Cesja - jakie ma znaczenie przy kredycie hipotecznym?
23 lutego 2021

Zaciągnięcie kredytu na zakup upragnionego domu lub mieszkania wiąże się z zobowiązaniem na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie w Twoim życiu może się bardzo dużo zmienić. Warto wiedzieć, co to jest cesja i jak należy rozumieć określenie cesja kredytu hipotecznego. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? W jakich sytuacjach możliwe jest przepisanie kredytu hipotecznego? Jak tego dokonać?

Zobacz też: Refinansowanie kredytu hipotecznego – przeniesienie

Cesja kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się, co to jest cesja? Określa się nią umowę cywilno-prawną dotyczącą przeniesienia praw do wierzytelności z jednej osoby na drugą (lub określony podmiot). W przypadku posiadania zobowiązania wobec banku, zaciągniętego na zakup nieruchomości, oznacza przepisanie kredytu hipotecznego. Obowiązek spłaty kolejnych rat przechodzi wtedy na inną osobę.

Kiedy stosuje się taką cesję? Najczęściej, gdy dochodzi do rozstania współkredytobiorców. Jeśli para, która wzięła razem kredyt mieszkaniowy, decyduje się na rozwód, może sprzedać wspólną nieruchomość i uregulować dług wobec banku. Innym rozwiązaniem jest umówienie się na to, że jedna z osób ją przejmie i nadal będzie kredytobiorcą. Bank rzadko dopuszcza cesję kredytu hipotecznego, gdy w grę wchodzi osoba trzecia, która wcześniej nie była uwzględniona w umowie. Należy jednak wskazać, że są one otwarte na dodanie lub zmianę współkredytobiorcy – np. z rodzica na obecnego partnera.

Należy pamiętać, że zmiany w życiu prywatnym nie wpływają na ustalenia z kredytodawcą – dług musi być systematycznie spłacany. Jeśli Twoje drogi z współkredytobiorcą się rozejdą, musisz podjąć odpowiednie kroki, aby uporządkować kwestie mieszkaniowe i finansowe.

Warto dodać, że możliwa jest także cesja kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Jest to rozwiązanie, które w praktyce stosuję się, gdy zamierza się zmienić dotychczasowe lokum na większe lub przeprowadzić się do innej miejscowości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przeniesieniu kredytu hipotecznego?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Przepisanie kredytu hipotecznego – etapy

Od czego zacząć starania o przepisanie kredytu hipotecznego na inną osobę? Przede wszystkim:

 • uzgodnić dokonanie cesji z pozostałymi kredytobiorcami – każdy z nich musi zgodzić się na zmiany dotyczące dalszego spłacania kredytu mieszkaniowego;
 • uzyskać zgodę banku (pozytywną odpowiedź na wniosek) oraz poddać się weryfikacji, jak w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości;
 • pomyślnie przejście oceny zdolności kredytowej – dotyczy to osoby, na którą ma być przeniesiony kredyt;
 • podpisać aneks do umowy kredytowej – na jego mocy kredytobiorcą będzie od tej pory tylko wyznaczona osoba.

Jeśli cesja ma dotyczyć nieruchomości, to należy zacząć od sprawdzenia, czy jest ona możliwa w danym banku. Może on bowiem odmówić przeniesienia kredytu nie tylko ze względu na brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Innym aspektem jest niespełnienie innych wymogów, np. związanych z wartością nieruchomości, na którą chce się dokonać cesji hipoteki – powinna być ona wyższa niż pierwszej.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest cesja? Przepisanie kredytu hipotecznego jest czymś nad czym od dawna się zastanawiasz? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse.

Zobacz też: Co zrobić, aby wspólny kredyt nie okazał się trwalszy niż Twój związek?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.