kredyt gotówkowy
29 maja 2022

Potrzebujesz zastrzyku gotówki na dowolny cel i w związku z tym zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? To bez wątpienia skuteczny sposób, by szybko uzyskać niezbędną kwotę. Czy warto wybrać kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem? Jakie zalety ma to rozwiązanie? 

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – na czym polega? 

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to nic innego jak kredyt, którego oprocentowanie nie jest podatne na zmieniający się wskaźnik WIBOR. W praktyce więc, jeśli Rada Polityki Pieniężnej obniży lub podwyższy stopy procentowe, w żaden sposób nie wpłynie to na wysokość rat kredytu. Osoby, które decydują się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym natomiast muszą liczyć się z tym, że każdorazowa zmiana stóp procentowych i stawki WIBOR będzie miała swoje odzwierciedlenie w wysokości rat, które mogą odpowiednio wzrosnąć lub zmaleć.  

Bez wątpienia kredyt z oprocentowaniem stałym to dobra opcja dla osób, które: 

  • chcą zawsze wiedzieć, ile wynosi ich miesięczna rata; 
  • chcą mieć pewność, że wysokość rat nie ulegnie zmianie. 

Zobacz też: Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty można dostać? Maksymalna kwota kredytu gotówkowego

Pamiętaj, że wysokość oprocentowania stałego oraz okres jego obowiązywania muszą być zawsze uwzględnione w umowie kredytowej. Co istotne, wybór kredytu z oprocentowaniem stałym nie jest także gwarancją, że będzie on tańszy niż kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Bez wątpienia jednak będzie on bezpieczniejszy i da Ci dokładną informację o wysokości rat. 

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – za i przeciw 

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego to rozwiązanie, które już na etapie podpisywania umowy daje potencjalnemu kredytobiorcy dokładną informację o całkowitym koszcie kredytu oraz o wysokości rat. W tym przypadku nie ma znaczenia to, czy stopa bazowa wzrośnie czy zmaleje – rata bowiem przez cały okres obowiązywania oprocentowania stałego pozostanie na tym samym poziomie.  

Stałe oprocentowanie to świetna propozycja dla każdego, kto ceni sobie komfort, stabilność i poczucie bezpieczeństwa. To także odpowiedni wybór dla osób, które nie chcą lub z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na płacenie wyższych rat w momencie, gdy dojdzie do wzrostu stóp procentowych. 

Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że gdy stopy procentowe spadną, rata pozostanie na tym samym poziomie podczas, gdy raty osób spłacających kredyty z oprocentowaniem zmiennym ulegną obniżeniu. Poza tym kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym bywają droższe niż z oprocentowaniem zmiennym. Bywa również, że banki wymagają większej zdolności kredytowej.  

Zobacz też: Kalkulator finansowy – sam wylicz, na co Cię stać

Kredyt gotówkowy – jakie oprocentowanie wybrać? 

Wybór rodzaju oprocentowania kredytu bez wątpienia nie jest prostą decyzją. Z jednej strony kusi perspektywa posiadania stałej raty, co ułatwia choćby sprawne zarządzanie domowym budżetem. Z  drugiej zaś strony wahania stóp procentowych na korzyść kredytobiorców sprawią, że zyskają osoby, które zdecydowały się wybrać kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Niekorzystne zmiany, a więc wzrost stóp i wskaźnika WIBOR mogą natomiast skutecznie zniechęcać zwłaszcza osoby, które nie posiadają środków na ewentualne pokrycie wyższych rat kredytu niż początkowo zakładano. Na etapie rozważania obu rozwiązań, warto też zwrócić uwagę na okres, przez jaki ma obowiązywać oprocentowanie stałe.  

Zgodnie z tzw. Rekomendacją S, od 30.06.2021 roku każdy bank musi posiadać w swojej ofercie zarówno kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym, jak i stałym na okres minimum 5 lat.

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym ma swoje zalety, które są szczególnie istotne w niestabilnych czasach, kiedy to ma miejsce wiele istotnych przemian gospodarczych. Takie rozwiązanie choć może wydawać się droższe, jednocześnie zapewni względny spokój i pewność co do wysokości comiesięcznych rat.  

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.