intercyza
24 maja 2019

Sezon ślubny lada moment. Myśląc o finansach w kontekście przyszłego małżeństwa warto także – poza analizą kosztów wesela czy przyjęcia – zastanowić się, jak mają wyglądać w przyszłości finanse nowej rodziny.
W Polsce intercyza to nadal temat tabu, zakładający brak zaufania do przyszłego męża, czy żony. Ale czy słusznie?

Intercyza przed zawarciem małżeństwa

Rozdzielność majątkowa pełni w małżeństwie niebagatelną rolę w ważnych decyzjach finansowych, w tym kredytowych. Rozdzielność majątkowa może ochronić małżonka przed długami współmałżonka.

Intercyza określa, co wchodzi w majątek osobisty jednej i drugiej strony. Co ważne – zarobione pieniądze nie liczą się wówczas do majątku wspólnego. Należy podkreślić, że intercyza ważna jest tylko wtedy, gdy została sporządzona w postaci aktu notarialnego. Można ją podpisać także już po zawarciu związku małżeńskiego.

Zobacz też: Rozwód a kredyt hipoteczny

Chcesz skonsultować swoje decyzje finansowe?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Rozdzielność majątkowa może zarówno ułatwić, jak i utrudnić wzięcie kredytu

  • Kiedy pomaga?

Jeśli małżonkowie mają pozytywną historię kredytową, wówczas wspólna – wyższa zdolność kredytowa, jaką wykazują, ułatwi wzięcie kredytu. Dochody obojga małżonków są też dodatkowym zabezpieczeniem dla banku na wypadek utraty pracy przez któregoś z nich.

  • Kiedy przeszkadza?

Odwrotna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy jedno z małżonków cechuje się złą historią kredytową, drugi zaś nienaganną. Wówczas rozdzielność majątkowa może być przydatna – stanie się dowodem uwiarygodnienia osoby starającej się o kredyt. Małżonek, który nie uregulował należności, bądź posiada zobowiązania względem banku, staje się dla instytucji niewiarygodny. Dlatego też decyzja względem niego mogłaby być odmowna.

Zobacz też: Negatywny wpis w BIK-u a kredyt hipoteczny 

Rozdzielność majątkowa wyklucza zazwyczaj współmałżonka z odpowiedzialności za należności względem banku drugiej osoby. Intercyza staje się też zabezpieczeniem przed spłatą kredytu zaciągniętego wbrew woli lub bez zgody żony/męża. Ważnym jest, że mając spisaną intercyzę małżonkowie nie muszą prosić o zgodę na kredyt współmałżonka, wobec czego strony nie są odpowiedzialne za swoje wzajemne długi.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.