mfinanse - Twój ekspert finansowy
Umów się
na spotkanie
7 lutego 2020

Narzędzie do płacenia – jak to robić telefonem?

Prawdopodobnie nawet kilkanaście lat temu możliwość płacenia telefonem była niczym wizja z filmów science-fiction. Osiągnięcia naukowe pozwoliły jednak przemienić fikcję w rzeczywistość. Ten sposób płatności jest poza tym bardzo prosty. Do czego może jeszcze służyć telefon? Jak wykorzystać narzędzie codziennego użytku do płacenia? Oto kilka praktycznych porad.

jak płacić telefonem

Telefon czyli narzędzie do płacenia – jak to robić?

Każda nowinka technologiczna przynosi obawy, które z perspektywy czasu wydają się absurdalne. Gdy banki wprowadziły możliwość zakładania osobistych kont w Internecie, wiele osób miało wątpliwości, czy ich pieniądze będą bezpieczne. Skarbce i skrzynie ze złotem wciąż przemawiają do wyobraźni, więc jak to możliwe, że oszczędności życia można trzymać w przedmiocie o wielkości ludzkiej dłoni?

Płatności telefonem sprawiają, że pieniądze są właśnie na wyciągnięcie ręki… do kieszeni. Czy to jest trudne i każdy może mieć pewność, że poradzi sobie z tym sposobem bez problemu? Pora poznać kilka informacji na ten temat, które wyjaśnią wątpliwości.

Narzędzie do płacenia – telefon

Sukcesywne zwiększanie liczby produktów bankowych dostępnych tylko za pośrednictwem Internetu sprawiło, że pojawiła się potrzeba rozszerzenia dostępnych kanałów kontaktu z bankiem. Oprócz przeglądarki internetowej z usług bankowych można korzystać także za pośrednictwem aplikacji mobilnej na telefonie. Niektóre instytucje mają już spore doświadczenie w obsłudze klienta w ten sposób, a część banków dopiero się tego uczy.

W większości przypadków istnieje możliwość wykonania przelewu za pośrednictwem aplikacji. To zresztą jedna z najczęstszych czynności bankowych. Sposób płatności wiele nie różni się od tradycyjnego. Należy znaleźć odpowiednią funkcję na interfejsie mobilnej strony i uzupełniać po kolei wszystkie niezbędne dane: numer konta, nazwę odbiorcy, tytuł przelewu i kwotę. Potwierdzenie chęci wykonania przelewu potwierdza się kodem zabezpieczającym, który może przyjść na telefon w formie wiadomości SMS.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem w mBank?

Dużo mniej podmiotów na rynku bankowych ma tak bardzo rozwiniętą obsługę płatności zbliżeniowych, co mBank, który od lat słynie z wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Już każdy zdążył przyzwyczaić się do zastępowania gotówki kartą debetową podczas zakupów. Coraz więcej osób zamiast plastikowego przedmiotu wyciąga telefon i przykłada go do terminalu. Czy to bezpieczne i jak płacić telefonem w mBank? Wystarczy dodać kartę Mastercard (kredytową lub debetową) do Google Pay w aplikacji mobilnej mBank i zbliżyć telefon do terminalu. Gotowe.

Brzmiącym futurystycznie pomysłem jest wysłanie przelewu bez znajomości numeru konta. W mBank to możliwe po zalogowaniu do aplikacji. Jedyną konieczną czynnością jest wpisanie kwoty oraz numeru telefonu osoby, która ma otrzymać pieniądze. Odbiorca dostanie SMS z linkiem do strony, na której może pobrać przesłane środki. Nie ulega zatem wątpliwości, że płatności telefonem naprawdę przeniosły bankowość w XXI wiek.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Zobacz również: