Rynek nieruchomosci 2021
28 lutego 2022

Rynek nieruchomości ma się świetnie już od dobrych kilku lat, przy czym spektakularne wyniki zanotował zwłaszcza w poprzednim roku. Chodzi tu nie tylko o szybkie i duże wzrosty cen nieruchomości, ale też rekordową liczbę i wartość zaciągniętych kredytów hipotecznych. Eksperci mFinanse przeanalizowali, co za to odpowiadało, jak zmieniały się ceny mieszkań w ostatnich latach, a także, jak może wyglądać rynek nieruchomości 2022.   

Zobacz też: Inwestowanie w nieruchomości – czy po podwyżce stóp wciąż się opłaca? 

Rynek mieszkaniowy 2021 – duże wzrosty cen we wszystkich miastach 

Z danych udostępnionych przez NBP wynika, że w okresie od końca 2020 do końca 2021 roku ceny transakcyjne mieszkań w 10 największych polskich miastach wzrosły średnio o 19 (rynek pierwotny) i 12,5% (rynek wtórny). Patrząc całościowo, nie były to największe wzrosty w historii, ale w niektórych lokalizacjach wyglądały one naprawdę imponująco. Potwierdzają to dane przedstawione w poniższych tabelach. 

Ceny mkw mieszkania w wybranych miastach – rynek pierwotny

Miasto 

Rynek pierwotny, cena mkw w IV kw. 2020 r. w PLN

Rynek pierwotny, cena mkw w IV kw. 2021 r. w PLN

Zmiana ceny r/r na rynku pierwotnym 

Warszawa 

10240 

11630 

13,6% 

Kraków 

8735 

10310 

17,9% 

Wrocław 

8233 

9507 

15,5% 

Gdańsk 

9400 

10798 

14,9% 

Zielona Góra 

5350 

6438 

20,3% 

10 największych miast 

6532 

7763 

19,0% 

Źródło: Rynek nieruchomości – informacja kwartalna NBP 

Ceny mkw mieszkania w wybranych miastach – rynek wtórny

Miasto 

Rynek wtórny, cena mkw w IV kw. 2020 r. w PLN

Rynek wtórny, cena mkw w IV kw. 2021 r. w PLN

Zmiana ceny r/r na rynku wtórnym 

Warszawa 

10671 

11280 

5,8% 

Kraków 

8118 

9785 

20,5% 

Wrocław 

7973 

8953 

12,3% 

Gdańsk 

9053 

10208 

12,8% 

Zielona Góra 

4767 

5568 

16,8% 

10 największych miast 

5767 

6486 

12,5% 

Źródło: Rynek nieruchomości – informacja kwartalna NBP

Warto podkreślić, że w takich miastach, jak Białystok czy Gdynia, mieszkania zdrożały jeszcze mocniej, ale tylko na rynku pierwotnym, na którym w ich przypadku wzrosty przekroczyły aż 30% w skali roku. Niemniej w innych miastach także to rynek pierwotny zanotował większy wzrost cen, za co odpowiadały przede wszystkim szybko rosnące koszty materiałów i robocizny. 

We wszystkich wspomnianych miastach w ciągu ostatnich 5 lat średnia cena mkw mieszkania wzrosła o ponad 50%, a w niektórych, takich jak Gdańsk czy Zielona Góra, aż o ponad 60% (rynek pierwotny) i 80% (rynek wtórny). To też pokazuje, że we wcześniejszych latach mieliśmy do czynienia z silniejszymi wzrostami na rynku wtórnym, podczas gdy w ostatnim roku tendencja uległa zmianie.  

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Czynniki odpowiadające za wzrosty cen mieszkań  

Snując prognozy dotyczące przyszłych cen mieszkań, warto najpierw przyjrzeć się temu, co napędzało rynek nieruchomości w 2021 roku i poprzednich latach. Bez wątpienia odpowiadało za to kilka czynników – nie tylko świetna sytuacja na rynku pracy i w gospodarce. W ostatnim czasie duże znaczenie miały rekordowo niskie stopy procentowe, które z jednej strony przełożyły się na wysoką zdolność kredytową wielu klientów, a z drugiej oznaczały niskie koszty finansowania inwestycji mieszkaniowych. Warto dodać, że od marca do września 2021 roku każdego miesiąca udzielano kredytów hipotecznych na łączną wartość ok. 8 mld złotych – takich wyników nie notowano nigdy w historii.  

Warto zauważyć, że niskie stopy procentowe to także niskie oprocentowanie lokat terminowych, które w dobie rosnącej inflacji stały się po prostu nieopłacalne. Z tego względu wiele osób zaczęło poszukiwać alternatywnych form pomnażania kapitału – dla tych, którzy dysponowali większą ilością gotówki, naturalnym wyborem stał się zakup mieszkania. Za duży popyt na nieruchomości odpowiadały zatem różne grupy inwestorów, nie tylko ci, którzy chcieli je nabywać dla własnych celów mieszkaniowych. 

Silne wzrosty cen na rynku nieruchomości w 2021 roku to efekt kilku czynników. Jednymi z najważniejszych były rekordowo niskie stopy procentowe, korzystna sytuacja w gospodarce i na rynku pracy, czy też pozytywny globalny sentyment.  

Rynek nieruchomości 2022 – czego można się spodziewać? 

Rynek nieruchomości ma za sobą świetny okres, ale nie można wykluczyć, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Należy jednak oczekiwać przynajmniej spadku tempa wzrostu cen mieszkań, co będzie naturalną konsekwencją rosnących stóp procentowych i spadku dostępności kredytów hipotecznych. Warto zaznaczyć, że już w styczniu udzielono aż o 25,9% mniej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej, a pod względem liczby osób wnioskujących o środki był to piąty najgorszy wynik miesięczny od 15 lat. 

Trzeba też pamiętać, że hossa na rynkach nieruchomości czy finansowych trwa już od wielu lat, a do tego zwiększają się obawy o kondycję globalnej gospodarki czy sytuację geopolityczną w naszej części świata. Choć na tę chwilę trudno wyobrazić sobie wyraźne spadki cen mieszkań, to jednak ze wspomnianych względów w swoich zapatrywaniach na przyszłość rynku nieruchomości lepiej zachować umiarkowany optymizm. 

Zobacz też: Kupno mieszkania pod wynajem – czy warto i czy się opłaca?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.