finansowanie remontu mieszkania
20 stycznia 2020

Remont mieszkania bądź domu to zazwyczaj poważny wydatek. Nie zawsze mamy odpowiednio dużo środków zgromadzonych na koncie, aby móc sfinansować go z własnych oszczędności. Jeśli nie dysponujemy gotówką na remont, zawsze możemy skorzystać z pomocy banku – dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt. Jaka forma finansowania w takim wypadku będzie dla nas najkorzystniejsza?

Kredyt na remont domu lub mieszkania

Pierwszym, najważniejszym krokiem, jaki musimy podjąć, rozważając zaciągnięcie kredytu na remont domu, to dokładna analiza kosztów, czyli wstępne określenie, ile gotówki będziemy potrzebowali na wykonanie określonych prac. Aby nie okazało się, że nasze zasoby finansowe przeznaczone na remont mieszkania skończyły się wcześniej, niż zakładaliśmy, możemy skorzystać ze wsparcia banku. Jak się do tego zabrać.

Stojąc przed takim wyborem, musimy rozważyć dwie opcje:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt hipoteczny na remont mieszkania.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny a gotówkowy – czy można je łączyć?

Remont mieszkania – kredyt gotówkowy

Popularnym sposobem finansowania rozmaitych inwestycji jest kredyt gotówkowy. Największą jego zaletą jest fakt, że pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a procedura związana z jego uzyskaniem jest nieskomplikowana. Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy, wystarczy posiadać zdolność kredytową oraz dobrą historię w BIK. Co ważne, nie musimy przedstawiać bankowi kosztorysu zakupu materiałów czy wykonanych prac. Gotówka na remont domu pochodząca z kredytu może być wydana według naszego uznania.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy remont mieszkania przekracza nasz budżet, ale suma kredytu nie jest duża. Jeżeli mamy pewność, że wysokość raty nie będzie zbyt wysoka w stosunku do naszych możliwości spłaty i nic nie stoi na przeszkodzie terminowego regulowania comiesięcznych rat, taka forma finansowania może być strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że wadą takiego rozwiązania jest niestety nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz finansów na remont?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

 

Remont mieszkania – kredyt hipoteczny

Jeśli posiadamy nieruchomość, w której trzeba przeprowadzić generalny remont, np. wymianę podłóg, instalacji czy ocieplenie, zabezpieczeniem kredytu może być hipoteka na remontowanej nieruchomości. Kredyt hipoteczny zazwyczaj kojarzony jest z zakupem mieszkania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on przeznaczony na remont mieszkania czy domu.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że ustanowienie hipoteki zostanie zapisane w księgach wieczystych. To właśnie dzięki temu kredyt hipoteczny jest znacznie niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy.

 

W związku z tym, że kredyt hipoteczny na wykończenie domu jest kredytem celowym, bank będzie oczekiwał przedstawienia kosztorysu prac i zakupu materiałów budowlanych. Warto wiedzieć, że w ten sposób można sfinansować: prace remontowe i wykończeniowe, materiały oraz stałe elementy wyposażenia, m.in. szafy wnękowe, kuchnię do zabudowy, sanitariaty. Z środków otrzymanych w ramach kredytu na remont nie będziemy mogli natomiast zakupić mebli przenośnych, dekoracji czy też oświetlenia.

Kredyt na wykończenie mieszkania – jaką sumę pożyczy nam bank?

Kwota kredytu hipotecznego na remont w każdym przypadku jest ustalana indywidualnie. Bank z pomocą rzeczoznawcy szacuje wysokość swojego zabezpieczenia kredytu, robi to na podstawie wartości, jaką zyskuje mieszkanie po ukończeniu prac remontowych czy budowlanych. Wartość wyceny po remoncie powinna oddawać cenę rynkową, tzn. powinna być zbliżona do innych nieruchomości o podobnym metrażu, w danej lokalizacji i o podobnym standardzie.

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujemy, warto porównać oferty kilku banków, różnice w opłatach i dodatkowych kosztach mogą być duże. Warto rozważyć również skorzystanie z usług eksperta finansowego, który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty i rozwieje wszelkie wątpliwości. Wesprze nas także w obliczeniu zdolności kredytowej, sprawdzeniu historii w BIK, złożeniu wniosku oraz skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Zobacz też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania – z deweloperem i samodzielnie?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.