darowizna-fiskus
20 sierpnia 2019

Darowizna pieniężna od rodziców w kwocie wyższej niż 9637 zł powinna zostać odpowiednio udokumentowana. Podpowiadamy jak to zrobić zgodnie z prawem.

Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania. Jak rozliczyć się z fiskusem?

Darowizna pieniężna od rodziców to dla wielu młodych ludzi jedyna szansa na zakup mieszkania za gotówkę. Z przekazaniem tak dużej sumy pieniędzy wiąże się jednak wiele formalności, których niedopełnienie może wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku. Wyjaśniamy zatem co zrobić, aby proces przekazania darowizny nie wiązał się z dodatkowymi kosztami.  

Zobacz też: Darowizna mieszkania – czy można podarować dom z kredytem?

Kiedy Urząd Skarbowy może obciążyć podatkiem darowiznę pieniężną od rodziców?

Darowizna pieniężna od rodziców jest z definicji zwolniona od podatku. Jeżeli rodzic chce więc przekazać swojemu dziecku środki na zakup nowego komputera, nie musi zgłaszać tego faktu do Urzędu Skarbowego, bo według przepisów może przekazać swojemu synowi lub córce kwotę nie wyższą niż 9637 zł. bez konieczności płacenia podatku (oboje rodzice mogą więc ofiarować dziecku ponad 19 tys.).

W przypadku zakupu mieszkania mówimy jednak o znacznie większych kwotach. Jeżeli rodzice postanowią sfinansować je w całości i proces przekazania darowizny nie zostanie odpowiednio udokumentowany, fiskus może nałożyć na dziecko karę w wartości 20% kwoty darowizny. Gdy założymy więc, że darowizna wynosiła 300 tys. zł, kara wyniesie aż 60 tys.! To spora suma, którą każdy młody człowiek wolałby przeznaczyć na remont bądź urządzenie mieszkania, a nie przepychanki z Urzędem Skarbowym. Przyjmując darowiznę na zakup mieszkania, lepiej upewnić się zatem, że nie ominęliśmy żadnego z kroków wymaganych przez przepisy.

Dostałeś mieszkanie i chcesz wiedzieć co dalej robić

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Co zrobić, aby uniknąć płacenia podatku. Jak powinna zostać udokumentowana darowizna na zakup mieszkania?

Darowizna od rodziców na cele mieszkaniowe nie zostanie opodatkowana, jeżeli:

 • Rodzice odpowiednio udokumentują przekazanie dziecku pieniędzy i jasno określą cele, na które zostaną one wydane.
 • Dziecko zgłosi fakt otrzymania darowizny w Urzędzie Skarbowym. W tym celu należy wypełnić druk SD-Z2 i przekazać go do urzędu Skarbowego (listownie lub osobiście).

Cały proces może przebiegać według dwóch opisanych poniżej scenariuszy:

 1. Rodzic przekazuje darowiznę przekazem pocztowym lub przelewa ją na konto dziecka, dziecko przelewa je osobie sprzedającej mieszkanie i zgłasza fakt otrzymania darowizny w Urzędzie Skarbowym

Darowizna od rodziców w kwocie przewyższającej 9637 zł powinna zostać przekazana dziecku przelewem lub przekazem pocztowym. Jeżeli dziecko otrzyma ją do ręki w gotówce, Urząd Skarbowy może go obciążyć podatkiem, bo nie będzie miał wymaganego w ustawie potwierdzenia transakcji. Problemu nie rozwiąże nawet pisemna umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania.

Środki najlepiej przekazać zatem przelewem. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio go opisać, wpisując w tytule cel, na jaki mają zostać przekazane pieniądze.

W tym scenariuszu to dziecko przekazuje otrzymane pieniądze deweloperowi lub osobie sprzedającej mieszkanie. Dzięki temu Urząd Skarbowy widzi, że darowizna mieści się w tzw. zerowej grupie podatkowej, więc nie powinna zostać obłożona żadnymi kosztami. Obdarowany ma jednak obowiązek zgłosić fakt otrzymania darowizny  w Urzędzie Skarbowym w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia, gdy na jego konto wpłynęły pieniądze.

 1. Rodzic przekazuje darowiznę na zakup mieszkania bezpośrednio do dewelopera, a dziecko zgłasza fakt otrzymania darowizny w Urzędzie Skarbowym

Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym i chcielibyśmy uniknąć wielokrotnego przesyłania tak dużej sumy pieniędzy, możemy przekazać odpowiednią kwotę bezpośrednio do dewelopera. W tym wypadku warto jednak sporządzić wcześniej pisemną umowę, w której wyraźnie zaznaczymy, że darowizna na zakup mieszkania trafi od razu na konto dewelopera. Tym sposobem zyskamy dowód na to, że darowizny dokonano między członkami rodziny.  

Aby uniknąć konieczności płacenia podatku, obdarowany powinien oczywiście zgłosić fakt otrzymania darowizny w Urzędzie Skarbowym w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej otrzymania.

Zobacz też: Książeczka mieszkaniowa – jak ją wykorzystać w 2022 roku?

O czym jeszcze pamiętać przekazując dziecku darowiznę na zakup mieszkania

Mieszkanie zakupione dzięki środkom z darowizny powinno zostać w posiadaniu obdarowanego przez min. 5 lat od momentu zakupu. Jeżeli dziecko sprzeda je wcześniej, będzie zmuszone zapłacić 19% podatek od kwoty uzyskanej dzięki sprzedaży. Warto zatem dokładnie przemyśleć wybór mieszkania, aby nie okazało się, ze za rok czy dwa będzie ono zupełnie nieadekwatne do naszych potrzeb.

Planując przekazanie dziecku środków na zakup mieszkania, warto pamiętać również, że to rodzic może nabyć nieruchomość, a następnie w ramach darowizny przekazać ją dziecku. W tym wypadku nie obejdziemy się już bez notariusza. Na podpisaniu aktu kończą się jednak obowiązki darczyńcy i obdarowanego. Pozostałe formalności dopełnia bowiem biuro notarialne.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.