Dokument PSD2 - czyli troska o bezpieczeństwo konsumenta
7 grudnia 2020

Banki zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich klientów i realizowane przez nich transakcje. Promują dobre nawyki m.in. podkreślają znaczenie systematycznego zmieniania haseł do kont internetowych oraz uczą, jak odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań np. aplikacji na smartfony. Przestrzegają także przed oszustami i przybliżają stosowane przez nich metody. Co więcej, wdrażają odpowiednie procedury i zabezpieczenia technologiczne mające chronić klientów, ich dane oraz środki finansowe. Istotne wytyczne w tym zakresie zawiera Dokument PSD2. Dyrektywa wyznacza standardy dotyczące bezpieczeństwa usług płatniczych na terenie całej Unii Europejskiej. 

Czy coś się zmieniło po wejściu w życie PSD2? Kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy? Czy zaskoczyły banki i konsumentów?

Dokument PSD2 – co to za dokument?

Dokument PSD2 – dyrektywa, która zaczęła obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE 14 września 2019 roku. Jest to druga wersja Payment Services Directive (PSD). Wcześniejszy dokument został wydany ponad dekadę wcześniej (w 2007 roku), gdy podejście do wirtualnego świata finansów było nieco inne. Innowacje z powodzeniem wdrażane w ostatnich latach w sektorze finansowym wpływały na powstanie nowych zagrożeń ze strony oszustów internetowych.

Zwiększenie bezpieczeństwa klientów i ograniczenie ryzyka wystąpienia oszust związanych z transakcjami bezgotówkowymi – to główne cele PSD2. Co to oznacza w praktyce?

Najważniejsze dla konsumentów kwestie wskazane w dyrektywie to:

 • procedura silnego uwierzytelniania – dwustopniowa identyfikacja przy logowaniu do konta internetowego oraz dokonywaniu przelewów i płatności online, np. poprzez wpisanie hasła oraz podanie kodu z sms-a;
 • skrócenie czasu rozpatrzenia reklamacji (z 30 dni roboczych na 15);
 • mniejsza odpowiedzialność konsumentów za nieautoryzowane transakcje (50 euro, zamiast 150);
 • otwarta bankowość – na rynku pojawił się nowy rodzaj usług realizowanych przez TPP (Third Party Provider), którzy mogą pośredniczyć w usługach finansowych. Oferują analizy dotyczące posiadanych rachunków bankowych oraz dokonywanie płatności z konta w imieniu danej osoby, to odpowiednio usługi: AIS (Account Information Service) oraz PIS (Payment Initiation Service). Banki udostępniają TTP dane swoich klientów, wyłącznie po uzyskaniu ich zgody.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

PSD2 w Polsce – co warto wiedzieć?

Warto podkreślić, że PSD2 w Polsce nie spowodowało rewolucji. Banki działające na naszym rynku wdrażały na bieżąco politykę ukierunkowaną na zapewnienie klientom wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Są to m.in. systemy ograniczające dostęp osób trzecich do danych klientów, ich środków finansowych i informacji na temat dokonywanych płatności.

Polska przyjęła unijną dyrektywę poprzez nowelizację ustawy z 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Weszła ona w życie 20 czerwca 2018 roku dając bankom ponad rok na dostosowanie się do nowych regulacji. Większość podmiotów musiała tylko przemodelować stosowane już rozwiązania. Warto jednak pamiętać o standardach zawartych w PSD2. Kiedy oszuści będą chcieli wykorzystać Twoje dane, łatwiej będzie Ci zachować czujność.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i nie paść ofiarą ataków hackerów? Skontaktuj się z ekspertem finansowym mFinanse, który chętnie odpowie na Twoje pytania.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.