maksymalna kwota kredytu gotówkowego
26 kwietnia 2022

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych i najprostszych w budowie produktów kredytowych. Dzięki niemu możesz łatwo i wygodnie pożyczyć środki na całkowicie dowolne cele, a następnie wygodnie zwrócić je wraz z odsetkami w comiesięcznych ratach. Poniżej wyjaśniamy, ile wynosi maksymalna kwota kredytu gotówkowego i co jeszcze warto wiedzieć, chcąc pożyczyć dużą ilość gotówki.  

Do jakiej kwoty kredyt gotówkowy? 

Zacznijmy od tego, że każdy bank samodzielnie ustala górną kwotę kredytu gotówkowego, z której mogą skorzystać jego klienci. W zależności od instytucji wynosi ona zwykle od 150 do 200 tys. zł, przy czym są kredytodawcy, którzy są skłonni pożyczyć maksymalną sumę dopuszczalną przez prawo, czyli 255 550 zł. Tym limitem obarczone są wszystkie kredyty konsumenckie, a do takich zalicza się właśnie kredyt gotówkowy. Od razu dodajmy, że kredyt hipoteczny się do nich nie zalicza, dlatego nie podlega wspomnianemu ograniczeniu. 

 Maksymalna kwota kredytu gotówkowego sięga 255 550 zł, choć w wielu bankach jest nieco niższa i wynosi od 150 do 200 tys. zł. 

Warto wspomnieć, że banki określają nie tylko maksymalną, ale też minimalną kwotę kredytu gotówkowego, jak również maksymalny i minimalny okres kredytowania. Jeśli chodzi o dostępne terminy finansowania, to w większości banków wahają się od 3-6 miesięcy do ok. 8-10 lat. Natomiast w przypadku minimalnego progu kwotowego standardem są sumy 500 i 1000 zł. 

Jaki kredyt gotówkowy możesz otrzymać? 

Należy podkreślić, że maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie jest tym samym, co jego maksymalna kwota dostępna dla danego klienta. Uściślając, górna ilość środków, jaką będzie skłonny pożyczyć Ci konkretny bank (to tzw. zdolność kredytowa), zależy od oceny Twojej indywidualnej sytuacji finansowej i zawodowej. 

Na zdolność kredytową wpływa przede wszystkim wysokość dochodów, pomniejszona o wielkość stałych wydatków i regularnie spłacanych zobowiązań. Jeśli przykładowo jesteś singlem i zarabiasz w okolicach średniej krajowej, bez większych problemu pozyskasz kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu gotówkowego. Ważny jest jednak jeszcze m.in. okres kredytowania – im dłuższy, tym niższa rata i tym samym więcej możesz pożyczyć. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres finansowania wiąże się jednocześnie z wolniejszą spłatą pożyczonego kapitału i zarazem koniecznością zapłaty większych odsetek. Inaczej mówiąc, w tym wypadku uzyskasz wyższą kwotę kredytu, ale będzie on dla Ciebie droższy. 

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy? 

Inne elementy wpływające na maksymalną kwotę kredytu 

Na maksymalną dostępną dla Ciebie kwotę kredytu wpływają również m.in. Twoja historia kredytowa czy zasady wyliczania zdolności kredytowej przez dany bank. W przypadku tej pierwszej kwestii kluczowy jest brak poważniejszych opóźnień w spłacie zobowiązań, które mogłyby obniżyć Twoją wiarygodność płatniczą. Jeśli bank zobaczy, że miałeś dłuższe zwłoki w płatnościach może odmówić Ci finansowania, i to nawet przy wysokich zarobkach. 

Jeśli chodzi o sposoby wyliczania zdolności kredytowej, to są one różne w zależności banku, więc także decydują o maksymalnej kwocie kredytu. Oznacza to, że dwie różne instytucje mogą być skłonne udzielić Ci pożyczki różniącej się o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Różnice są w tym wypadku niższe niż w przypadku kredytów hipotecznych, ale i tak mogą okazać się istotne, jeśli zależy Ci na wysokiej kwocie finansowania. 

Zobacz też: Stopy procentowe – jak ich zmiany wpłyną na kredytobiorców i banki? 

Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty jest opłacalny? 

Zaciągając kredyt gotówkowy należy pamiętać, że im wyższa jest pożyczana kwota, tym większą kwotę odsetek trzeba zapłacić bankowi. Choć nie ma konkretnej kwoty, powyżej której kredyt staje się nieopłacalny, to jednak chcąc pożyczyć większą sumę dobrze jest przeanalizować rzeczywisty koszt zobowiązania. Orientacyjnie można przyjąć, że z pomocą takiego kredytu dobrze jest finansować wydatki, które nie przekraczają kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Większy kredyt może okazać się rozsądnym wyborem, ale pod warunkiem, że dużo zarabiasz i będziesz w stanie szybko spłacić zadłużenie. 

Jeśli potrzebujesz większej sumy, możesz rozważyć alternatywę w postaci pożyczki hipotecznej na dowolny cel, która pozwala pozyskać równie wysokie, a nawet wyższe kwoty, a przy tym podlega niższemu oprocentowaniu. Niemniej jednak, aby móc z niej skorzystać, musisz być właścicielem nieruchomości nieobciążonej hipoteką, która mogłaby stanowić zabezpieczenie spłaty zaciąganego zobowiązania. Swoją drogą, wymóg ten powoduje, że dla sporej części osób jest ona niestety niedostępna. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.