finansowanie od pierwszego dnia działalności
14 kwietnia 2023

Masz pomysł na własny biznes i aktualnie szukasz środków na jego rozwinięcie? Jeśli chcesz pozyskać kapitał dla swojej firmy, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jako początkujący przedsiębiorca znajdziesz w nim kilka praktycznych informacji dotyczących możliwości finansowania start-upów, a więc pozyskania środków na uruchomienie i rozwój całego przedsięwzięcia.

Środki własne jako forma finansowania nowych przedsiębiorstw

Czasami zdarza się, że niektóre przedsiębiorstwa korzystają na start z środków własnych na który mogą składać się choćby oszczędności czy środki pożyczone od bliskich osób. Taki sposób finansowania to tzw. bootstrapping – sprawdza się zwykle w pierwszej, początkowej fazie funkcjonowania firmy. Z czasem natomiast, gdy projekt staje się coraz kosztowniejszy i pochłania coraz więcej środków, konieczne okazuje się być skorzystanie z innych – zewnętrznych form finansowania.

Chcesz wziąć kredyt na rozwój przedsiębiorstwa?

Porozmawiaj o kredycie inwestycyjnym z ekspertem mFinanse

Finansowanie nowych firm – Fundusze z UE

Przedsiębiorcy, którzy dopiero planują rozwinąć swój biznes, mogą skorzystać z niektórych funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. Dostępne są także rozmaite pożyczki, np. na zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania firmy. Należy jednak pamiętać, że ten sposób finansowania start-upu jest często zwrotny. Zasady zawsze są bardzo konkretne i ściśle określone, dlatego również przeznaczenie funduszy europejskich może się w wiązać z koniecznością zwrotu. Co ważne takie dofinansowanie dostępne jest również dla firm, nawet dla firm od 1 dnia prowadzenia działalności.

Kredyt lub pożyczka w banku dla nowych firm

Cennym wsparciem w rozwoju własnego biznesu może być finansowanie inwestycji środkami pożyczonymi od banku. Pod tym względem do wyboru masz m.in. kredyt inwestycyjny, kredyt hipoteczny, a także kredyt samochodowy. Należy jednak pamiętać, że takie finansowanie często dostępne jest dla firm prowadzących działalność przez okres minimum 12 miesięcy. Z kolei pożyczę lub saldo debetowe dla nowych firm uzyskać można już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W zależności od banku, często można znaleźć preferencyjne oferty dla osób, które w danej instytucji posiadają już konto osobiste.

 • Kredyt inwestycyjny – w ten sposób możesz sfinansować np. zakup, budowę lub rozbudowę obiektów, modernizację, adaptację i remont nieruchomości komercyjnej, konsolidację kredytów, spłatę dotychczasowych zobowiązań (kredyty, pożyczki, limity) czy refinansowanie wydatków inwestycyjnych.
 • Kredyt hipoteczny – to dobra opcja na sfinansowanie bieżącej działalności, zakup, budowę lub rozbudowę obiektów komercyjnych, konsolidację kredytów, spłatę zobowiązań czy modernizację i remont nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością.
 • Kredyt samochodowy – to świetna opcja finansowania start-upów, o ile potrzebujesz mieć własny pojazd (np. samochód, motocykl, quad, motorower, skuter czy choćby statek). Co istotne, możesz otrzymać nawet 125% wartości pojazdu – dodatkowe środki przeznacz na dowolny cel.

Leasing dla nowych firm

W nowych firmach często pojawią się niespodziewane potrzeby zakupowe aby obsługiwać swoich klientów lub realizować pozyskane kontrakty. Sposobem sfinansowania zakupu środków trwałych dla nowo powstałego przedsiębiorstwa może być leasing. Takie finansowanie dostępne jest dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Za pomocą leasingu sfinansować można zakup drobnych przedmiotów jak:

 • telefony,
 • komputery,
 • drobne sprzęty potrzebne do wykonywania pracy.

Należy pamiętać, że osobnymi prawami rządzi się prowadzenie działalności rolniczej oraz wzięcie w leasing zakupu maszyn rolniczych.

Finansowanie start-upów dzięki inwestorom zewnętrznym

Jedną z najpopularniejszych form finansowania start-upów jest korzystanie ze wsparcia inwestorów zewnętrznych, którzy wnoszą wkład pieniężny, ale dzięki doświadczeniu i obeznaniu w biznesie, pomagają początkującej firmie choćby w nawiązaniu kluczowych kontaktów. Co do zasady, inwestor zewnętrzny, który decyduje się część swoich środków przeznaczyć na rozwój nowego biznesu, staje się wspólnikiem. Dzięki wniesieniu wkładu pieniężnego, zyskuje pewną kontrolę oraz realny wpływ na funkcjonowanie firmy. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z finansowania start-upu w takiej formie, pamiętaj że warto mieć dobre relacje z inwestorem i traktować go, jako partnera biznesowego, z którym należy się liczyć. W ramach inwestorów zewnętrznych wyróżnia się m.in.: aniołów biznesu, fundusze Venture Capital czy fundusze inwestycyjne.

Finansowanie start-upów – aniołowie biznesu

Tzw. anioł biznesu to osoba, która posiada odpowiednio duży majątek osobisty i zazwyczaj ma doświadczenie biznesowe. Aniołowie biznesu (ang. Business Angels) chętnie inwestują część swoich środków finansowych w nowe oraz innowacyjne przedsiębiorstwa. Co istotne, anioł może inwestować swoje pieniądze indywidualnie bądź w ramach konsorcjum, w którym pełni kluczową rolę (wiodącą). W przypadku tej formy finansowania start-upów, aniołowie biznesu za początkową pomoc w formie wkładu finansowego mogą liczyć na zysk z udziałów w firmie.

Venture capital jako sposób na sfinansowanie start-upu

Venture Capital to nic innego, jak popularny rodzaj inwestycji, który podejmowany jest przez specjalne fundusze. W tym przypadku celem inwesyota jest pozyskanie akcji start-upu oraz późniejsza ich sprzedaż z odpowiednim zyskiem. Zazwyczaj Venture Capital finansują spółki, które od jakiegoś czasu działają na rynku, ale wciąż są we wczesnej fazie rozwoju. W rezultacie, za wsparcie finansowe inwestor otrzymuje udziały lub akcje. Finansowanie VC trwa zazwyczaj od trzech do około siedmiu lat – po tym czasie udziały są sprzedawane.

Fundusze inwestycyjne a start-upy

Jednym ze sposobów finansowania start-upów są także fundusze inwestycyjne. W tym przypadku mechanizm działania jest dość prosty – uczestnicy funduszu zbiorowo wpłacają środki finansowe, które następnie są lokowane w papierach wartościowych przedsiębiorstwa. Co naturalne, zyski dla inwestorów pochodzą ze zmian ich wartości.

Fundusze Private Equity

Fundusze PE to kolejny sposób na finansowanie start-upów, przy czym w tym przypadku inwestują one wyłącznie w firmy, które nie są notowane na giełdzie. Zazwyczaj także fundusze Private Equity inwestują w przedsiębiorstwa, które funkcjonują już od jakiegoś czasu i potrzebują wsparcia na późniejszych etapach rozwoju.

Crowdfunding – społecznościowe finansowanie start-upów

Crowfunding to nic innego, jak sposób finansowania działalności poprzez przedstawienie projektu szerokiej grupie odbiorców (np. przez platformę w internecie) i pozyskanie od niej środków zwykle w formie drobnych, jednorazowych wpłat. W zamian za wsparcie finansowe przedsiębiorstwa, liczni inwestorzy otrzymują wynagrodzenie w formie ewentualnych udziałów w przyszłych zyskach firmy, ale mogą też stać się pełnoprawnymi współwłaścicielami przedsięwzięcia.

 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.