pandemia a ochrona swojej firmy przed bankructwem
24 kwietnia 2020

Pandemia bezpośrednio lub pośrednio dotyka Twojej firmy? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby uniknąć bankructwa. Szerząca się na świecie epidemia pociąga za sobą również konsekwencje gospodarcze. Wiele rządów decyduje o zamykaniu większości miejsc usługowych. W Polsce zamknięte są między innymi hotele, restauracje i wiele innych miejsc. Negatywne konsekwencje odczują jednak niemal wszystkie branże. Wiele firm świadczy usługi dla klientów, których bezpośrednio dotknęła epidemia. Jeśli więc ich klienci nie zarabiają, nie mają także zapotrzebowania na usługi i towary u swoich dostawców.

Pandemia a oferta rządu

Polskie firmy produkcyjne z wielu branż skupione są na eksporcie towarów. Niestety za granicą podobnie jak w Polsce wiele sieci handlowych nie działa, w związku z czym nie ma zapotrzebowania na te towary. Co zrobić, aby ratować firmę? Rząd wprowadza tarczę antykryzysową, przede wszystkim więc wykorzystaj wszystkie możliwości, jakie ona daje. Oferuje ona, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności między innymi:

 • dopłaty do pensji pracowników
 • wypłaty postojowego,
 • wakacje od ZUS.

Sprawdź, czy dzięki ułatwieniom, które oferuje tarcza, korzystniej będzie zatrzymać pracowników, niż teraz ich zwalniać, a później znowu szukać nowych, których będzie trzeba wdrożyć i przeszkolić. Szczegółowe informacje co do tarczy znajdziesz na stronie rządowej.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Zmiana produkcji

Jeśli posiadasz firmę produkcyjną:

 • zastanów się, czy możesz szybko i sprawnie zmienić swój profil produkcji. Wszelkie środki ochrony osobistej są teraz ogromnie cenione. Produkując je, możesz nie tylko wspomóc walkę z epidemią, ale także zapobiec upadłości swojej firmy. Może to być produkcja maseczek, rękawiczek, czy też płynów do dezynfekcji.

Co możesz zrobić, jeśli świadczysz usługi szkoleniowe lub doradcze?

 • Przenieść biznes do sieci. Zamiast spotkania z klientem na żywo zaproponuj szkolenie online. W dobie dzisiejszej technologii dostępność do programów, dzięki którym takie wideokonferencje można zorganizować, jest bardzo szeroka.

Zajmujesz się sprzedażą?

 • Przerzuć się na e-commerce. Nawet jeśli nie masz strony internetowej, możesz wystawiać rzeczy na popularnych serwisach aukcyjnych. Zrobienie prostej strony na platformie specjalnie do tego przeznaczonej dobremu specjaliście zajmie tylko kilka dni. Możliwość sprzedaży przez Internet, nawet jeśli nie będzie przynosić takich zysków jak normalny handel, może przynajmniej uchronić Cię przed bankructwem i pozwolić przetrwać czas do zakończenia epidemii.

 Restrukturyzacja

Kiedy spadają dochody i nie da się ich zwiększyć w żaden sposób ze względu na czynniki zewnętrzne, należy ograniczyć koszty. Dlatego warto pomyśleć nad restrukturyzacją firmy. Nie oznacza to oczywiście na przykład zwalniania wszystkich pracowników. W miarę możliwości spróbuj się z nimi porozumieć, część może ma zaległe urlopy, które mogłaby wykorzystać. Niektórzy być może zgodzą się na obniżenie pensji lub przejście na część etatu na czas pandemii. Jeśli dobrze się Wam współpracuje, łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony. W końcu po kryzysie każdy będzie chciał odrabiać straty, jeśli więc uda Ci się porozumieć z pracownikami, nie będziesz musiał szukać fachowców od nowa. Możesz też pomóc innym firmom nie ponosząc dodatkowych kosztów, staraj się kupować produkty lokalne, ich kod kreskowy rozpoczyna się od cyfr 590, pomożesz wtedy uratować miejsca pracy w polskich firmach.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.