kupno domu
17 października 2021

Kiedy mieszkanie staje się za małe lub naszym marzeniem jest wypicie porannej kawy na własnym tarasie stajemy przed dylematem: budowa czy zakup domu. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Eksperci mFinanse sprawdzili z czym wiąże się kupno używanego domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Jak wygląda kupno domu krok po kroku? Wyjaśniamy.

Zobacz też: Kalkulator budowlany – jak obliczyć koszt budowy domu?

Jak kupić dom – od czego zacząć?

Kupno domu to poważna decyzja, także w kwestii finansów. Dlatego na początku drogi warto ustalić budżet, jaki na zakup domu chcemy przeznaczyć. Budżet pozwoli nam już wstępnie zaplanować jakie lokalizacje możemy brać pod uwagę, ponieważ nawet w zależności od dzielnicy miasta ceny nieruchomości mogą się znacznie od siebie różnić.

W odpowiedzi na pytanie jak kupić dom, ważny jest nie tylko sam budynek, ale też przynależąca do niego działka. Jeśli kupujemy dom z rynku pierwotnego, to działki są już wytyczone, ale jeśli decydujemy się na kupno domu od osoby prywatnej warto dowiedzieć się jak duża jest działka, czy na pewno jej status prawny jest uregulowany, czy oprócz budynku mieszkalnego znajdują się na niej inne nieruchomości np. garaż czy budynki gospodarcze. Przed podjęciem decyzji należy też sprawdzić, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, czyli czy w najbliższej przyszłości za naszym płotem nie powstanie duży market czy nowa droga.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu – stan techniczny nieruchomości

Z jednej strony może nam się wydawać, że na pierwszy rzut oka będzie widać, czy dom jest w dobrym stanie technicznym. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego stan budynku powinien być szczególnie ważnym punktem do weryfikacji na liście spraw do sprawdzenia.

Jeśli naszym celem jest kupno domu od osoby prywatnej, to podstawowych informacji powinien udzielić nam obecny właściciel nieruchomości. Dowiedzmy się w jakiej technologii dom został zbudowany, czy był remontowany, a jeżeli tak to, kiedy oraz jaki był zakres wykonywanych prac. Im więcej informacji zbierzemy, tym łatwiej będzie nam oszacować koszty późniejszego remontu, który wielu właścicieli planując kupno używanego domu także bierze pod uwagę.

Warto także sprawdzić stan termoizolacji domu, ponieważ koszty ogrzewania w sezonie zimowym mogą stanowić dużą część środków przeznaczanych na utrzymanie nieruchomości. Jeżeli niezbyt pewnie czujemy się w weryfikacji stanu technicznego budynku, możemy skorzystać z pomocy fachowca. Specjalista znający się na technicznych aspektach budowy zwróci uwagę na rzeczy, które pominie niewprawne oko.

Chcesz kupić dom?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse swoje finanse i zaplanuj kredyt hipoteczny

Kupno domu krok po kroku – stan prawny nieruchomości

Oprócz wspomnianego już planu zagospodarowania przestrzennego, który powie nam jak może wyglądać okolica domu, który planujemy kupić, bardzo ważna jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości.

Jeżeli kupujemy dom z rynku wtórnego koniecznie należy zweryfikować, czy osoba, która go sprzedaje jest jedynym właścicielem nieruchomości. Przy zakupie starego domu może się okazać, że np. własność nie jest uregulowana z powodu spraw spadkowych, które nie zostały przeprowadzone.

Stan prawny można sprawdzić w księgach wieczystych. Żeby było to możliwe wystarczy informacja o numerze księgi wieczystej nieruchomości, a podstawowe dane na jej temat możemy zweryfikować także online. Księga wieczysta powie nam także, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką.

Planujesz zakup domu z rynku wtórnego i nie wiesz, jak wnioskować o finansowanie? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który będzie Cię wspierał w całym procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Zobacz też: Kredyt na budowę domu energooszczędnego – jaki wybrać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.