kredyt gotówkowy na 10 tys. zł.
3 listopada 2023

Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł to zobowiązanie finansowe, które rozłożone na kilkanaście albo kilkadziesiąt rat nie będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednocześnie w chwili, gdy pilnie potrzeba gotówki, kredyt gotówkowy może okazać się ogromnym ułatwieniem. Otrzymanie go jest bardzo proste i zwykle nie potrzeba do niego dodatkowych dokumentów.

Na remont domu albo mieszkania (74 proc.), bieżące potrzeby (63 proc.), zakup samochodu (53 proc.), a także spłatę innych zobowiązań (51 proc.) — tak w ocenie bankowców przedstawia się piramida potrzeb klientów, którzy zaciągają kredyty konsumenckie. Dane pochodzą z raportu „InfoKredyt 2022” przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Najrzadziej kredyt ma sfinansować zakup odzieży i kosmetyków, prezentów oraz studiów, kursów oraz szkoleń. Nieco częściej pieniądze są potrzebne na opłacenie nagłych wydatków związanych ze zdrowiem. Co ciekawe, równie często jest on potrzebny, aby pokryć koszty wakacyjnych wyjazdów.

Myślisz o kredycie gotówkowym?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy oferowany przez banki, który jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Oznacza to, że jest przeznaczony dla osób fizycznych na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jego innymi rodzajami są np. kredyty samochodowe albo ratalne.

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota kredytu gotówkowego, na jaką może opiewać umowa to 255 550 zł lub jej równowartość w innej walucie. Większość banków umożliwia klientom rozłożenie zobowiązania na maksymalnie 120 rat, czyli spłatę zobowiązania w ciągu 10 lat. Minimalny okres kredytowania wynosi 3 miesiące.

Co wyróżnia kredyt gotówkowy?

To, co z punktu widzenia klienta jest najważniejsze, to uproszczone procedury, łatwa dostępność i szybkość przyznawania decyzji kredytowej. Jeszcze kilka lat temu takimi argumentami kusiły działające na granicy prawa (lub już poza nią) parabanki. Obecnie nie trzeba uciekać się do takich rozwiązań, można bezpiecznie i łatwo pożyczać pieniądze od instytucji działających zgodnie z prawem bankowym i innymi ustawami oraz regulacjami.

Cechy kredytu gotówkowego:

 • pieniądze na dowolny cel — składając wniosek o kredyt gotówkowy, nie trzeba podawać celu zaciągania zobowiązania ani później rozliczać się z rachunków, na co przeznaczyło się pieniądze. Pozytywna decyzja oznacza, że środki można wydać na co się chce;
 • formalności online — większość banków oferuje szybkie kredyty gotówkowe online. Oznacza to, że nie trzeba składać wniosku osobiście w placówce, można zrobić to przez stronę internetową. Co więcej, gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, umowę kredytową także można zawrzeć na odległość, a pieniądze trafią na wskazane konto bankowe. Jest to standardowa i bezpieczna procedura, którą banki praktykują od wielu lat;
 • minimalna kwota — to klient decyduje, ile pieniędzy chce pożyczyć. O ile kwota maksymalna ustalona jest ustawowo, o tyle minimalną określa zwykle bank i nie ma przeciwwskazań, aby było to przykładowo 500 zł;
 • możliwość porównania ofert wielu banków — fakt, że kredyt gotówkowy można wziąć online, daje możliwość porównania ofert bez presji czasu i przy dokładnym przeanalizowaniu warunkó Świetnym narzędziem, które jest pomocne, jest kalkulator kredytu gotówkowego. Wpisując w niego kwotę, jaką chce się pożyczyć, preferowany okres pożyczki oraz swój wiek, można zapoznać się z porównaniem produktów dostępnych w wielu bankach. W przypadku kalkulatora na stronie mFinanse są to oferty kredytów m.in.: mBanku, Alior Banku, Banku Pocztowego, ING Banku Śląskiego, PKO S.A., Santander Banku i innych. Korzystając z kalkulatora kredytu gotówkowego, można też w szybki sposób dowiedzieć się, jak zmieniają się warunki kredytowania przy różnych kwotach czy ilości rat (np. RRSO);
 • możliwość wcześniejszej spłaty — banki najczęściej umożliwiają klientom wcześniejszą spłatę zobowiązania bez pobierania z tego tytułu dodatkowych opłat;
 • szybka decyzja kredytowa — po złożeniu wniosku kredytowego banki potrzebują najczęściej od kilkunastu minut do maksymalnie jednego dnia roboczego na podjęcie decyzji kredytowej (jeśli wniosek dotyczy niższej kwoty i nie są potrzebne dodatkowe dokumenty). Jeśli decyzja będzie pozytywna, po podpisaniu umowy przez obie strony, pieniądze trafiają na konto klienta najpóźniej po dwóch, trzech dniach;
 • obsługa klienta bez wychodzenia z domu — jeśli jakiekolwiek zapisy w ofercie, wniosku albo umowie rodzą u klienta pytania, może zadać je ekspertowi poprzez infolinię;
 • możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kredytowej — zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim, klient ma możliwość wycofania się z podjętej decyzji o kredycie. Szczegółowe informacje dotyczące takiego działania są elementem umowy kredytowej.

Pojawiły się niespodziewane wydatki?

Skonsultuj kredyt gotówkowy z ekspertem mFinanse

Kredyt gotówkowy a scoring BIK

Banki działające zgodnie z Prawem bankowym oraz Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, są zobowiązane do przesyłania do Biura Informacji Kredytowej danych na temat udzielonych kredytów gotówkowych. Informacje te dotyczą tego, kto zaciągnął zobowiązanie i jakiej wysokości.

Gdy bank będzie otrzymywał kolejne raty, będzie aktualizował dane w BIK. Zrobi także wtedy, gdy pojawią się opóźnienia w spłatach. Co ciekawe, BIK zbiera informacje również o tym, gdy do banku tylko wpłynie zapytanie o kredyt. A także o tym, jak wniosek został rozpatrzony. Jeśli zyskał status „odrzucony”, a klient mimo to próbuje zaciągnąć zobowiązanie w kolejnych instytucjach finansowych, może to negatywnie wpłynąć na ocenę punktową BIK.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy mogą wziąć osoby pełnoletnie, których wniosek kredytowy zostanie pozytywnie rozpatrzony. Wpływ na decyzję banku dotyczącą udzielenia kredytu ma m.in. zdolność kredytowa. Czyli stosunek zarobków do posiadanych już zobowiązań finansowych czy wydatków. M.in. na podstawie scoringu BIK bank sprawdzi także, jak klient spłacał dotychczasowe zobowiązania, czy raty były płacone w terminie, czy historia kredytowa jest długa, czy klient często wykorzystuje maksimum limitu na karcie kredytowej (jeśli ją posiada).

Jeśli wniosek kredytowy dotyczy stosunkowo niewielkiej kwoty, potrzebnym dokumentem będzie jedynie dowód osobisty. W większości banków kredyt gotówkowy na 10 tys. zł kwalifikuje się jako kredyt bez zaświadczeń. W przypadku ubiegania się o większe sumy, może być potrzebne zaświadczenie o dochodach.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.