deweloper spravia
9 października 2023

Prezentujemy wywiad z Panią Karoliną Szostek – Kierownikiem Zespołu Kredytów naszego Partnera – firmy deweloperskiej Spravia.

Na początek kilka słów o naszym partnerze. Spravia to firma deweloperska, która sprzedaje mieszkania w kilku polskich miastach: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Trójmiasto.

Działalność deweloperską prowadzi od 1999 roku (do 2021 roku pod nazwą Budimex Nieruchomości). W tym czasie firma zrealizowała ok. 140 projektów i ich etapów, w których powstało ok. 20.000 mieszkań i lokali. Firma kieruje się przekonaniem, że mieszkania i osiedla powinny powstawać w sposób zrównoważony, w poszanowaniu lokalnego kontekstu, środowiska naturalnego oraz uwarunkowań społecznych. 

To także pośrednik kredytu hipotecznego, który rekomenduje, który dysponuje zespołem specjalistów kredytowych, którzy współpracują z ekspertami mFinanse.

>> Dowiedz się więcej o inwestycjach firmy Spravia

Planujesz zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

Skonsultuj swój kredyt hipoteczny z ekspertem mFinanse

Jak wygląda współpraca między biurem sprzedaży Spravia, a pośrednikami kredytowymi mFinanse?

Klasyczny proces rozpoczyna się od pierwszej rozmowy Klienta ze specjalistą kredytowym Spravia, który następnie kieruje go do ekspertów mFinanse. Ci zajmują się oceną zdolności kredytowej Klientów, prezentują oferty banków i pomagają w złożeniu wniosków o kredyt. Klienci często mówią o tym, że doceniają pomoc i dostępność ekspertów mFinanse. 

Współpraca między zespołem Spravia a ekspertami mFinanse nie kończy się na złożeniu wniosku o kredyt, ale trwa przez cały proces pozyskiwania finansowania. Klienci są prowadzeni krok po kroku przez różne etapy uzyskiwania kredytu, od podpisania umowy kredytowej z bankiem, przez wydanie decyzji kredytowej, uruchomienie kredytu, a nawet w dalszych etapach w zależności od potrzeby.

Jak istotna jest rola pośrednika kredytowego w procesie sprzedaży nieruchomości? Czy na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się ścieżka decyzyjna potencjalnego klienta?

Dobry pośrednik kredytowy to kluczowy partner w pozyskiwaniu finansowania, który pomagając Klientom może nawet zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Kieruje on procesem, weryfikuje zdolność kredytową, pomaga w wyborze ofert i dokumentacji, oraz asystuje w uzupełnianiu wniosków przez cały (trwający nawet kilka miesięcy) proces.

Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w procesie kredytowym, przede wszystkim z powodu wzrostu stóp procentowych i zaostrzenia regulacji przez KNF w 2022 roku. To ograniczyło dostępność finansowania, obniżając zdolność kredytową Klientów i zwiększając zakupy mieszkań za gotówkę. Obecnie, wprowadzenie programu Bezpieczny Kredyt 2% i ograniczona podaż mieszkań na rynku zwiększyły popyt i podniosły ceny, co zmusza Klientów do szybszych decyzji zakupowych.

W jaki sposób przygotować się do spotkań z przedstawicielem biura sprzedaży Spravia w sprawie zakupu mieszkania?

Zacznij od kontaktu z ekspertem kredytowym, który pomoże oszacować zdolność kredytową i szanse na uzyskanie finansowania. To kluczowy krok przed wyborem idealnego mieszkania.

W jakim stopniu program Bezpieczny Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań?

Spravia zanotowała znaczący wzrost zainteresowania programem Bezpieczny Kredyt 2%. Firma dostosowała warunki zakupu mieszkań pod program Pierwsze Mieszkanie już wiosną. Wprowadzono umowy z opcją wypłaty środków za kredyt w późniejszym etapie, po pozyskaniu finansowania z programu. Zmiana podejścia KNF do liczenia zdolności kredytowej przyczyniła się do wzrostu popytu na rynku nieruchomości, zwiększając sprzedaż z każdym miesiącem od marca tego roku.

Obniżenie stóp procentowych w krótkiej perspektywie z pewnością jeszcze bardziej ożywi rynek mieszkaniowy z uwagi na tańsze i przez to bardziej dostępne kredyty. Czy z perspektywy deweloperów decyzja RPP jest korzystna?

Obniżka stóp procentowych to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Oznacza niższe raty kredytowe i potencjalnie większą zdolność kredytową, zauważaną już przez banki. Choć ma to wpływ na banki, efekty nie są natychmiastowe, ponieważ kredyty złotówkowe bazują na wskaźnikach 3 i 6ścio miesięcznych WIBOR. Korzyści w postaci niższych rat będą widoczne więc po tym czasie.

Jakie plany inwestycyjne i sprzedażowe ma Spravia w tym i przyszłym roku, jakie nowe inwestycje są planowane i gdzie? 

Spravia planuje projekty w każdym z miast, na których terenie działa, z realizacją jeszcze w tym oraz w przyszłym roku. Duży bank ziemi umożliwia firmie budowę nowych osiedli. Najbliższe planowane inwestycje to start sprzedaży mieszkań na Osiedlu Dmowskiego w Poznaniu i Osiedlu Górczewska w Warszawie jeszcze w tym roku.

>> Zobacz z jakimi innymi firmami deweloperskimi współpracujemy 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.