kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
7 grudnia 2020
Kredyt Hipoteczny

Zdecydowałeś się na zakup nieruchomości ze wsparciem banku? Chcesz sprawdzić wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji? A może spłacasz już zadłużenie, dzięki któremu stałeś się właścicielem własnego „M”, ale nie jesteś zadowolony z tego, jak obecnie kształtuje się wysokość Twoich rat? Zastanawiasz się, czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest dla Ciebie dobrą drogą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem pod lupą

Zaciągając kredyt na pokrycie kosztów nabycia domu lub mieszkania staniesz przed wyborem: oprocentowanie stałe czy zmienne? Jeśli rozważasz pierwszą możliwość powinieneś mieć świadomość, że ma ona nie tylko zalety, ale i wady. Warto wziąć je pod uwagę zanim wybierzesz konkretny kredyt hipoteczny. Stałe oprocentowanie oznacza, że przez określony czas – zazwyczaj 5 lat – będziesz płacił co miesiąc równe raty, bez względu na zmiany wskaźnika WIBOR (referencyjnej wysokości oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym). Da Ci to poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Po wskazanym okresie będziesz mógł albo przedłużyć opcję oprocentowania stałego, ponownie ustalając z bankiem szczegółowe warunki, albo zmienić kredyt na taki z oprocentowaniem zmiennym.

Rekordowo niskie stopy procentowe (stan: jesień 2020 roku) sprawiły, że coraz więcej osób szuka kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowaniem. Statystycznie kredytobiorcy wybierają najczęściej właśnie tę formę oprocentowania. Co ciekawe, Komisja Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S wskazała, że każdy bank powinien wprowadzić do swojej oferty taki produkt do połowy 2021 roku.

Jeśli masz już kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, ale chciałbyś płacić przez kolejne 5 lat równe raty, możesz refinansować obecne zadłużenie. Aktualnie stałe oprocentowanie może być tu dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w nowej umowie z bankiem i nie narazić się na dodatkowe koszty.

Oprocentowanie stałe czy zmienne – jakie wybrać?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to opcja dla osób, które cenią sobie możliwość dokładnego planowania wydatków oraz przewidywalność domowego budżetu. Są w stanie także, zapłacić nieco więcej za „święty spokój”. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, nie będziesz musiał się martwić poszybowaniem stóp procentowych w górę, w wyniku rosnącej inflacji lub wzrostu gospodarczego. Takie ryzyko trzeba niestety zaakceptować przy kredycie hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem.

Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, w porównaniu do tego ze zmienną stawką, jest mniej elastyczny. Jego wydłużenie lub wcześniejsza spłata mogą być uwarunkowane poniesieniem dodatkowych opłat.

Nadal nie wiesz, który kredyt mieszkaniowy będzie dla Ciebie odpowiedni? Potrzebujesz wsparcia w analizie ofert banków? Chcesz świadomie podjąć decyzję o wyborze oprocentowania? Umów się na spotkanie z ekspertem finansowym mFinanse. Pomoże Ci dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami