kredyt odnawialny
2 września 2019

Kredyt odnawialny jest wyjątkowo elastyczny i może być przeznaczony na dowolny cel. Wyjaśniamy, czym różni się od debetu oraz jak działa.

Kredyt odnawialny – czyli dodatkowe środki, których użyjesz wielokrotnie

Kredyt odnawialny to dobra opcja w sytuacji, gdy mamy stałe źródło dochodu, ale potrzebujemy zabezpieczenia na nieprzewidziane wydatki. Z dodatkowych środków możemy korzystać niemal wszędzie, z dużą elastycznością i swobodą. Na czym polega taki kredyt i jak działa?

Zobacz też: Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Kredyt odnawialny – co to jest i na czym polega?

Kredyt odnawialny to określona indywidualnie i stale dostępna suma środków na tzw. koncie osobistym, z której możemy skorzystać, gdy nasze własne pieniądze zostaną już wydane. Każdy nowy wpływ na konto (np. pensja, emerytura czy stypendium) powoduje automatyczną spłatę oraz odnowienie kredytu, dlatego można go używać co miesiąc na nowo, nie martwiąc się o spłatę.

Kredyt odnawialny polega na tym, że bank przyznaje jedną kwotę na konkretny okres (zwykle 12 miesięcy), która jednak nie ulega nieodwracalnemu pomniejszeniu, jeśli zostanie naruszona lub wykorzystania. Do zapasowych środków można sięgać wielokrotnie, każdego miesiąca, o ile właściciel rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego regularnie rozlicza się z bankiem i spłaca zadłużenie – na tym polega istota kredytu odnawialnego. W praktyce oznacza to, że każda osoba posiadająca stałe wpływy pieniężne (jak choćby z tytułu wynagrodzenia za pracę) będzie automatycznie spłacać kredyt, a więc dodatkowe zabezpieczenie pieniężne zostanie automatycznie odnowione każdego miesiąca.

Kredyt odnawialny a debet to nie to samo – różni je kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wnioskowania o dodatkowy limit na koncie:

 • przede wszystkim kredyt odnawialny pozwala na większą kwotę zapasowych środków (w mBanku limit pieniędzy waha się pomiędzy 500 zł, a nawet 150 tys. zł),
 • umowa na kredyt odnawialny w mBanku obowiązuje przez 12 miesięcy (chociaż może zostać bezproblemowo przedłużona, jeżeli mamy regularne wpływy),
 • co istotne, kredyt odnawialny można spłacać przez cały okres trwania umowy. W przeciwieństwie do debetu nie ma on wymogu spłaty comiesięcznego zadłużenia w całości.

Potrzebujesz dodatkowego finansowania?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

W jaki sposób można korzystać z kredytu odnawialnego?

Kredyt odnawialny polega na tym, że dodatkowe pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Nie trzeba informować banku o rodzaju wydatku. Z kredytu odnawialnego można korzystać swobodnie i w każdej sytuacji, jeżeli tylko skończą nam się własne środki. Pożyczona kwota może zostać:

 • wypłacona w bankomacie,
 • wysłana przelewem,
 • przelana mTransferem online,
 • użyta podczas transakcji bezgotówkowych.

Zobacz też: Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Jak spłacić kredyt odnawialny? Czy da się zwiększyć jego limit?

Spłata kredytu następuje automatycznie w każdym miesiącu, w momencie gdy nasze konto zasilą nowe środki. Nie oznacza to jednak, że co miesiąc musimy spłacać cały kredyt. Należy po prostu regularnie spłacać przynajmniej część pożyczki, a po 12 miesiącach kredyt zostanie odnowiony samoczynnie. Cały kredyt odnawialny, wraz z odsetkami naliczonymi za wydaną sumę, należy jednak spłacić przed końcem trwania umowy, jeżeli zdecydujemy się jej nie przedłużać.

Choć w kredycie odnawialnym suma dodatkowych środków jest określana na początku i nie zmienia się w ciągu 12 miesięcy, to zwykle można złożyć wniosek o zwiększenie limitu pieniężnego. Kwota, o jaką będzie powiększony kredyt, zostanie wyliczona na podstawie relacji banku z właścicielem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (bank weźmie pod uwagę np. regularne wpływy na konto osobiste i ich wysokość). Kwestia tego, jak spłacić kredyt odnawialny, oraz sam sposób korzystania z dodatkowej gotówki nie ulegną przez to zmianie – nadal będzie można korzystać z pożyczonych środków w elastyczny, wygodny sposób.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.