Stopy procentowe - jak ich zmiana wpłynie na kredytobiorców i banki?
29 maja 2020

Koronawirus spowodował drastyczne zmiany w sektorze finansowym, zmuszając banki do koniecznych działań, które mają za zadanie uchronić ich klientów przed stratami. Jednym z takich działań wprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej jest obniżenie stóp procentowych. Przekłada się to bezpośrednio i pośrednio na oprocentowanie kredytów i pożyczek. Ten ruch przyniesie ulgę dla milionów kredytobiorców, którzy dzięki temu mogą średnio zaoszczędzić od 100 do około 200 złotych na każdej racie.

Zobacz też: WIBOR– co to jest za wskaźnik?

Czym są stopy procentowe?

Każdy kredyt w banku jest oprocentowany. RPP zdecydowała, że stopa referencyjna wynosi aktualnie 0,5%. Warto zaznaczyć, że jest to najniższy wynik w historii, ponieważ dotychczas wynosiła 1,50%. Jaki ma to wpływ dla kredytobiorców? Oznacza to, że raty spłat pożyczki będą teraz znacznie niższe. Przykładowo, jeśli wzięliśmy kredyt na mieszkanie w wysokości 300 000 PLN jedna rata wynosiła około 1380 złotych, gdyż banki ustalają ratę na podstawie WIBOR, która wynosiła dotąd 1,70%. Po obniżeniu stopy procentowej WIBOR miesięczna suma, którą należy oddać bankowi, będzie wynosić nieco ponad 1200 zł.

Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jak zmiana stóp kredytowych wpłynie na Twój kredyt

Stopy procentowe a ich obniżenie z perspektywy kredytobiorcy

Dla wielu kredytobiorców sytuacja spowodowana epidemią jest bardzo ciężka, zwłaszcza finansowo. Działania banków takie jak zawieszenie spłat kredytu na 3 miesiące, a teraz obniżenie stóp procentowych to ogromna ulga. Taką pomoc kredytobiorcy odczują o wiele bardziej niż bezpośrednie przekazanie gotówki do ręki, bo skutecznie zmniejsza ono ich miesięczne zobowiązania. Możliwość zachowania nawet pozornie małej kwoty jak 100 lub 200 złotych każdego miesiąca zdecydowanie pomoże w płynności finansowej wielu Polakom, którzy spłacają kredyt złotówkowy. Niestety eksperci finansowi i analitycy nie mają dobrych wieści dla tych, którzy spłacają kredyt w obcej walucie (zwłaszcza we frankach szwajcarskich). W takim przypadku wysokość raty jest w dużym stopniu zależna od kursu waluty, a ta w ostatnich miesiącach rośnie.

Obecna sytuacja może być korzystna dla kredytobiorców, jednak mogą zyskać także ci, którzy oszczędzają. Niskie oprocentowanie nie współgra z lokatami, na których Polacy przechowywali około 301 miliardów złotych. Według majowego podsumowania NBP z 2019 roku, w ciągu roku część środków może zostać przetransferowana na zakup akcji giełdowych.  Taki zabieg powinien dać większy zysk, niż same odsetki z tytułu lokaty.

Zobacz też: Inwestowanie w nieruchomości – czy po podwyżce stóp wciąż się opłaca? 

Obniżenie stóp procentowych a banki

Co prawda kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą, dowiadując się o obniżeniu rat kredytu, jednak jest to niekomfortowa sytuacja dla banków. Mniejsze oprocentowanie sprawia, że kredytodawcy zyskują nieco mniej na każdej złotówce. Sytuacja, w jakiej obecnie wszyscy się znajdujemy, grozi potencjalną trudnością z uzyskaniem kredytu w przyszłości. Na szczęście podejmowane działania przez wszystkie ważne instytucje finansowe oraz rząd są skierowane na przeciwdziałanie skutkom kryzysu. Dzięki temu ryzyko to jest znacznie zniwelowane. Warto zaznaczyć, że Rada Polityki Pieniężnej w bardzo krótkim czasie zdecydowała się na ponowne obniżenie stóp procentowych, co powinno wesprzeć każdą “domową kieszeń”. 

Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnego źródła informacji jakim jest strona rządowa. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.