zastrzeżenie w bik
27 maja 2024

„Informujemy, że naruszono poufność Twoich danych osobowych”. Dostajesz taką wiadomość i zamierasz z przerażenia. Nawet jeśli zachowujesz bezpieczeństwo w sieci, nie masz pewności, że dane udostępnione w sposób tradycyjny np. placówce medycznej, nie trafią w niepowołane ręce. Dzięki Zastrzeżeniu kredytowemu w BIK możesz spróbować je zabezpieczyć, aby nikt z nich nie skorzystał, chociażby biorąc kredyt. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić.

Bezpieczeństwo w sieci nie zawsze zależy od Ciebie

O bezpieczeństwie w sieci mówi się bardzo dużo. Ze specjalnych kampanii telewizyjnych czy radiowych można np. dowiedzieć się, aby korzystać z silnych haseł, włączać dwustopniową autoryzację czy nie otwierać podejrzanych maili i nie klikać zamieszczonych w nich linków. Jedną z fundamentalnych zasad jest też chronienie swoich danych osobowych: niewysyłanie kopii dokumentów, niepodawanie wrażliwych danych na portalach społecznościowych albo drogą mailową. To wszystko może jednak być niewystarczające.

Czasami nie masz wpływu na to, że Twoje dane padną ofiarą ataku hakerskiego. Nie wiesz wówczas, jak zostaną wykorzystane. Dane osobowe podajesz w wielu sytuacjach, nie tylko w sieci, ale także w gabinecie lekarskim, na uczelni, w urzędach i innych instytucjach publicznych, bankach, przy wynajmie nieruchomości czy podczas zwierania umowy ubezpieczenia. Często informacje te są wprowadzane do cyfrowych baz danych. Zdarza się, że są przekazywane podwykonawcom usług informatycznych.

W takim przypadku, nawet jeśli Ty dbasz o bezpieczeństwo swoich danych, ryzyko ich wycieku może wzrosnąć ze względu np. na luki w systemach bezpieczeństwa firm, które przetwarzają te dane. I chociaż nie masz wpływu na to, że dane mogą wyciec, możesz spróbować przejąć kontrolę nad tym, aby nie zostały wykorzystane na Twoją niekorzyść.

Myślisz o kredycie?

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia eksperta mFinanse

Zastrzeżenie kredytowe w BIK. Czy chroni finanse?

Jedną z opcji ochrony danych osobowych jest włączenie Zastrzeżenia kredytowego w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Można z niego skorzystać prewencyjnie albo dopiero po otrzymaniu informacji o wycieku danych. W tej drugiej sytuacji warto również sprawdzić, czy ktoś już nie wziął np. chwilówki na Twoje dane.

Na czym polega Zastrzeżenie kredytowe w BIK? Jego aktywacja jest równoznaczna z brakiem zgody na udzielanie kredytów i pożyczek na Twoje dane. Informację dotyczącą zastrzeżenia danych BIK przesyła do partnerów systemu, czyli m.in. wybranych banków czy firm pożyczkowych. W przyszłości, nawet jeśli to Ty zawnioskujesz o kredyt, a nie wyłączysz uprzednio Zastrzeżenia kredytowego, finansowanie nie zostanie udzielone.

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie instytucje finansowe działające w Polsce przystąpiły do systemu. Oznacza to, że w instytucjach, które nie uczestniczą w systemie Zastrzeżenia kredytowego, nadal można otrzymać kredyt lub pożyczkę mimo włączonego zabezpieczenia.

Na dzień 9 maja 2024 r. partnerami systemu Zastrzeżenia kredytowego są:

 • Citi Handlowy,
 • Provident,
 • ING Bank,
 • Pekao Bank Hipoteczny,
 • AlfaKredyt,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Paytree,
 • SKOK im. św. Brata Alberta,
 • SKOK Boże Dary,
 • SKOK Kwiatkowskiego,
 • SKOK Szopienice,
 • Krakowska SKOK,
 • SKOK Wisła.

Jak włączyć Zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Cała procedura włączenia zastrzeżenia jest bardzo prosta i szybka:

 • jeśli masz konto w BIK i aktywne Alerty BIK wystarczy, że zalogujesz się na stronie internetowej i w odpowiednim miejscu włączysz zastrzeżenie. W takiej sytuacji stanowi ono bezpłatną, dodatkową funkcję do ofert zawierających Alerty BIK; 
 • jeśli nie masz konta w BIK albo masz konto, ale nie masz włączonych Alertów BIK, musisz najpierw aktywować usługę. A zatem albo musisz zacząć od rejestracji w systemie (w tym celu musisz przygotować aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości m.in. numer PESEL), albo od wykupienia usługi Alertów BIK. Cena zależy od wybranego pakietu — na dzień 9 maja 2024 r. najtańszy kosztuje 42 zł/rok.

Jak wyłączyć Zastrzeżenie kredytowe w BIK?

W tej sytuacji procedura jest jeszcze prostsza. Wystarczy zalogować się na swoje konto BIK i w odpowiednim miejscu (sekcja „Zastrzeżenia — blokada umów kredytowych”) kliknąć opcję wyłączenia Zastrzeżenia kredytowego. Przełącznik zmieni kolor z zielonego na czerwony. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. wnioskując o kredyt gotówkowy. Gdy finansowanie zostanie przyznane, blokadę można włączyć z powrotem.

Kredyt to poważne zobowiązanie

Przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z doświadczonym ekspertem kredytowym

Zastrzeżenie można też wyłączyć poprzez kontakt z Centrum Obsługi Klienta. W tym celu trzeba skontaktować się z BIK telefonicznie, koniecznie z numeru telefonu zarejestrowanego w portalu. Należy też przygotować ustawiony wcześniej PIN do odwołania Zastrzeżenia kredytowego. PIN możesz ustawić podczas aktywacji Zastrzeżenia kredytowego albo w innym dowolnym momencie, gdy zastrzeżenie jest włączone.

Czy warto włączyć Zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Na stronie internetowej BIK można przeczytać, że system Zastrzeżenia kredytowego będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejnych uczestników. Docelowo mają być nim objęte wszystkie podmioty współpracujące z BIK. W pierwszej połowie 2024 r. lista partnerów jest dość skromna. Ale biorąc pod uwagę, że Zastrzeżenie kredytowe jest niejako „bonusem” do pakietów zawierających Alerty BIK i nie trzeba za niego dodatkowo dopłacać, warto skorzystać z tej opcji. Może okazać się ona bardzo wartościowa dla ochrony Twoich finansów.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.