finansowanie remontu mieszkania
20 stycznia 2020

Remont mieszkania to zazwyczaj poważny wydatek. Nie zawsze wystarcza nam na jego sfinansowanie z bieżących środków czy oszczędności. Jeśli nie dysponujemy swoją gotówką na remont zawsze możemy skorzystać z pomocy banku. Jak sfinansować remont? Rozwiązaniem może być kredyt. Pytanie tylko jaka forma finansowania w takim wypadku będzie dla nas najbardziej korzystna?

Zobacz też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania – z deweloperem i samodzielnie?

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jaki musimy podjąć, to dokładna analiza kosztów, jakie będziemy musieli pokryć na wykonanie zakładanych prac. Jest to o tyle ważne, aby nie okazało się, że w trakcie przygotowań gotówka na remont skończyła się szybciej, niż mogłoby się wydawać możemy skorzystać z ofert banków, które ułatwiają finansowanie remontu. Jak się do tego zabrać?

Stojąc przed takim wyborem klient może rozważyć dwie opcje:

 • Kredyt gotówkowy
 • Kredyt hipoteczny

Potrzebujesz finansów na remont?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

Remont mieszkania – kredyt gotówkowy

Popularnym sposobem finansowania jest kredyt gotówkowy. Największą zaletą takiej formy kredytu jest to, że pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a procedura z tym związana jest nieskomplikowana. Aby starać się o kredyt wystarczy odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz dobra historia w BIK. Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny i w takim wypadku nie musimy przedstawiać bankowi kosztorysu zakupu materiałów czy wykonanych prac. Gotówka na remont domu pochodząca z kredytu może być wydana według naszego uznania.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy gotówka na remont mieszkania przekracza nasz budżet, ale suma kredytu nie jest duża. Mając pewność, że rata kredytu jest adekwatna do naszych możliwości spłaty i nic nie stoi na przeszkodzie terminowego regulowania comiesięcznych rat, taka forma finansowania może być strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że wadą takiego rozwiązania jest niestety nieco wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny a gotówkowy – czy można je łączyć?

Remont mieszkania – kredyt hipoteczny

Posiadasz nieruchomość, w której trzeba przeprowadzić generalny remont – np. wymianę podłóg, instalacji, ocieplenie? W tym wypadku zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka na remontowanej nieruchomości. Kredyt hipoteczny zazwyczaj kojarzony jest z zakupem mieszkania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on przeznaczony na remont mieszkania czy domu. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że ustanowienie hipoteki zostanie zapisane w księgach wieczystych. To właśnie dzięki temu kredyt hipoteczny jest znacznie niżej oprocentowany niż w przypadku kredytów gotówkowych.

W związku z tym, że kredyt hipoteczny na remont jest kredytem celowym, bank będzie oczekiwał od nas kosztorysu prac budowlanych i zakupu materiałów. Może się też okazać, że nie wszystkie nasze założenia uda się z takiego kredytu sfinansować.

Co możemy sfinansować w ten sposób?

 • prace remontowe i wykończeniowe, np. tynkowanie, zakładanie podłóg, malowanie
 • zakup niezbędnych do tego materiałów, np. farby, kafelki, panele podłogowe itp.
 • stałe elementy wyposażenia : szafy wnękowe, kuchnię do zabudowy, sanitariaty

Nie sfinansujemy jednak mebli przenośnych, dekoracji, oświetlenia itp.

Jaką sumę bank nam pożyczy na remont?

W każdym wypadku kredytu hipotecznego na remont będzie to kwota ustalana indywidualnie. Bank oszacuje z pomocą wyceny rzeczoznawcy wysokość swojego zabezpieczenia kredytu. Zrobi to na podstawie wartości, jaką zyskuje mieszkanie po ukończeniu prac remontowych czy budowlanych. Wartość wyceny po remoncie powinna oddawać cenę rynkową, tzn. powinna być zbliżona do innych nieruchomości o podobnym metrażu, w danej lokalizacji i o podobnym standardzie.

Porównaj oferty banków 

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujemy, warto porównać oferty banków. Różnice w opłatach i dodatkowych kosztach mogą być duże. Warto rozważyć zaczerpnięcie który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty i wytłumaczy wszelkie wątpliwości. Pomoże nam także w obliczeniu zdolności kredytowej, sprawdzeniu naszej historii w BIK, złożeniu wniosku  i skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.