konto firmowe w 2020- czy jest obowiązkowe i jakie korzyści daje
8 czerwca 2020

Zakładając własną działalność gospodarczą, powinieneś ustalić, w jaki sposób będziesz się rozliczał z klientami, urzędem skarbowym czy też ZUS-em. Przedsiębiorcy często zadają sobie pytania o to, czy mają obowiązek posiadania konta firmowego. Prawidłową odpowiedź warto zdradzić już teraz — to zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Pod koniec 2019 roku wprowadzono zmiany do obowiązujących przepisów. Czy zgodnie z nimi jako właściciel firmy masz obowiązek posiadania konta firmowego

Obowiązkowe konto firmowe 2020  dla kogo?

Nie każda forma prawna zakładanej działalności wymaga posiadania konta firmowego. Fakt, że nie jest ono wymagane nie oznacza, że nie należy go otwierać. Wręcz przeciwnie — warto je mieć. Polskie prawo zobowiązuje jednak przedsiębiorcę do posiadania rachunku bankowego, przeznaczonego do wykonywania rozliczeń zobowiązań z urzędem skarbowym i ZUS-em oraz z przedsiębiorcami, z którymi nawiążesz współpracę. Co równie ważne, przepisy nie rozróżniają konta firmowego od prywatnego. Obowiązek posiadania konta firmowego 2020 dotyczy m.in. spółek cywilnych, jawnych, z o.o. czy też fundacji.

Założenie rachunku wykorzystywanego jedynie w celach biznesowych przynosi wiele zalet pozwala m.in. uniknąć wątpliwości w kontaktach z urzędem skarbowym czy ZUS-em.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Zmiany w przepisach 2020

Z dniem 1 listopada 2019 r. weszły w życie nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania konta firmowego dla części płatników VAT. Dokładniej, dotyczy on podatników VAT, których działalność obejmuje transakcje oparte o towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535). Przy czym ich wartość musi być równa, bądź przekraczać 15 tys. zł. brutto. Tylko w takiej sytuacji właściciel ma obowiązek założyć rachunek firmowy.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z wprowadzonymi zmianami, przedsiębiorcy stracili możliwość rozliczania się poprzez prywatne rachunki. Co istotne, zmiany te dotyczą także mikroprzedsiębiorców oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy zostali objęci mechanizmem podzielonej płatności. Pamiętaj również, że jako podatnik mający rachunek rozliczeniowy, musisz zawiadomić o tym fakcie właściwy urząd skarbowy. Sprawdź, również jakie istnieją formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Ważne jest również, że jeśli przepisy nakładają na Ciebie obowiązek założenia rachunku, wszystkie wpłaty dokonane na rachunek prywatny nie tylko nie będą mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodu, ale też może zostać na Ciebie nałożona sankcja. Konto firmowe — obowiązek z 2020 roku potraktuj więc, jako niezbędne zabezpieczenie.

Konto firmowe obowiązek przynoszący zyski

Otwarcia rachunku powinno być jedną z pierwszych czynności wykonywaną tuż po zarejestrowaniu działalności. Jego głównym zadaniem jest ochrona właściciela przed ewentualnymi sankcjami, ale też oddzielenie transakcji biznesowych od prywatnych. Ponadto, konto firmowe umożliwia swobodną kontrolę nad przychodami i kosztami czy też przejrzysty wgląd w stan finansów przedsiębiorstwa. Ułatwia zaliczenie wszystkich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy doceniają jego obecność również w przypadku kontroli skarbowej, gdyż chroni przed ujawnieniem transakcji prywatnych. Przypominamy, że swoje finanse warto jest wcześniej przedyskutować z ekspertem, który wyjaśni wszelkie niejasności. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.