inflacja
31 stycznia 2022

Jeśli dotychczas nie interesowało Cię pojęcie inflacji, to Twoje nastawienie z pewnością zmienił miniony rok. W końcu przyniósł on gwałtowne – i dla wielu dość niespodziewane – przyspieszenie wzrostu cen. Eksperci mFinanse wyjaśniają, co to jest inflacja i czy w 2022 roku może stanowić powód do poważnego niepokoju.

Zobacz też: WIBOR – co to jest za wskaźnik?

Co to jest inflacja i dlaczego jest tak ważna?

Pytanie, czym jest inflacja i jakie są jej prognozy na 2022 rok, jest ostatnio jednym z najpopularniejszych z kategorii „ekonomia”. Od razu wyjaśnijmy zatem, że jest to nic innego, jak utrzymujący się wzrost ogólnego (średniego) poziomu cen w gospodarce. Co należy przez to rozumieć?

Gdy drastycznie rosną ceny masła, elektroniki, cukru czy czereśni w czasie lata to nie możemy jeszcze mówić o inflacji. Takie zjawisko ma miejsce dopiero wówczas, gdy wzrosty cen mają charakter powszechny i trwały, a przy tym dotyczą wielu ważnych i regularnie nabywanych produktów oraz usług. Chodzi tutaj m.in. o żywność i napoje, obuwia i ubrania, paliwo, wyposażenie mieszkania czy noclegi w hotelach. Poszczególne wydatki mają różny udział w tzw. koszyku inflacyjnym, na podstawie którego Główny Urząd Statystyczny systematycznie oblicza zmiany wysokości inflacji.

Gdy wzrosty cen mają charakter powszechny, to za tę samą kwotę możesz nabyć coraz mniej produktów spożywczych i innych potrzebnych do życia dóbr i usług, a także realnie spada wartość Twoich oszczędności. Nie dziwi więc, że tematem inflacji i jej zmian żyją nie tylko ekonomiści i analitycy gospodarczy, ale również zwykli obywatele.

Jaka jest inflacja w Polsce?

W ostatnich latach przeciętni Polacy, którzy nie zajmują się na co dzień finansami, nie mieli powodów, aby głębiej zastanawiać się, czym jest inflacja i jak będzie się zachowywała w przyszłości. Jej wysokość znajdowała się w pożądanym przedziale (zgodnie z ustaleniami NBP wynosi on 2,5% z możliwością odchylenia o 1 p.p. w dół lub w górę), a na horyzoncie nie było czynników, które mogłyby nasilić procesy inflacyjne.

Poważne zmiany przyniósł 2021 rok, kiedy inflacja wzrosła z 1,3% w styczniu do aż 8,6% w grudniu. Oznacza to, że jeszcze w styczniu 2021 roku ogólny poziom cen w Polsce był tylko o 1,3% wyższy niż w styczniu 2020 roku, ale już w grudniu 2021 roku o 8,6% przewyższał odczyt sprzed 12 miesięcy. Warto podkreślić, że tak wysokich poziomów inflacji w Polsce nie notowaliśmy od ponad 20 lat.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Ile będzie wynosiła inflacja w Polsce w 2022 roku?

Niestety wiele wskazuje na to, że podwyższona inflacja nie będzie zjawiskiem przejściowym, lecz pozostanie z nami na dłużej. Sytuacja jest dynamiczna i trudno określić, jak długo z nami pozostanie i ile będzie wynosiła w najbliższych kilku, kilkunastu miesiącach. Z prognoz wielu analityków, w tym tych powiązanych z największymi polskimi bankami, wynika, że wyniesie maksymalnie ok. 9-10%, a po osiągnięciu tego szczytu zacznie stopniowo spadać.

Choć to tylko prognozy, wiele wskazuje na to, że okres dynamicznego wzrostu inflacji Polacy mają już za sobą, a ten rok przyniesie stabilizację tempa wzrostu cen. Z tego względu można również oczekiwać dalszych wzrostów stóp procentowych, które stanowią jedno z najważniejszych narzędzi ograniczania inflacji. Warto jednak podkreślić, że i te wzrosty, zgodnie z przewidywaniami analityków, będą prawdopodobnie stosunkowo niskie.

Co to jest hiperinflacja i czy stanowi realne zagrożenie dla Polski?

Roczne tempo wzrostu cen na poziomie kilku procent jest zjawiskiem naturalnym, a według wielu ekonomistów wręcz pożądanym. Powodem do niepokoju staje się sytuacja, w której ceny rosną o kilkanaście procent w skali roku, a ich wzrost zaczyna jeszcze przyspieszać.

Gdy sprawy wymkną się spod kontroli, inflacja szybko przybiera na sile i jest już liczona w dziesiątkach, a w skrajnych przypadkach – w setkach, a nawet tysiącach procent w skali miesiąca. To niezwykle szkodliwe zjawisko nazywane jest hiperinflacją, a do jego pojawienia się prowadzą zwykle: całkowite załamanie systemu finansowego, powszechna utrata zaufania do krajowej waluty, a także potężny deficyt budżetowy i finansowanie go z pomocą masowego dodruku pieniędzy.

W dzisiejszej Polsce oczywiście nie ma zagrożenia hiperinflacją, jednak warto mieć na uwadze, że nie jest ona zjawiskiem rozważanym wyłącznie na gruncie akademickim. W historii doświadczyło jej wiele krajów, w tym Polska w roku 1990 czy Niemcy na początku lat 20. XX wieku. Najbardziej znanym przykładem z ostatnich lat jest Wenezuela, w której hiperinflacja doprowadziła do potężnego kryzysu społeczno-gospodarczego, niemniej niepokojąco silne tempo wzrostu cen notuje się również m.in. w Argentynie, Turcji czy Sudanie.

Zobacz też: Podniesienie stóp procentowych w 2022 i ich wpływ na raty kredytów 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.