kredyt gotówkowy przy umowie o pracę na czas określony
19 czerwca 2024

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest dobrym punktem wyjścia w drodze do uzyskania kredytu gotówkowego. Ale czy dotyczy to także osób, które zawarły ją z pracodawcą na czas określony? Co do zasady taka sytuacja nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu w banku. Może być jednak konieczne spełnianie dodatkowych warunków. Wyjaśniamy, jak wygląda staranie się o kredyt gotówkowy przy umowie o pracę na czas określony.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy – warunki uzyskania

Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas określony, to możesz starać się o otrzymanie kredytu gotówkowego. Jednak bank musi upewnić się, że Twoja sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, by terminowa spłata zobowiązania nie stanowiła problemu. Co zatem będzie istotne dla kredytodawcy i może zadecydować o przyznaniu kredytu?

To też może Cię zainteresować: Źródła dochodu, które umożliwią kredyt gotówkowy

Stabilność zatrudnienia przy umowie na czas określony a kredyt gotówkowy

Po pierwsze, udzielający kredytu sprawdzi czas, na jaki została zawarta umowa o pracę. Im dłuższy, tym oczywiście lepiej dla potencjalnego kredytobiorcy. Dla przykładu: umowa na okres próbny nie daje bankowi pewności, że osoba, która wnioskuje o kredyt gotówkowy, za te maksymalnie 3 miesiące wciąż będzie mieć pracę, a tym samym: źródło dochodu.

Potrzebujesz kredytu gotówkowego?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Istotne jest również to, jak długo wnioskujący pracuje już w danej firmie na podstawie umowy o pracę i ile zawarł z nią dotychczas umów na czas określony. Wynika to z nowelizacji Kodeksu pracy z 2023 roku, zgodnie z którą takie zatrudnienie może trwać maksymalnie 33 miesiące z zawarciem maksymalnie 3. umów. Czwarta musi być już umową na czas nieokreślony. Jeżeli zatem pracownik zawarł już trzecią umowę z pracodawcą, to istnieje szansa, że wkrótce przejdzie na tę uznawaną przez kredytodawców za zapewniającą najbardziej stabilne zatrudnienie.

Należy mieć jednak na uwadze, że kredytodawcy często warunkują czas spłaty kredytu okresem trwania obecnej umowy o pracę. W takiej sytuacji termin spłaty zobowiązania nie może być dłuższy niż termin obowiązywania umowy na czas określony. Jeśli zatem jest zawarta np. na 24 miesiące, a wnioskujący pracuje na jej podstawie już 6 miesięcy, to kredytodawca może ustalić czas spłaty kredytu na pozostałe 18 miesięcy.

Historia kredytowa i dochody przy umowie na czas określony a kredyt gotówkowy

Niemniej istotna jest historia kredytowa osoby starającej się o kredyt gotówkowy – zarówno w przypadku umowy o pracę na czas określony, jak i nieokreślony. Kredytodawca zweryfikuje, czy wnioskujący ma obecnie jakieś zadłużenia lub miał w przeszłości problemy z terminową spłatą innych zobowiązań. Tego typu wpisy w rejestrach takich jak BIK czy KRD obniżają wiarygodność kredytobiorcy.

Banki i pozabankowe instytucje finansowe sprawdzają też, czy osoba starająca się o kredyt gotówkowy spłaca obecnie inne kredyty, pożyczki czy karty kredytowe – i jeśli tak, to jak regularnie. Istotny jest również poziom wydatków na codzienne utrzymanie, alimenty oraz inne zobowiązania. Wszystkie te informacje są porównywane z dochodami wnioskującego oraz liczbą osób na utrzymaniu. Kredytodawca upewnia się zatem, czy dana osoba będzie w stanie terminowo spłacać kredyt, o który się stara, bez nadmiernego nadwyrężenia swojego budżetu domowego.

Sprawdź również: Czy można wyczyścić BIK?

Porównanie kredytów przy umowie o pracę na czas określony

Ze względu na to, że kredytodawcy sprawdzają, czy poziom dochodów i wydatków osoby wnioskującej o kredyt gotówkowy umożliwi jej spłatę zobowiązania, bardzo ważne jest dopasowanie miesięcznej raty do swoich rzeczywistych możliwości finansowych. A na jej wysokość wpływa nie tylko to, o jaką kwotę stara się przyszły kredytobiorca i jaki okres spłaty wybiera. Istotny jest tu bowiem również całkowity koszt kredytu. Im wyższe oprocentowanie i dodatkowe opłaty, tym większa będzie kwota do spłaty, a tym samym: rata.

Masz niespodziewane wydatki?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse kredyt gotówkowy

Warto zatem dokładnie porównać obecne oferty banków, by sprawdzić, która instytucja proponuje kredyt w danej wysokości z najniższą ratą. Im niższa przy danych dochodach, tym nie tylko lepiej dla kredytobiorcy pod względem obciążenia budżetu, ale też szansy na uzyskanie dodatkowej gotówki.

Nie trzeba na szczęście przeglądać propozycji wszystkich firm po kolei, bo ogromną pomocą jest ranking kredytów gotówkowych online. To zestawienie, w którym widzisz prawdopodobny koszt całkowity kredytu, jego oprocentowanie, RRSO, wysokość prowizji dla banku oraz możliwą ratę miesięczną. W rozeznaniu się w Twojej sytuacji finansowej może Cię również wesprzeć ekspert mFinanse, który pomoże Ci w sprawdzeniu zdolności kredytowej i ustaleniu, jaki kredyt gotówkowy możesz uzyskać.

Kredyt gotówkowy a umowa o pracę na czas określony – potrzebne dokumenty

Wspomnieliśmy, że kredytodawca będzie chciał poznać wysokość Twoich miesięcznych dochodów i wydatków, a także czas zatrudnienia. Zwykle wystarczy przekazanie tych informacji w formie oświadczenia o dochodach, czyli wypełnienie odpowiednich pól we wniosku o kredyt. Znajdziesz tam pytania o miesięczne zarobki, wydatki, inne zobowiązania kredytowe, liczbę osób na utrzymaniu czy datę podpisania umowy o pracę i jej termin.

Czy zatem do uzyskania kredytu gotówkowego przy umowie na czas określony będą potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty? Zdarza się, że bank wymaga dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy, które potwierdzi okres zatrudnienia oraz wysokość dochodów, szczególnie w przypadku starania się o wysoki kredyt.

Jeśli jednak nie jest to wymagane, to poza oświadczeniem, potrzebne będą tylko dane z dokumentu tożsamości i ich potwierdzenie. Może nim być załączenie zdjęcia dokumentu lub internetowa weryfikacja, zwykle poprzez zalogowanie się do swojej bankowości elektronicznej, dzięki której kredytodawca sprawdzi przy okazji regularność i wysokość dochodów.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.