Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego
23 lutego 2021
Kredyt Hipoteczny

Masz kredyt hipoteczny, ale obawiasz się, że jego wysokość nie wystarczy na sfinalizowanie budowy? Rozwiązaniem może być zwiększenie kwoty zobowiązania. Czy można dobrać kredyt hipoteczny? Sprawdź, w jakich sytuacjach masz taką możliwość i jak się do tego przygotować.

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie przyznawane na stosunkowo dużą kwotę, która powinna pokryć koszt budowy domu czy zakupu mieszkania. Po podpisaniu umowy może jednak okazać się, że kwota kredytu nie jest wystarczająca i potrzebne będą dodatkowe środki. W takiej sytuacji można rozważyć zaciągnięcie nowego zobowiązania. Inną opcją jest również zwiększenie kredytu hipotecznego.

Zwiększenie kredytu hipotecznego

Biorąc kredyt hipoteczny wnioskujesz o konkretną kwotę, która na podstawie obliczeń powinna być wystarczająca na realizację projektu. Jednak w trakcie budowy czy remontu może okazać się, że ceny materiałów wzrosły lub nie wszystkie aspekty zostały uwzględnione w kosztorysie. Możesz wtedy poprosić bank o dokapitalizowanie kredytu hipotecznego, czyli dobranie kredytu hipotecznego. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy bank zgodzi się na takie rozwiązanie, szczególnie jeśli odpowiednio nie uzasadnisz swojej prośby.  

Kiedy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego możliwe jest wtedy, kiedy pierwotna kwota okazała się niewystarczająca na realizację celu. Jeśli więc chcesz zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie Twojej prośby, solidnie uzasadnij, dlaczego potrzebujesz dodatkowej sumy. Przedstaw dokładnie, co spowodowało, że początkowa kwota okazała się zbyt mała. Wyjaśnieniem mogą być nieprzewidziane koszty budowy czy wzrost cen materiałów budowlanych. Co ważne, takie rozwiązanie możliwe jest tylko dla pierwotnego celu kredytu. Bank nie zgodzi się więc na zwiększenie zadłużenia, jeśli dodatkowa kwota ma być przeznaczona np. na:

  • umeblowanie mieszkania;
  • zakup sprzętów RTV i AGD;
  • zakup samochodu.

Podobnie będzie, jeśli zechcesz zwiększyć kredyt po kilku latach od budowy domu – w takiej sytuacji pozostaje tylko wnioskowanie o nowy.

Dobranie kredytu – formalności

Na początek warto sprawdzić, czy bank, w którym masz kredyt, daje możliwość na zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego, czyli czy można dobrać kredyt hipoteczny. Jeśli tak, należy złożyć wniosek o dokapitalizowanie kredytu wraz z odpowiednimi dokumentami.  Zwiększenie kwoty kredytu oznacza również wyższe raty. W związku z tym bank po raz kolejny będzie chciał sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. W tym celu od nowa przeanalizuje Twoją zdolność kredytową. Jeśli okaże się niewystarczająca dla nowej kwoty kredytu, bank może odrzucić wniosek. Instytucja może chcieć także ponownej wyceny nieruchomości.

Decydując się na takie rozwiązanie warto też dobrze sprawdzić, na jakich zasadach bank pozwoli na dobranie kredytu hipotecznego. Może się okazać, że pobrana zostanie prowizja od dobranej kwoty.

Zwiększenie kredytu hipotecznego jest więc możliwe i może być dobrym rozwiązaniem, jeśli w trakcie budowy zabrakło Ci środków na dalsze prace. Jeśli chcesz dobrać kredyt, warto spotkać się z ekspertem finansowym, który pomoże przejść przez cały proces lub przedstawi alternatywne rozwiązania.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami