kredyt gotówkowy
20 maja 2022

Czy wiesz, że w pierwszym kwartale 2022 roku udzielono o 7% więcej kredytów gotówkowych niż przed rokiem1? Chociaż popyt na nie jest aż tak wysoki, jak przed pandemią, wielu Polaków nadal decyduje się na taką formę finansowania swoich marzeń i potrzeb. Najczęstsze cele to remont mieszkania, zakup samochodu, wyjazd na wakacje, organizacja wesela oraz spłata innych zobowiązań. Dowiedz się, ile trwa przyznanie kredytu gotówkowego i kiedy możesz zacząć realizować swoje plany. 

Kredyt gotówkowy – warunki i cele 

Wniosek o kredyt gotówkowy może złożyć właściwie każda, pełnoletnia osoba. Decyzja banku lub instytucji pozabankowej jest zależna od tego, czy wnioskodawca ma odpowiednią zdolność kredytową oraz jasną historię kredytową – zaległości finansowe oraz wysokie raty dotychczasowych świadczeń mogą skomplikować sprawę. Kredytodawca musi ocenić ryzyko oraz oszacować prawdopodobieństwo bezproblemowej spłaty. 

Kredyt gotówkowy – najważniejsze cechy: 

 • okres spłaty – minimum 3 miesiące, maksymalnie do 10 lat, 
 • kwota świadczenia – do 200 tysięcy złotych, 
 • formalności – minimum, 
 • cel – dowolny. 

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Zanim złożysz wniosek powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. W końcu kredyt gotówkowy spłaca się czasem nawet kilkanaście lat, więc wybór musi być przemyślany. Porównując oferty banków skup się na: 

 • rzeczywistej rocznej stopie procentowej (RRSO) – im mniejsza, tym mniej trzeba oddać bankowi, 
 • oprocentowaniu – stałe lub zmienne, 
 • okresie kredytowania – im dłuższy, tym rata mniejsza, ale koszt kredytu większy, 
 • prowizji banku, 
 • wysokości miesięcznej raty, 
 • dodatkowo wymaganych ubezpieczeniach. 

Informacje dotyczące wszelkich prowizji znajdziesz w umowie kredytowej. Jeśli zrozumienie tych punktów jest dla Ciebie trudne, poproś o wsparcie eksperta kredytowego mFinanse – przeprowadzi Cię przez cały proces. O kredyt gotówkowy można ubiegać się samodzielnie. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego ilość wymaganych dokumentów jest mniejsza – przeważnie wystarczy zaświadczenie o dochodach lub  wyciąg z  konta bankowego potwierdzający miesięczne wpływy. Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Instytucje finansowe nie określają tego konkretnie. 

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Decyzja kredytowa – ile trwa? 

Zanim dowiesz się, ile się czeka na kredyt gotówkowy, musisz wiedzieć, czym w ogóle jest decyzja kredytowa. To pewnego rodzaju deklaracja banku lub instytucji pozabankowej, która określa, że kredyt gotówkowy zostaje przyznany lub nie. Zawsze wydawana jest po analizie sytuacji finansowej osoby składające wniosek. To nieodłączna część procesu kredytowego – bez niej nie dowiesz się, czy bank zdecydował się wesprzeć Cię finansowo w takim stopniu, jak potrzebujesz. Ile trwa przyznanie kredytu gotówkowego? Na szybkość odpowiedzi wpływa: 

 • czas złożenia wniosku (najlepiej w godzinach banku),
 • sposób składania wniosku (najszybciej zrobić to online), 
 • wysokość kredytu gotówkowego, 
 • wewnętrzne procedury. 

Najlepiej wysłać wniosek przez Internet i to w godzinach pracy banku – wizyta w placówce stacjonarnej z pewnością nie przyspieszy procedur. Złożenie dokumentów pod koniec dnia pracy albo w piątek może sprawić, że proces decyzyjny się wydłuży – pieniądze raczej nie pojawią się na Twoim koncie wcześniej niż po weekendzie. W przypadku większych kwot również należy liczyć się z tym, że bank będzie potrzebować więcej czasu na przeanalizowanie sytuacji finansowej wnioskodawcy. Wszelkie promocje także wpływają na szybkość wydania decyzji kredytowej.  

Zobacz też: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

Pieniądze na koncie – ile trwa przyznanie kredytu gotówkowego? 

Wiele osób zastanawia się, ile trwa ta część procesu kredytowego. W końcu wpłynięcie gotówki na koncie pozwala na szybką realizację celów. Przeważnie instytucje finansowe deklarują, że na odpowiedź trzeba czekać maksymalnie 15-30 minut, a najpóźniej wpłynie następnego dnia od złożenia wniosku – 24-48 godzin oczekiwania to ogólnopolska norma. Jeśli nie jest się klientem banku, może to jednak potrwać kilka dni. Mimo wszystko to zdecydowanie krócej niż w przypadku kredytu hipotecznego, na który trzeba czasem czekać nawet do kilku tygodni. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.