ulga mieszkaniowa - kto może z niej skorzystać i co można odliczyć?
11 kwietnia 2019

Bywa, że kupujący podejmują decyzję o zakupie nieruchomości już obciążonej hipoteką np. przez kredyt poprzedniego właściciela. Jeśli mamy własne środki możemy spłacić dług ciążący na nieruchomości a hipoteka wykreślona z księgi wieczystej.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kiedy nie mamy możliwości spłacenia długu z własnych pieniędzy

 • możemy przejąć dotychczasowy kredyt dłużnika – przejmując czyjś kredyt, bierzemy na siebie zadłużenie sprzedającego i zobowiązujemy się do jego spłaty
 • możemy własnym kredytem spłacić ciążące na hipotece zobowiązanie i uzyskać nowy wpis hipoteki do księgi wieczystej
 • możemy starać się o kredyt na spłatę poprzedniego zadłużenia.

Kredyt na spłatę poprzedniego kredytu, jak to zrobić?

 • sprzedający prosi bank, w którym wziął kredyt o wydanie zaświadczenia, w którym zawarto wysokość długu oraz numer konta do spłaty
 • należy spisać u notariusza umowę przedwstępną gdzie zostaną zawarte wszystkie obowiązki stron i zasady rozliczeń transakcji
 • sprzedający powinien również wystąpić o oświadczenie mówiące o tym, że bank, po otrzymaniu środków, wyda dokument, który umożliwi wykreślenie hipoteki.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

O kredyt na zakup nieruchomości obciążonej hipoteką można starać się w każdym, dowolnym banku. Kluczowe jest, aby kredyt sprzedającego nieruchomość został jak najszybciej spłacony, a nowa hipoteka kupującego znalazła się na pierwszym miejscu w księdze wieczystej, co staje się gwarancją dla banku, że w przypadku egzekucji długów, ten wierzyciel zostanie zaspokojony. Przed zakupem nieruchomości należy, przede wszystkim, dokładnie przeanalizować i zapoznać się z zapisami w księdze wieczystej. 

Jeśli szukasz informacji o tym, w jaki sposób dowiedzieć czy nieruchomość, którą chcesz kupić nie jest obciążona – przeczytaj w kolejnym wpisie.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.