Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą
8 kwietnia 2024

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, wielu Polaków zdecydowało się podjąć pracę poza granicami naszego kraju. Część z nich pozostawiła swoje rodziny, do których wraca przy okazji urlopów, przerw świątecznych albo na dłuższy pobyt. Bywa, że życiowe sytuacje zmuszają Cię do podjęcia starań o kredyt. Czy uzyskując dochody zza granicy masz również prawo do tego, by wnioskować o kredyt na terenie Polski?

Zobacz też: Kredyt hipoteczny a gotówkowy – czy można je łączyć?

Kredyt dla osób pracujących za granicą

Udzielenie kredytu gotówkowego dla osoby pracującej za granicą jest jak najbardziej możliwe. Jeśli zarabiasz w obcej walucie, możesz ubiegać się o finansowanie, jednak może to być trudniejsze. Banki wymagają od takich klientów wyższej zdolności kredytowej oraz szczegółowych informacji dotyczących osiąganych dochodów.

Pracujesz za granicą, a chcesz dostać kredyt?

Skonsultuj cały proces z ekspertem mFinanse

Jakie banki udzielą kredytu gotówkowego dla pracujących za granicą?

Upewnij się, że Twój bank w Polsce udziela kredytu gotówkowego dla pracujących za granicą. Robi to wiele polskich banków, takich jak mBank, BNP Paribas, Alior Bank, czy Pekao S.A. Warto pamiętać, że każda instytucja finansowa może mieć różne wymagania i oferty, dlatego zawsze dobrze jest sprawdzić szczegóły. Przykładowo w mBanku możesz otrzymać kredyt gotówkowy pod warunkiem, że wynagrodzenie wpływa na Twój polski rachunek. Warto zadbać więc o regularne wpływy wynagrodzenia z zagranicy na konto bankowe prowadzone w Polsce przez co najmniej 6 miesięcy.

Kredyt dla pracujących za granicą – jakie warunki musisz spełnić?

Wiesz już, że jeśli pracujesz za granicą, możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w Polsce. Taką możliwość masz też, jeśli zarabiasz w obcej walucie. Procedura uzyskania kredytu gotówkowego na zarobki zagraniczne może być dłuższa i wymagać przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Wciąż jednak jest to prostszy proces niż kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą. Jeśli jesteś zatrudniony poza krajem i planujesz ubiegać się o takie finansowanie, przyda Ci się

Oto najważniejsze warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą:

 • Dłuższy okres zatrudnienia – banki mogą oczekiwać od Ciebie dłuższego okresu zatrudnienia niż od osób pracujących w Polsce. Zazwyczaj jest to minimum 6 miesięcy, ale może to być też 12 lub 24 miesięcy ciągłego zatrudnienia. W tym celu przyda Ci się wykaz wpłat na konto bankowe z ostatnich 6 miesięcy lub roku.
 • Wyższa zdolność kredytowa – jeśli zarabiasz w euro i chcesz wziąć kredyt w złotówkach, bank może obniżyć Twoją zdolność kredytową z powodu ryzyka walutowego. Aby uzyskać kredyt na podstawie dochodów z zagranicy, należy wykazać wyższą zdolność kredytową i dokładnie udokumentować swoje dochody. Wysokie zarobki nie zawsze gwarantują wysoką zdolność kredytową, a banki biorą pod uwagę ryzyko związane z wahań kursów walut. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, bank ma ograniczone możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Dlatego, aby uzyskać większy kredyt, Twoja zdolność kredytowa musi być naprawdę solidna. Bank oceni Twoją zdolność kredytową, sprawdzając historię kredytową w BIK i zagranicznych instytucjach.

Zastanawiasz się, czy istnieją minimalne zarobki potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego? Nie, ale należy posiadać stałe źródło dochodu, które jest wystarczające do pokrycia bieżących potrzeb oraz spłaty kredytu.

Dokumenty wymagane przy kredycie gotówkowym dla pracujących za granicą

Każdy bank kieruje się procedurami i indywidualnie rozpatruje wnioski. Warto jednak przygotować takie dokumenty jak:

 • zagraniczny kontrakt lub umowę (przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego w przypadku języka obcego inny, niż angielski),
 • udokumentowane wpływy na konto z ostatnich 6 miesięcy,
 • zeznanie podatkowe – zagraniczny PIT,
 • historię kredytową lub raport z zagranicznego biura informacji kredytowej,
 • poświadczenie zameldowania w Polsce,
 • dokument tożsamości – niekiedy wymagany może być również paszport.

Ubiegając się o kredyt w Polsce, ważne jest, aby upewnić się, że umowa o pracę jest akceptowana przez bank i posiadasz wystarczający staż pracy. Dodatkowo zagraniczne dochody mogą wymagać otwarcia konta walutowego w banku.

Potrzebujesz kredytu gotówkowego?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Na co powinieneś uważać, jeśli pracujesz za granicą, a chcesz wziąć kredyt w Polsce?

Jeśli pracujesz za granicą i rozważasz wzięcie kredytu w Polsce, oto kilka ważnych kwestii, na które należy uważać:

 • Warunki kredytu – kredyty w obcej walucie mogą mieć mniej korzystne warunki niż te w złotówkach, na przykład krótszy okres spłaty czy wyższe wymagania dotyczące historii kredytowej.
 • Dochody „na czarno” – banki nie akceptują nieudokumentowanych dochodów. Aby uzyskać kredyt gotówkowy, musisz posiadać legalne zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy.
 • Rodzaj dochodu – banki zazwyczaj akceptują dochody z umowy o pracę lub kontraktu, ale nie z własnej działalności gospodarczej.

Niektóre banki wymagają, aby Twoje zagraniczne dochody wpływały na polskie konto bankowe.

Osoby starające się o kredyt gotówkowy w Polsce na podstawie zarobków z zagranicy muszą się liczyć się z tym, że banki mają dla nich mocno ograniczoną ofertę i większe oczekiwania co do udokumentowania dochodów. Dodatkowo komunikację z bankiem i konieczność przedstawienia wszelkich dokumentów utrudnia nieobecność w kraju. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwrócenie się do eksperta finansowego, który nam w tym pomoże i zaproponuje najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. O szczegóły takiego kredytu możesz zapytać poprzez nasz formularz, znajdujący się pod artykułem.

Zobacz też: Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.