18 października 2019
Przydatna Wiedza

Rozpoczynasz studia albo już jesteś studentem? Jeśli nie masz jeszcze własnego konta, albo wyrosłeś z tego, które założyli Ci kiedyś rodzice czas pomyśleć o koncie osobistym. Będzie Ci potrzebne szczególnie jeśli zamierzasz podjąć pracę, opłacać wynajęte mieszkanie czy rachunek za telefon. Banki oferują wiele interesujących produktów właśnie dla studentów, dlatego warto zorientować się jakie konto dla studenta będzie odpowiednie.

Konto bankowe dla studenta

Posiadanie własnego rachunku bankowego niesie za sobą wiele korzyści, do których można zaliczyć łatwość i szybkość płacenia za zakupy, bieżące rachunki albo przyjmowanie wynagrodzenia od pracodawcy. Mając konto bankowe uczymy się też racjonalnego dysponowania własnymi zasobami finansowymi, .  Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla studenta i na co zwrócić uwagę?

Wybór najlepszej oferty może być trudny. Banki  wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i chcąc wzbudzić zaufanie oraz stworzyć relację, która zaowocuje przyszłą współpracą, przygotowują produkty przeznaczone tylko szych użytkowników. Ofert na rynku jest sporo, dlatego przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów, do których możemy zaliczyć:

 • wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku bankowego i przelewy
 • funkcjonalność serwisu internetowego i aplikacji mobilnej
 • łatwość dostępu do bankomatów i koszty korzystania z nich
 • dodatkowe korzyści płynące z wyboru oferty (rabaty, promocje)
 • opinie innych
 • rankingi kont, które wyszczególniają najważniejsze parametry – wszelkie opłaty, zalety, łatwość dostępu i korzyści płynące z posiadania rachunku

Konta dla młodych, w zależności od wersji, są przeznaczone dla osób już od 13 do 24 roku życia. Mając to na uwadze, należy spojrzeć na górną granicę wieku, jaka „przysługuje” posiadaczom rachunku studenckiego. Zazwyczaj jest to 26 lat, jednak w niektórych bankach, maksymalny wiek to 30 lat. To, czym wyróżniają się konta dla studentów na tle innych rachunków, to niskie opłaty – zazwyczaj konta te mają darmowe usługi, takie jak karta płatnicza, czy możliwość wypłacania gotówki z wszystkich bankomatów. Ponadto banki chętnie udzielają promocji lub częściowych zwrotów za zakupy.

Konto, które daje dodatkowe profity

Dzisiejsze konta osobiste to nie tylko gwarancja wygody i mobilności. To także szansa na dodatkowe profity i zakupy w korzystnych cenach. mBank uruchomił program mOkazje, dzięki czemu użytkownik konta może skorzystać z  atrakcyjnych ofert znanych sklepów i partnerów. Wybierając mOkazje i płacąc z mBankiem można zaoszczędzić, bo część pieniędzy wraca na nasze konto. Tym sposobem z małych wydatków może naskładać się w ciągu roku całkiem spora kwota.

Konto, które daje dodatkowe profity

Często studenci korzystają z programu Erasmus, wyjeżdżając za granicę. Wówczas weźmy pod uwagę konto walutowe, które pomoże uniknąć  dodatkowych kosztów, związanych z  korzystaniem z transakcji bankowych za granicą. Na co zwrócić uwagę?

 • wysokość opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku
 • koszty przewalutowania
 • wysokość opłat za transakcje bankowe
 • wysokość opłat za wypłaty z bankomatów
 • wysokość opłat za posiadanie karty
 • dodatkowe opcje (profity)

Założenie konta walutowego nie jest trudne ale podjęcie decyzji o wyborze najbardziej dopasowanego do nas produktu już tak. Wybierając najlepsze konto dla studenta warto wesprzeć się opinią doświadczonego eksperta finansowego, który przygotuje dla nas bezpłatnie najbardziej optymalne rozwiązanie.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami