Drugi kredyt hipoteczny. Sprawdź, czy możesz go wziąć
14 września 2020

Wymogi, jakie należy spełnić, aby otrzymać drugi kredyt hipoteczny, są praktycznie takie same, jak w przypadku pierwszego. Różnica może pojawić się w zdolności kredytowej – z pewnością wyliczenia nie będą tak korzystne, jak wtedy, gdy nie miałeś żadnych zobowiązań wobec banku. Jednak nic straconego – zobacz, przez jakie formalności musisz przejść i sprawdź, czy kolejny kredyt jest dla Ciebie dostępny.

Zobacz też: Kredyt konsolidacyjny, co to jest?

Drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom – wkład własny i zdolność kredytowa

Obciążenie hipoteki oznacza niewątpliwie obniżenie Twojej zdolności kredytowej. Są to bowiem dodatkowe koszty, które ponosisz każdego miesiąca. Porównując je z otrzymywanymi przez Ciebie dochodami, bank weryfikuje możliwość poniesienia kolejnych wydatków i ocenia, jak wpłynie to na stan Twoich finansów.

Wysokość wymaganego wkładu własnego wynosi od 10% do 20% wartości wybranej nieruchomości. Pamiętaj, że im wyższą kwotę wpłacisz na początku, tym mniejsze raty wyliczy bank, a Tobie z kolei łatwiej będzie je spłacać. Unikniesz też konieczności uruchamiania dodatkowych ubezpieczeń wynikających z niskiego wkładu własnego. Co ważne, wkład wpływa również na wyliczenie zdolności kredytowej – wyższy zdecydowanie ją poprawia.

Kiedy warto rozważyć drugi kredyt hipoteczny?

Klienci decydują się na zaciągnięcie drugiego zobowiązania, gdy:

 • pierwszy kredyt jest już niemal w całości spłacony,
 • chcą zainwestować w nieruchomość, aby czerpać z niej dodatkowe zyski,
 • pragną zrobić kosztowny remont, a nie dysponują wystarczającymi środkami na jego realizację,
 • mają dzieci, które dorosły i trzeba zapewnić im miejsce do samodzielnego zamieszkania,
 • planują przeprowadzkę do nowego miejsca.

Zamierzając dodatkowo obciążyć jedną hipotekę, należy się upewnić, że jej wartość jest znacznie wyższa niż limit obejmujący dotychczasowe zabezpieczenie. Jedynie wtedy otrzymasz zgodę na kolejny kredyt bez dodatkowych zabezpieczeń.

Planujesz zakup kolejnego mieszkania?

Skonsultuj czy otrzymasz drugi kredyt hipoteczny

Czy można ubiegać się o niego w innym banku?

Odpowiedź brzmi: tak. Jednak zasadność takiej decyzji zależy od kilku czynników. Warto przede wszystkim porównać oferty różnych instytucji, co pozwoli znaleźć najkorzystniejszą propozycję. Pamiętaj jednak, że uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego w innym banku wiąże się z trudnościami. Podstawowa wynika z pierwszeństwa dochodzenia roszczeń na hipotece. Ostrożność wierzycieli w tej kwestii niejednokrotnie skutkuje odmową udzielenia kredytu.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że ponowne zadłużenie w banku, w którym zaciągnąłeś pierwszy kredyt, jest łatwiejsze, ponieważ:

 • w wielu przypadkach nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o dochodach i innych dokumentów, jakie udostępniłeś w poprzedniej procedurze,
 • instytucja docenia godnych zaufania klientów, regularnie spłacających raty – to ułatwia otrzymanie kolejnego wsparcia finansowego,
 • łatwiej zapanować nad zobowiązaniami zaciągniętymi w jednym banku.

Czy mając kredyt hipoteczny, można wziąć drugi? Oczywiście, że tak. Wiele zależy od wartości posiadanej przez Ciebie nieruchomości oraz Twoich indywidualnych możliwości finansowych.

Zobacz też: Refinansowanie kredytu hipotecznego – przeniesienie

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.