kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
7 grudnia 2020

Zdecydowałeś się na zakup nieruchomości ze wsparciem banku? Chcesz sprawdzić wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji? A może spłacasz już zadłużenie, dzięki któremu stałeś się właścicielem własnego „M”, ale nie jesteś zadowolony z tego, jak obecnie kształtuje się wysokość Twoich rat? Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest dla Ciebie dobrą drogą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu. 

Zobacz też: Kalkulator kredytu hipotecznego 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem pod lupą 

Zaciągając kredyt na pokrycie kosztów nabycia domu lub mieszkania staniesz przed wyborem: oprocentowanie stałe czy zmienne? Jeśli rozważasz pierwszą możliwość, powinieneś mieć świadomość, że ma ona nie tylko zalety, ale i wady. Warto wziąć je pod uwagę zanim podejmiesz decyzję.  

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego oznacza, że przez określony czas – zazwyczaj 5 do 7 lat – będziesz płacił co miesiąc równe raty, bez względu na zmiany wskaźnika WIBOR (referencyjnej wysokości oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym). 

Taka decyzja lub zmiana da Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Po wskazanym okresie będziesz mógł albo przedłużyć opcję kredytu ze stałym oprocentowaniem, ponownie ustalając z bankiem szczegółowe warunki lub zmienić go na taki z oprocentowaniem zmiennym. 

Zobacz też: Oprocentowanie stałe czy zmienne? Dla kogo? Wady i zalety obu rozwiązań 

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego – czy może zastąpić wariant zmienny? 

Rekordowo wysokie stopy procentowe spowodowane przez pandemię, wojnę na Ukrainie oraz inflację sprawiły, że coraz więcej osób szuka kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowaniem. Zgodnie z deklaracją Komisji Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S każdy bank musi umożliwić wybór kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową od lipca 2021 roku. Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że pojawiają się nawet oferty z 10-letnim okresem niezmienności wysokości raty. Niestety wzrastająca wysokość rat oraz kosztów kredytu negatywnie wpływa na zdolność kredytową. 

Chcesz kupić mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jakie oprocentowanie kredytu wybrać

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy? 

Jeśli masz już kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, ale chciałbyś płacić przez kolejne 5-7 lat równe raty, możesz refinansować obecne zadłużenie. Aktualnie stałe oprocentowanie może być tu dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w nowej umowie z bankiem i nie narazić się na dodatkowe koszty. 

Kredyt ze stałym oprocentowaniem czy zmiennym – który wybrać? 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to opcja dla osób, które cenią sobie możliwość dokładnego planowania wydatków oraz przewidywalność domowego budżetu. Są w stanie także, zapłacić nieco więcej za „święty spokój”.  

Decydując się na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego, nie będziesz musiał się martwić poszybowaniem stóp procentowych w górę, w wyniku rosnącej inflacji lub wzrostu gospodarczego. Takie ryzyko trzeba niestety zaakceptować przy kredycie hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem. 

 

Sprawdź najnowszy Ranking Kredytów Hipotecznych 

Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową, w porównaniu do tego ze zmienną stawką, jest mniej elastyczny. Jego wydłużenie lub wcześniejsza spłata mogą być uwarunkowane poniesieniem dodatkowych opłat. 

Nadal nie wiesz, który kredyt mieszkaniowy będzie dla Ciebie odpowiedni? Potrzebujesz wsparcia w analizie ofert banków? Chcesz świadomie podjąć decyzję o wyborze między kredytem ze stałym oprocentowaniem a zmiennym? Umów się na spotkanie z ekspertem finansowym mFinanse. Pomoże Ci dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.