kredyt czy wynajem
16 kwietnia 2019

Każda osoba, która planuje pójść „na swoje”, musi dokonać serii trudnych wyborów. Jednym z nich jest określenie, czy lepszy będzie wynajem, czy kredyt na zakup własnego mieszkania. W obu przypadkach czekają Cię stosunkowo wysokie wydatki comiesięczne, dlatego warto dokładnie przemyśleć, która z opcji będzie bardziej opłacalna. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Co wychodzi taniej? Sprawdzamy! 

Wynajem czy kredyt – co się bardziej opłaca? 

Zarówno podczas przeglądania ofert sprzedaży mieszkań, jak i ich wynajmu, nietrudno o lekki ból głowy. Ceny nieruchomości nieustannie rosną; według raportu portalu Bankier, średnia cena kupna nieruchomości w stolicy w styczniu 2022 roku wynosi 12 605 zł/mk2. W przypadku wynajmu uśredniona opłata za sam czynsz za kawalerkę to około 2200 zł miesięcznie, a za wynajem mieszkania dwupokojowego – 3400 zł. Do tego, przy obu rozwiązaniach, dochodzą cykliczne i jednorazowe opłaty dodatkowe: media, ubezpieczenie kredytu, prowizje, wywóz śmieci, zadatek kaucja… A to dopiero początek listy. 

Zobacz też: Najem okazjonalny – co to jest? Jakie są jego koszty?

Które z rozwiązań jest korzystniejsze z punktu widzenia finansowego? Na poniższej infografice w obrazowy sposób przedstawiamy różnice między kredytem hipotecznym a wynajmem mieszkania, w tym warunki ubiegania się o oba rozwiązania i wiążące się z nimi koszty. 

infografika kredyt czy wynajem mieszkania

Co lepsze: kredyt czy wynajem? 

Na podstawie powyższej infografiki nietrudno o wniosek, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bardziej opłaca się kredyt hipoteczny, czy wynajem. Łączne koszty są porównywalne, a różnice dotyczą przede wszystkim stanu prawnego nieruchomości. Wybór uzależnia zatem określenie, czy miesięczną ratę wolisz wpłacać na poczet własnościowego domu lub mieszkania, czy cudzego.  

W tym pierwszym przypadku niewątpliwą zaletą jest pełna swoboda pod względem ewentualnych zmian w wystroju czy chociażby adopcji zwierzaka. Z kolei w drugim bieżące naprawy spadają na barki właściciela mieszkania, co odciąża Cię finansowo w przypadku awarii. Można zatem przyjąć, że określenie, co jest lepsze: kredyt czy wynajem, uzależnia przede wszystkim Twoja wygoda. Jeśli jednak wciąż się wahasz, to możesz skontaktować się z jednym z Ekspertów mFinanse, który przedstawi Ci możliwości otrzymania przez Ciebie kredytu. Taka informacja może mieć znaczący wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji!

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.