kredyt na umowie zlecenie
24 lutego 2020

Obawy przed odrzuceniem wniosku kredytowego często paraliżują osoby w finansowych potrzebach. Główną przyczyną wstrzymania się przed złożeniem dokumentów jest brak stabilnego rodzaju umowy zatrudnienia. Czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie? Warto to sprawdzić.

Zobacz też: Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Kredyt – sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania

Elastyczność czasu pracy oraz forma regulowania zobowiązań wobec pracodawcy bywa kluczowym czynnikiem wyboru umowy zlecenia. Istnieją jednak momenty, w których przedmiotem pożądania staje się umowa o pracę. Świadomość zalet tego rozwiązania przychodzi z czasem, a zwłaszcza, gdy w bliskiej przyszłości pojawia się perspektywa założenia rodziny. Zakup mieszkania czy samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem, więc trzeba pomyśleć o wzięciu kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie mogą zapomnieć o kredycie? Czy kredyty są udzielane bez umowy o pracę? 

Umowa-zlecenie a kredyt hipoteczny

Spełnienie potrzeby mieszkaniowej wciąż utożsamiane jest w większości przypadków z koniecznością zakupu mieszkania na własność. Banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych, jednak przed wypłatą kilkuset tysięcy złotych muszą zweryfikować zarówno historię, jak i zdolność kredytową. Wówczas rodzaj umowy jest dla osób rozpatrujących wniosek ważną wskazówką dotyczącą wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy.

Kredytodawca utożsamia umowę o pracę ze stabilnością zatrudnienia, zaś umowę zlecenie jako elastyczne rozwiązanie bywa kojarzone z niepewną sytuacją finansową. Z tego względu wnioskodawcy pracujący „na zleceniu” są dokładniej weryfikowani przez bank. Często wysokość wynagrodzenia jest pochodną specyfiki branży, z kolei sama umowa zlecenie nie wyklucza możliwości regularnego uzyskiwania wysokich dochodów. Przy kredycie hipotecznym na umowę zlecenie zapewne trzeba tę systematyczność wykazać, aby bank był w stanie uwierzyć, że wnioskodawca jest w stanie spłacać raty w długim okresie.

Pracujesz na umowę zlecenie i jesteś zainteresowany kupnem mieszkania?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse wszelkie możliwości

Kredyt gotówkowy na umowę-zlecenie 

Sytuacja jest analogiczna w przypadku rozpatrywania wniosków o kredyt gotówkowy na umowę-zlecenie. Zdolność kredytowa również jest brana pod uwagę, choć ze względu na wysokość przekazywanych kredytobiorcy kwot, proces weryfikacji nie jest tak wnikliwy. Między innymi dlatego, że prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych okoliczności w okresie spłaty kredytu gotówkowego (wypadek, choroba, utrata pracy) jest stosunkowo niskie. 

W związku z udzieleniem kredytu gotówkowego na umowę zlecenie, bank może zasugerować zmniejszenie wysokości pojedynczej raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Jest to wygodna forma zarówno dla instytucji, jak i samego kredytobiorcy. Gdy liczba zleceń w danym miesiącu będzie niewielka, dużo łatwiej poradzić sobie ze znalezieniem mniejszej kwoty. Jeśli nadejdzie hossa, a zleceń przybędzie – wówczas z nadwyżki dochodów można spłacić cały kredyt. To rozwiązanie bank sugeruje szczególnie osobom zatrudnionym w branżach, gdzie sezonowość jest kluczowym czynnikiem kształtowania koniunktury. 

Kredyt bez umowy o pracę – czy można go dostać? 

Reasumując, istnieje możliwość wzięcia kredytu będąc na umowie-zleceniu. Wymaga to większej weryfikacji banku i zależy od spełnienia przez kredytobiorcę wymaganych parametrów. W takich sytuacjach kluczowym aspektem może być pomoc eksperta finansowego, który zadba o pozytywne sfinalizowanie wniosku oraz wyjaśni wszelkie niezrozumiałe kwestie formalne. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych spotkań z naszymi ekspertami. 

Zobacz też: Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.