możliwości finansowe
23 kwietnia 2019

Wybór kredytu hipotecznego jest podyktowany między innymi Twoimi możliwościami finansowymi. Dowiedz się, jak właściwie dobrać kwotę kredytu.

Kupno domu lub mieszkania na kredyt to zadanie wymagające dokładnego przemyślenia, planowania i szczegółowej analizy budżetu. Jeśli chcesz przejść przez ten proces w miarę spokojnie, powinieneś jeszcze przed rozglądaniem się za konkretną ofertą sprawdzić, na jaką kwotę bank może udzielić Ci kredytu.

Czy stać mnie na kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, kredyt hipoteczny to zobowiązanie często na następnych 20-30 lat. Po drugie, raty kredytowe znacznie wpływają na budżet domowy. W zależności od wielkości nieruchomości mogą stanowić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Czy Twój budżet jest w stanie to wytrzymać?

Zobacz też: Jak pokryć wkład własny, gdy nie mam odłożonej gotówki?

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Jak wyliczyć kwotę kredytu hipotecznego możliwego do spłaty?

Zdecydowaną większość klientów biorących kredyt hipoteczny przydzielić możemy do jednej z trzech poniższych grup. W zależności od tego, w której grupie się znajdujesz, jesteś w stanie sprawdzić, w jaki sposób dopasować koszt kredytu do swoich możliwości.

 • Jesteś u progu kariery, mieszkasz z rodzicami

Jeśli masz stałą pracę i mieszkasz z rodzicami, najważniejszym punktem w doborze wielkości kwoty kredytu hipotecznego jest analiza Twoich wydatków. Jeśli wydajesz wszystko co zarabiasz warto zastanowić się z czego jesteś w stanie zrezygnować, aby móc opłacać co miesiąc kolejną ratę. Zaoszczędzona w ten sposób kwota pokaże, na jaki kredyt jesteś w stanie sobie pozwolić.

 • Jesteś u progu kariery, wynajmujesz mieszkanie

Będąc w tej grupie masz nieco ułatwione zadanie. Wynajmując mieszkanie ponosisz co miesiąc określone koszty. Jeśli jesteś w stanie dodatkowo samodzielnie się utrzymać i odłożyć środki na czarną godzinę, masz zdolność wzięcia kredytu z ratą w wysokości opłacanego co miesiąc najmu.

 • Posiadasz już inne nieruchomości

Znajdując się w tej grupie masz najłatwiej. Posiadając już własne nieruchomości prawdopodobnie dobrze poruszasz się po rynkach finansowych, wiesz, czego chcesz i liczysz się z kolejnymi ratami. O ich wysokości, a w konsekwencji wysokości całego kredytu, decydują wolne środki, które jesteś w stanie przeznaczyć co miesiąc na ten cel.

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego – ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym dla kogo?

Analiza budżetu i ustalenie comiesięcznej kwoty, jaką jesteś w stanie płacić za ratę kredytu hipotecznego jest najlepszym sposobem na poznanie swoich możliwości finansowych i maksymalnej wielkości kredytu. Porównanie wyników tej symulacji ze stawkami rynkowymi nieruchomości w Twojej okolicy pokaże dokładnie, na którą z nich będzie Cię stać.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.