Transza kredytu hipotecznego
19 stycznia 2021

Chcesz wybudować dom i potrzebujesz kredytu hipotecznego? A może kupujesz mieszkanie na kredyt? Podczas wypłaty kredytu możesz natknąć się na słowo transza. Co to dokładnie oznacza dla Ciebie i dlaczego bank stosuje właśnie takie rozwiązanie?

Zobacz też: Harmonogram spłaty kredytu hipotecznego

Transza – co to znaczy?

Według definicji transza to partia kredytu wypłacana zgodnie z umową i ustalonym harmonogramem.  W praktyce transza kredytu to po prostu część pieniędzy, która wypłacana jest przez bank po ukończeniu ustalonego etapu budowy.

Transze kredytu hipotecznego stosuje się zazwyczaj wtedy, kiedy zakupiona nieruchomość nie jest jeszcze ukończona. Bank robi to, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy swoje i kupującego. W umowie dokładnie określa, na jakim etapie przyzna Ci kolejną część pieniędzy. W momencie, gdy dany etap budowy będzie zakończony, a Ty w wyznaczonym terminie odpowiednio go udokumentujesz – zostanie wypłacona kolejna transza. Rodzaj dokumentacji zależy od banku, ale często są to np. zdjęcia budowanego domu czy faktury za zakupione materiały remontowe.  W ten sposób instytucja może monitorować, na co przeznaczone zostały środki oraz jaki jest postęp prac budowlanych.

Pamiętaj, że jeśli Twój kredyt wypłacany jest w transzach, to do momentu otrzymania całej kwoty nie zaczniesz go jeszcze spłacać. W tym czasie zapłacisz jedynie odsetki od pożyczonych dotychczas środków finansowych. Dopiero po otrzymaniu ostatniej transzy zaczniesz spłacać swój kredyt, a odsetki będą naliczane od całej sumy.

Zastanawiasz się jak bank wypłaca środki w ramach kredytu hipotecznego?

Dowiedz się na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem mFinanse

W jakich sytuacjach banki wypłacają transze kredytu hipotecznego?

Wypłata kredytu hipotecznego w transzach może dotyczyć zarówno budowy domu, jak i kupna mieszkania. Oto sytuacje, w których bank decyduje się na takie rozwiązanie:

 1. Budowa domu – to jeden z najczęstszych przypadków, kiedy bank wypłaca pieniądze w transzach. Stan budowanej nieruchomości można podzielić na: surowy otwarty, surowy zamknięty czy dom pod klucz. Po ukończeniu każdego z tych etapów i odpowiedniej dokumentacji prac, bank wypłaci Ci kolejną partię pieniędzy, która pozwoli ukończyć kolejny. Dokładne etapy wypłaty transz są ustalane indywidualnie.
 2. Zakup mieszkania od dewelopera – jeśli kupujesz mieszkanie w budynku, który jest w trakcie budowy, możesz spodziewać się, że kredyt zostanie wypłacony w transzach. Deweloper dostanie kolejną transzę adekwatnie do postępu prac na budowie. Jeśli więc nie wywiąże się z zawartej umowy, Ty nie stracisz całej zainwestowanej kwoty.
 3. Zakup mieszkania z rynku wtórnego – w tej sytuacji kredyt nie powinien być podzielony na transze, ponieważ kupujesz ukończone mieszkanie. Jeśli jednak kredyt obejmuje także fundusze na remont lokalu, pieniądze mogą być wypłacane w ten sposób.

Transza kredytu – czy bank może jej nie wypłacić?

Istnieją sytuacje, w których transza kredytu zostanie wstrzymana przez bank. Może się tak stać, jeśli:

 • nie rozliczysz poprzedniej transzy;
 • wydasz środki niezgodnie z zapisami umowy;
 • nie dostarczysz wymaganej dokumentacji.

W takiej sytuacji możesz złożyć reklamację od decyzji banku i poprosić o ponowne rozpatrzenie Twojego wniosku. A jeśli nadal masz wątpliwości co do zasad wypłat transzy – skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który pomoże Ci nie tylko wyjaśnić to pojęcie, ale także przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.