19 listopada 2019
Kredyt Hipoteczny

Czy można i jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? – Jest to pytanie, które trapi wiele osób marzących o własnym kącie. Już teraz możemy powiedzieć, że tak – można kupić mieszkanie i wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, wyrażonego w gotówce.  Przepisy nie wymagają aby wkład własny był wyrażony właśnie w niej. Jak wygląda taka procedura i czy każdy może z niej skorzystać?

Wkład własny, pomimo wystarczającej zdolności kredytowej, bardzo często staje na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu. Według obecnych przepisów aby ubiegać się o kredyt hipoteczny musimy mieć 20% wkładu własnego, a w przypadku niektórych ofert banków 10%  jeśli skorzystamy z dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu. Co jeśli nie mamy wystarczającej kwoty na pokrycie wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2019

Istnieje kilka alternatywnych form finansowania wkładu własnego. Można do nich zaliczyć np.:

  • zabezpieczenie na innej nieruchomości
  • środki z konta emerytalnego
  • ponowne oszacowanie wartości kupowanej nieruchomości

Inna nieruchomość jako wkład własny

Ta forma finansowania wkładu własnego to tzw. „zastaw”. Jeśli klient jest właścicielem mieszkania, działki bądź innej nieruchomości, których wartość pokrywa wymagane 10 lub 20 proc. wkładu własnego, bank może wziąć tę nieruchomość pod uwagę i dzięki temu, udzielić pozytywnej decyzji kredytowej. Zdarza się, że kredytodawcy uznają zabezpieczenie kredytu na więcej niż jednej nieruchomości, warto przy tym pamiętać, że nieruchomość musi być własnością osoby starającej się o kredyt – nie np. jej krewnego. Aby upewnić się, że bank, w którym chcemy wziąć kredyt, wyraża zgodę na takie rozwiązanie, wskazane jest zajrzenie do regulaminu udzielania kredytów hipotecznych. Można także skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który podpowie nam jakie banki honorują takie rozwiązanie.

Środki z konta emerytalnego na wkład własny

Bank jako wkład własny może zaakceptować środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych IKE i IKZE. Takie rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością wypłaty środków i utraceniem zabezpieczenia emerytalnego. W tym wypadku nie ma konieczności wpłaty tych funduszy – bank zabezpiecza je do wymaganej wysokości wkładu własnego.

Ponowne oszacowanie wartości kupowanej nieruchomości

Niektóre banki dopuszczają możliwość uznania jako wkład własny różnicę pomiędzy wyceną nieruchomości a ceną jej zakupu. Jeśli chcesz kupić  okazyjnie mieszkanie bądź dom  na rynku wtórnym, a jego rzeczywista rynkowa wartość jest wyższa niż suma, jakiej oczekuje sprzedający różnica ta może zostać uznana jako wkład własny.

Czy można wziąć kredyt na dom bez wkładu własnego?

Masz mieszkanie, jednak chcesz się z niego wyprowadzić i wybudować dom? Może być ono świetnym zabezpieczeniem dla banku, a przy okazji posłużyć jako wkład własny. Jeśli nie wiesz jak kupić dom bez wkładu własnego, możesz śmiało posłużyć się wyżej podanymi informacjami lub skorzystać z możliwości, gdzie działka, na której postawisz dom będzie wkładem własnym. Ważne jest jednak, by działka wyceniona była przez rzeczoznawcę. Kredytodawca zwraca uwagę na wartość działki oraz jej dokładny kosztorys, na podstawie których określi szacunkową wartość przyszłej nieruchomości a co za tym stoi, wysokość wymaganego wkładu własnego.

Jak widać, brak pieniędzy na wkład własny nie przekreśla naszych szans na pozyskanie kredytu. O to jaki sposób będzie dla Ciebie najlepszy zapytaj eksperta kredytowego, który podpowie możliwe rozwiązania.

 

 

 

 

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami