odbiór mieszkania
21 października 2021

Pomiędzy decyzją o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, a wprowadzeniem się do niego mija sporo czasu. Po drodze przyszłego właściciela czeka sporo wyzwań, jednym z nich jest odbiór mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Czym różni się odbiór techniczny a odbiór kluczy? Na te pytania odpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera – jak się przygotować?

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego na przyszłego właściciela mieszkania czeka sporo wyzwań. O ile w temacie wyboru najlepiej do nas dopasowanej oferty finansowania zakupu może pomóc ekspert mFinanse, który wspiera klientów w całym procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. O tyle odbiór techniczny mieszkania, jest zadaniem, do którego należy się dobrze przygotować, nawet jeśli postanowimy skorzystać z pomocy fachowca.

Odbiór mieszkania poprzedza umowę o przeniesieniu własności nieruchomości. Z tego powodu należy skrupulatnie podejść do zadania jakim jest odbiór mieszkania od dewelopera. Dlaczego? Ponieważ zlekceważenie tego etapu w drodze do własnej nieruchomości, może skutkować konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi.

Odbiór mieszkania sprowadza się do sprawdzenia stanu nieruchomości przez jej oddaniem do użytkownika. Zgodnie z przepisami odbiór techniczny mieszkania może być przeprowadzony samodzielnie lub ze wsparciem fachowca. Jeśli zupełnie nie znamy się na zagadnieniach budowlanych i nie wiemy na co zwrócić uwagę sprawdzając stan nieruchomości, warto skorzystać z wiedzy specjalisty, żeby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości.

Planujesz zakup mieszkania z kredytem hipotecznym?

Skorzystaj z gratisowej konsultacji z ekspertem mFinanse

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę?

Bez względu na to, czy w odbiorze technicznym zdecydujesz się na wsparcie fachowca, czy będziesz działał samodzielnie, jest kilka punktów, które pomogą ci się do tego przygotować. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Podpowiadamy.

Jeżeli osiedle, na którym kupiłeś mieszkanie, jest kolejnym etapem inwestycji dewelopera lub gdy dla dewelopera to już kolejna budowa, warto zasięgnąć informacji od osób, które odbiór mieszkania od dewelopera mają już za sobą. Co to znaczy? Poszukaj grup w mediach społecznościowych lub informacji na forach internetowych, możesz też odwiedzić już wybudowane bloki i porozmawiać z mieszkańcami. Od osób, które to zadanie mają już za sobą możesz dowiedzieć się ważnych informacji na temat tego, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

Kiedy umawiasz się na spotkanie z deweloperem koniecznie wybierz godziny w ciągu dnia. W naturalnym świetle zobaczysz dużo więcej i łatwiej będzie ci ocenić stan nieruchomości. Nie miej też obaw przed zgłaszaniem wszystkich uwag deweloperowi. Pamiętaj, że odbiór dotyczy nieruchomości, w której będziesz mieszkać przez wiele lat i powinieneś czuć się w niej komfortowo i bezpiecznie. Jeśli więc zastanawiasz się nad odpowiedzią na pytanie na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, to odpowiedź brzmi: na wszystko, co tylko będzie budzić twoje wątpliwości.

Na spotkanie zabierz ze sobą plan mieszkania, prospekt informacyjny oraz narzędzia takie jak miarka czy poziomica. Najważniejsze elementy do weryfikacji to kąty proste w pomieszczeniach, czy ściany są proste, jak wyglądają drzwi i ościeżnice, parapety, okna, także czy są na nich widoczne uszkodzenia lub rysy.

Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy – czy to jest to samo?

Odbiór techniczny mieszkania i odbiór kluczy to dwa rożne pojęcia. Mogą wydarzyć się w tym samym czasie, jednak najczęściej przy odbiorze mieszkania od dewelopera jest między nimi przerwa. Wynika ona na przykład z czasu jakiego potrzebuje deweloper, żeby naprawić wszystkie usterki zgłoszone podczas odbioru technicznego. Przekazanie kluczy oznacza, że kupujący wchodzi w posiadanie lokalu, co wiąże się z przepisaniem na niego liczników i tym, że deweloper lub poprzedni właściciel nie mogą już wejść do lokalu bez jego zgody.

Zobacz też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania – z deweloperem i samodzielnie?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.