co jeśli nie bezpieczny kredyt
7 września 2023

Ze względu na sporą liczbę wyłączeń wynikającą ze wyśrubowanych wymogów kwalifikacji do Bezpiecznego Kredytu 2%, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Co wcale nie oznacza, że takie osoby zostają całkowicie odcięte od dostępu do programów mających ułatwić kupno nowego mieszkania. Z naszego artykułu dowiesz się, kto nie może skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2% i co zrobić, będąc w takiej sytuacji, by szybciej spełnić marzenie o własnym M4.

Bezpieczny Kredyt 2% – warunki. Kto z niego nie skorzysta?

Bezpieczny Kredyt 2% zapewniający stałe, dwuprocentowe oprocentowanie (plus marża banku) pierwszych 120 rat kredytu hipotecznego, jest przede wszystkim udzielany wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości. Warunków jego uzyskania jest jednak więcej niż te związane z przeznaczeniem kredytu, a i samo pojęcie „pierwszej nieruchomości” nie odnosi się wyłącznie do jej kupna. Jak wynika z zapisów ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (Dz. U. 2023 poz. 1114), do uzyskania Bezpiecznego Kredytu 2% nie kwalifikują się osoby:

 • powyżej 45. roku życia – chyba że o Bezpieczny Kredyt 2% wnioskują dwie osoby i druga ma mniej niż 45 lat,
 • mające lub mające w przeszłości prawo własności albo spółdzielcze prawo własności do domu/mieszkania, chyba że:
  • udział jest/był nie większy niż 50%, a nieruchomość została otrzymana w spadku,
  • powierzchnia nieruchomości była nie większa niż 50 m2 i osoba zamieszkuje/zamieszkiwała w niej z co najmniej dwojgiem dzieci, lub powierzchnia nie przekraczała 75 m2 i mowa o trójce dzieci, lub powierzchnia była nie wyższa niż 90 m2 i mowa o czworgu dzieci, lub osoba mieszka/mieszkała w nieruchomości z co najmniej pięciorgiem dzieci,
 • chcące uzyskać Bezpieczny Kredyt 2% w kwocie wyższej niż:
  • 500 000 zł – w przypadku singli,
  • 600 000 zł – w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem.
 • chcące uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach wyłącznie na remont nieruchomości.

Nie spełniasz wymogów programu Bezpieczny kredyt 2%

Skonsultuj swoje możliwości z ekspertem mFinanse

Inne rządowe programy mieszkaniowe i dopłaty do kredytu hipotecznego

Jeśli nie przysługuje Ci Bezpieczny kredyt 2%, to nadal możesz kwalifikować się do jednego z innych programów mieszkaniowych, takich jak:

Programy mieszkaniowe – mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to rządowy program, który umożliwia – jak sugeruje sama nazwa – uzyskanie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. Konieczność jego wnoszenia w standardowym trybie starania się o kredyt hipoteczny wprowadziła w 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego – ma on zmniejszać ryzyko niewypłacalności. Banki wymagają zwykle posiadania kapitału w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości, co wiąże się z koniecznością odłożenia sporej kwoty. W przypadku mieszkania kosztującego 550 000 zł trzeba zatem zazwyczaj zebrać co najmniej 110 000 zł.

Program zakłada zagwarantowanie wkładu własnego na poziomie do 20% wartości nieruchomości (maksymalnie do 200 000 zł). Jedyne warunki, które trzeba spełniać, by skorzystać z programu, to:

Programy mieszkaniowe – konto mieszkaniowe z premią

Konto Mieszkaniowe z premią jest kolejnym istotnym elementem Programu Pierwsze Mieszkanie, do którego należy też Bezpieczny Kredyt 2%. Osoby, które nie mogą skorzystać z BK2%, mają możliwość odkładania własnych pieniędzy na specjalne konto oszczędnościowe (min. 500 zł i maks. 2000 zł miesięcznie, min. 11 wpłat w roku), do których państwo może dopłacać dodatkową premię mieszkaniową.

Wysokość takiej dopłaty od państwa jest uzależniona od rocznej wartości wskaźnika premii mieszkaniowej, który może wynieść od 1 do 15%. Premia będzie naliczana co rok przez cały okres oszczędzania, ale kwota łączna zostanie wypłacona pod sam koniec przez bank prowadzący dane konto oszczędnościowe (minus prowizja wynosząca 1% wartości premii). Z programu nie skorzystają jednak osoby:

 • powyżej 45. roku życia,
 • posiadające własną nieruchomość – choć od tego warunku są wyłączenia identyczne jak w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%.

W przypadku obu programów istotna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Jeśli zatem myślisz o kredycie hipotecznym, to skonsultuj się z ekspertem mFinanse. Pomoże Ci ustalić, jaką maksymalną kwotę możesz ewentualnie uzyskać oraz który z programów mógłby być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.