunki uzyskania

Aby otrzymać wsparcie finansowe na zakup nieruchomości, musisz spełnić kilka kryteriów. W każdym przypadku będzie konieczne wykazanie się zdolnością kredytową – to właśnie ją ocenia bank podczas starania się o kredyt hipoteczny. Wymagania mogą jednak różnić się w zależności od tego, w którym banku zdecydujesz się zaciągnąć zobowiązanie. Aspekty najczęściej brane pod uwagę to m.in.:

  • historia kredytowa – to wszystkie dane zgromadzone na temat Twoich zadłużeń finansowych – tych aktualnych i tych już spłaconych;
  • dochody miesięczne – od ich wysokości będzie zależała maksymalna kwota kredytu o jaką będziesz mógł wnioskować;
  • ilość kredytobiorców i ich wiek – pozwalające ocenić ryzyko niespłacenia zobowiązania;
  • rodzaj umowy w oparciu o którą jest zatrudniony kredytobiorca oraz jej długość – w najlepszej sytuacji są osoby, które uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę – najłatwiej wówczas udokumentować wynagrodzenie. Jeśli posiadasz jednak umowę zlecenie lub o dzieło również możesz starać się o wsparcie banku;
  • inne zobowiązania finansowe – wszystkie dodatkowe obciążenia mają wpływ na finalną kwotę, jaką będziesz mógł otrzymać, zalicza się do nich np. alimenty, pożyczki, sprzęt AGD na raty.

Jeżeli masz już zgromadzone środki na pokrycie wkładu własnego i wybraną nieruchomość, kolejnym krokiem będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów. Ich ilość i różnorodność może przytłaczać, szczególnie jeśli do tej pory nie ubiegałeś się o kredyt hipoteczny. Warto więc skorzystać z pomocy eksperta finansowego mFinanse, który z pewnością ułatwi Ci przebrnięcie przez uciążliwe formalności oraz zadba o to, aby w Twoim wniosku niczego nie zabrakło.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami