Hipoteka umowna – czym jest?
23 lutego 2021

Znalazłeś idealną nieruchomość, ale brakuje Ci środków na jej zakup? Zamierzasz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? Na pewno spotkasz się z pojęciem: hipoteka umowna. Już teraz dowiedz się o niej jak najwięcej. Poznaj odpowiedź na pytanie: hipoteka umowna – co to jest? Niech hipoteka umowna zwykła i hipoteka umowna kaucyjna nie mają przed Tobą tajemnic.

Zobacz też: Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Hipoteka umowna – co warto wiedzieć

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe. Jest jednym z głównych zabezpieczeń wierzytelności – jej ustanowienie chroni wykonanie zobowiązania, np. spłatę kredytu mieszkaniowego. W takim przypadku mówimy o hipotece umownej, która wiąże się z przepisaniem prawa do danej nieruchomości na wybrany podmiot – najczęściej bank – lub osobę trzecią.

Hipoteka umowna – co to jest w praktyce i jakie ma znaczenie przy zaciąganiu zobowiązania w banku na zakup mieszkania lub domu? W pewnym stopniu gwarantuje ona kredytodawcy zwrot pożyczonych funduszy. Kredyty hipoteczne zazwyczaj opiewają na bardzo duże kwoty – rzędu kilkuset tysięcy złotych. Dlatego banki wymagają od kredytobiorców odpowiednich zabezpieczeń.

Hipoteka umowa wiąże się z podpisaniem umowy kredytowej z bankiem. Jej ustanowienie powinno być potwierdzone w formie pisemnej – w akcie notarialnym lub w umowie zawierającej oświadczenie właściciela danej nieruchomości. Jeśli chodzi o wygaśniecie hipoteki, to następuje ono w momencie spłaty zobowiązania. Warto podkreślić, że nie jest to jednoznaczne z wykreśleniem hipoteki z księgi wieczystej. Aby było to możliwe, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie rejonowym właściwym dla danej nieruchomości i przedstawienie dokumentów potwierdzających zniesienie zabezpieczenia.

Zakup mieszkania z kredytem hipotecznym?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Hipoteka umowna i jej rodzaje

 Występuje ona w kilku postaciach. Najczęściej wymienia się z nich takie jak:

 • hipoteka umowna zwykła – powstaje, gdy właściciel nieruchomości złoży, w formie aktu notarialnego, dobrowolne oświadczenie o ustanowieniu zabezpieczenia hipotecznego. Warto podkreślić, że jest to działanie niezbędne przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego;
 • hipoteka przymusowa – przeciwieństwo hipoteki umownej zwykłej (jest ustanawiana bez zgody właściciela nieruchomości). W tym przypadku zabezpieczenie powstaje w skutek odgórnej decyzji odpowiedniego organu, najczęściej sądu;
 • hipoteka umowna kaucyjna – zniesiona w 2011 roku. Stanowiła zabezpieczenie wierzytelności o nieokreślonej dokładnie wysokości. Wskazywana była tylko górna granica – do jakiej kwoty można z niej egzekwować należności. Co ciekawe, nadal można się z nią spotkać – hipoteki umowne kaucyjne, które zostały ustanowione przed 2011 rokiem, są ważne do czasu uregulowania długów;
 • hipoteka łączna – w jej przypadku zabezpieczenie obejmuje kilka nieruchomości. Wierzyciel, w razie wyzwań ze spłatą kredytu, może wybrać z której z nich chce w pierwszej kolejności wyegzekwować spłatę należności.

Szczegółowe regulacje dotyczące hipoteki umownej można znaleźć w ustawie z 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Jeśli jednak nie chcesz przeglądać przepisów i zastanawiać się nad ich interpretacją, skorzystaj ze specjalistycznej pomocy. Umów się na spotkanie z ekspertem mFinanse, który przybliży Ci zarówno praktyczne aspekty ustanawiania hipoteki, jak i wyjaśni, jak przebiega cały proces ubiegania się o wsparcie banku na zakup wymarzonej nieruchomości.

Zobacz też: Kalkulator kredytu hipotecznego – czyli symulacja w kilka minut

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.