Kredyt dla emeryta - wszystko co musisz wiedzieć
15 października 2021

Kiedy marzymy o większym mieszkaniu lub o domu z ogrodem zapominamy czasami o ograniczeniach jakie mogą nas spotkać przy weryfikacji zdolności kredytowej. Jedną z podstawowych danych, jakie weryfikuje bank podczas analizy wniosku kredytowego, jest wiek przyszłego kredytobiorcy. Czy w takim razie kredyt hipoteczny dla emeryta jest realny? Wyjaśniają eksperci mFinanse.

Zobacz też: DTI – ważny wskaźnik przy określaniu zdolności kredytowej

Kredyt hipoteczny dla emeryta – co warto wiedzieć?

Kiedy wnioskujemy o kredyt hipoteczny bank bada naszą zdolność kredytową. Brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak zarobki czy zatrudnienie. Jedną z podstawowych informacji jakich będzie oczekiwał bank jest ta o wieku wnioskującego. Dlaczego to dla banku istotne? Ponieważ udzielając finansowania musi przeanalizować ryzyko, które może się wiązać z ewentualnym niewywiązywaniem się przez kredytobiorcę z terminowej spłaty rat kredytu. W tej sytuacji wiek ma duże znaczenie.

Najczęściej o kredyt hipoteczny wnioskują osoby w wieku około 30 lat. Banki nie ustalają dolnej granicy, od której udzielają finansowania. Nawet zatem wnioskujący w wieku np. 18 lat mają szansę na udzielenie finansowania, o ile oczywiście ich zdolność kredytowa będzie pozytywnie zweryfikowana przez instytucję finansującą. Nie ma także granicy, do jakiego wieku możemy wnioskować o kredyt hipoteczny. Istotne jest jednak to, ile lat będziemy mieć, kiedy skończymy go spłacać i to będzie przedmiotem weryfikacji po stronie banku.

Kiedy analizujemy zagadnienie jakim jest kredyt dla emeryta, pojawia się często pytanie, jak bank traktuje dochody z tytułu emerytury. Bank badając zdolność kredytową bierze pod uwagę dochody przyszłego kredytobiorcy, to jakiej są wysokości i z jakiego tytułu są pobierane. W tym wypadku emerytura traktowana jest tak samo np. dochody z tytułu pracy.

Warto podkreślić, że każdy wnioskujący o finansowanie w postaci kredytu hipotecznego, powinien dysponować wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości. W przypadku emerytów starających się o finansowanie ten wymóg także obowiązuje.

Jesteś w wieku emerytalnym i poszukujesz finansowania na nowe mieszkanie

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Kredyt dla osób powyżej 80 roku życia. Czy jest możliwy?

Jeżeli skończyłeś 80 lat i interesuje cię temat jakim jest kredyt dla osób powyżej 80 roku życia, szczególnie kredyt hipoteczny, to może spotkać cię rozczarowanie.

Banki, udzielając finansowania, biorą pod uwagę nasz wiek w momencie spłaty ostatniej raty zobowiązania. To, jaka granica wieku jest akceptowalna zależy od każdej z instytucji. Wyliczając wiek, do którego powinieneś spłacić zobowiązanie, brana jest pod uwagę np. średnia długość życia w naszym kraju. Warto pamiętać również o progu wieku emerytalnego.

W wielu przypadkach banki więc określają, że ostatnia rata kredytu powinna zostać spłacona np.  do 65, 67 lub zdarza się, że nawet do 80 lat. Warto jednak pamiętać, że granica 80 lat w przypadku kredytów hipotecznych dotyczy właśnie wieku, w jakim kredytobiorca spłaca ostatnią ratę zobowiązania, a nie wiek, kiedy to zobowiązanie zaciąga. W praktyce oznacza to, że na pozytywną decyzję dotyczącą kredytu hipotecznego mogą liczyć osoby w wieku do około 50 lat. Powyżej tego wieku udzielenie finansowania przez bank na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może nie być już możliwe. W takiej sytuacji warto zweryfikować inne dostępne opcje finansowana, w tym np. kredyt gotówkowy zaciągnięty na krótszy okres.

Zobacz też: Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty można dostać? Maksymalna kwota kredytu gotówkowego

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.