finansowanie remontu mieszkania
20 stycznia 2020
Przydatna Wiedza

Remont mieszkania to zazwyczaj poważny wydatek. Nie zawsze wystarcza nam na jego sfinansowanie z bieżących środków czy oszczędności. Jeśli nie dysponujemy swoją gotówką na remont zawsze możemy skorzystać z pomocy banku. Jak sfinansować remont? Rozwiązaniem może być kredyt. Pytanie tylko jaka forma finansowania w takim wypadku będzie dla nas najbardziej korzystna?

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jaki musimy podjąć, to dokładna analiza kosztów, jakie będziemy musieli pokryć na wykonanie zakładanych prac. Jest to o tyle ważne, aby nie okazało się, że w trakcie przygotowań gotówka na remont skończyła się szybciej, niż mogłoby się wydawać możemy skorzystać z ofert banków, które ułatwiają finansowanie remontu. Jak się do tego zabrać?

Stojąc przed takim wyborem klient może rozważyć dwie opcje:

  • Kredyt gotówkowy
  • Kredyt hipoteczny

Remont mieszkania – kredyt gotówkowy

Popularnym sposobem finansowania jest kredyt gotówkowy. Największą zaletą takiej formy kredytu jest to, że pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a procedura z tym związana jest nieskomplikowana. Aby starać się o kredyt wystarczy odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz dobra historia w BIK. Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny i w takim wypadku nie musimy przedstawiać bankowi kosztorysu zakupu materiałów czy wykonanych prac. Gotówka na remont domu pochodząca z kredytu może być wydana według naszego uznania.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy gotówka na remont mieszkania przekracza nasz budżet, ale suma kredytu nie jest duża. Mając pewność, że rata kredytu jest adekwatna do naszych możliwości spłaty i nic nie stoi na przeszkodzie terminowego regulowania comiesięcznych rat, taka forma finansowania może być strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że wadą takiego rozwiązania jest niestety nieco wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie.

Remont mieszkania – kredyt hipoteczny

Posiadasz nieruchomość, w której trzeba przeprowadzić generalny remont – np. wymianę podłóg, instalacji, ocieplenie? W tym wypadku zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka na remontowanej nieruchomości. Kredyt hipoteczny zazwyczaj kojarzony jest z zakupem mieszkania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on przeznaczony na remont mieszkania czy domu. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że ustanowienie hipoteki zostanie zapisane w księgach wieczystych. To właśnie dzięki temu kredyt hipoteczny jest znacznie niżej oprocentowany niż w przypadku kredytów gotówkowych.

W związku z tym, że kredyt hipoteczny na remont jest kredytem celowym, bank będzie oczekiwał od nas kosztorysu prac budowlanych i zakupu materiałów. Może się też okazać, że nie wszystkie nasze założenia uda się z takiego kredytu sfinansować.

Co możemy sfinansować w ten sposób?

  • prace remontowe i wykończeniowe, np. tynkowanie, zakładanie podłóg, malowanie
  • zakup niezbędnych do tego materiałów, np. farby, kafelki, panele podłogowe itp.
  • stałe elementy wyposażenia : szafy wnękowe, kuchnię do zabudowy, sanitariaty

Nie sfinansujemy jednak mebli przenośnych, dekoracji, oświetlenia itp.

Jaką sumę bank nam pożyczy na remont?

W każdym wypadku kredytu hipotecznego na remont będzie to kwota ustalana indywidualnie. Bank oszacuje z pomocą wyceny rzeczoznawcy wysokość swojego zabezpieczenia kredytu. Zrobi to na podstawie wartości, jaką zyskuje mieszkanie po ukończeniu prac remontowych czy budowlanych. Wartość wyceny po remoncie powinna oddawać cenę rynkową, tzn. powinna być zbliżona do innych nieruchomości o podobnym metrażu, w danej lokalizacji i o podobnym standardzie.

Porównaj oferty banków

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujemy, warto porównać oferty banków. Różnice w opłatach i dodatkowych kosztach mogą być duże. Warto rozważyć zaczerpnięcie który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty i wytłumaczy wszelkie wątpliwości. Pomoże nam także w obliczeniu zdolności kredytowej, sprawdzeniu naszej historii w BIK, złożeniu wniosku  i skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami